Policisté na místě střely u kodaňské synagogy. (15. února 2015)

Policisté na místě střely u kodaňské synagogy. (15. února 2015) | foto: Reuters

Svědci o střelbě v Kodani: arabský křik, krvácející policista a panika

  • 251
Dánsko v sobotu šokovala dvojice teroristických útoků. Střelec útočil na kavárnu, kde se pořádala debata o svobodě projevu. Později střílel u synagogy. Svědci dramatických momentů nikdy nezapomenou na paniku, křik a minuty strachu. Mnoho z nich si myslelo, že se stanou obětí islamistů podobně jako redaktoři Charlie Hebdo.

Sobota odpoledne, sever dánské Kodaně. Do vyhlášené kavárny Krudttönden se pomalu začínají trousit lidé. Když vstupují dovnitř, míjejí ceduli s nápisem „Umění, rouhačství a svoboda slova“. Debatu právě s tímto názvem zorganizoval švédský karikaturista Lars Vilks, který si na sebe před pár lety poštval zástupy islámských radikálů kvůli zesměšňování proroka Mohameda. Právě jeho jméno je klíčové pro události, které se měly z Dánska za pár minut rozletět do celého světa.

V Kodani se opět střílelo. Mezi třemi mrtvými je i útočník

Mikrofonu v přednáškové místnosti se chopila aktivistka z hnutí Femen Inna Ševčenková. Poslouchalo ji asi 35 lidí, včetně Vilkse i francouzského velvyslance Francoise Zimeraye, připomíná server BBC. Poklidná debata se však měla změnit v boj o život. 

„Zrovna jsem se dostala do části mého proslovu, kde jsem říkala, že v Evropě je často pojem svoboda slova jen iluzí,“ popisuje situaci Ševčenková. Nestačila však ani dokončit větu a sálem se nesl zvuk střelby. Útočník pálil z ulice skrze okna a dveře kavárny, kterou naštěstí střežili i policisté.

„Slyšel jsme střelbu z automatických zbraní a křik. Policie střelbu opětovala a já jsem se schoval za bar. Nemohl jsem tomu věřit, bylo to jako ve filmu,“ vzpomíná na dramatické chvilky Niels Ivar Larsen, který byl přímo v prostorách kavárny. Jedna ze spoluorganizátorek akce Helle Merete Brixová řekla, že viděla kolem běžet maskovaného muže. Jeho útok byl bleskový.

Vzpomínky na Charlie Hebdo

Účastníkům debaty se okamžitě vybavily události ze 7. ledna letošního roku, kdy dvojice teroristů zaútočila na redakci francouzského magazínu Charlie Hebdo a zabila tam 12 lidí (více o útoku se dočtete zde).

Spojitost vyvolával i útočník. „Když jsem slyšel, že ten člověk křičí něco, co mi připadalo jako arabština, napadlo mě, že to určitě je nějaký islámský terorista a chce zabít Larse Vilkse,“ popisuje situaci po střelbě účastník debaty Dennis Meyhoff Brink.

Lidé podle něj propadli panice, vrhli se na zem a snažili se schovat za popadané stoly a židle. „Prostě jsme doufali, že se ten vrah nedostane dovnitř. Po pár minutách dovnitř vtrhl ozbrojený muž. Všichni jsme zpanikařili. Ukázalo se ale, že to byl jeden ze členů dánské policie. Byl postřelený do nohy, viděli jsme, jak krvácí,“ vybavuje si Brink minuty po útoku, při kterém zemřel pětapadesátiletý civilista a tři policisté vyvázli se zraněním.

Střelba u synagogy a hon na útočníka

Bez zranění se naopak podařilo vyváznout francouzskému velvyslanci. Útok si však podle svých slov bude pamatovat do konce života. „Pálil na nás zvenku. Podle mě měl stejné úmysly jako při útocích na Charlie Hebdo, jenom se mu prostě nepodařilo dostat dovnitř,“ myslí si Zimeraye. Pomohla tomu i ochranka Larse Vilkse, která ho po výhrůžkách od islamistů hlídá na každém kroku.

Dramatické hodiny tím však pro obyvatele Kodaně neskončily. Útočník se totiž dal na útěk. V patách mu byli těžce ozbrojení policisté i vrtulníky. I přesto se mu však v noci na neděli podařilo zaútočit znovu. Před synagogou v ulici Krystalgade v centru Kodaně střelil do hlavy sedmatřicetiletého Dana Uzana, který byl členem ostrahy kodaňské synagogy při náboženském obřadu bar micva. Synagogu v té době střežili i policisté, kteří palbu opětovali. Při přestřelce utrpěli střelná poranění rukou a nohou.

Návrat do Izraele

Ostrou reakci vyvolaly kodaňské události v Izraeli. Premiér Benjamin Netanjahu před schůzí vlády prohlásil, že jeho kabinet hodlá podnítit "masivní vystěhovalectví" evropských Židů do Izraele. "Židé jsou znovu vražděni jen proto, že jsou Židé. Tato vlna útoků bude pokračovat, stejně jako vražedné antisemitské útoky. Židé si zaslouží bezpečí v každé zemi, ale my říkáme našim židovským bratrům a sestrám, že jejich domovem je Izrael," sdělil Netanjahu. 

Zdroj: ČTK 

Policie po útoku okamžitě uzavřela bezprostřední okolí synagogy. Rasmus Thau Riddersh se spolu s dalšími návštěvníky baru, který se nachází naproti synagoze, se musel ukrýt na záchodcích. „Na pokyn policie jsme se ukryli. Nařídili nám jít co nejdál od oken,“ informoval stanici CNN ještě během probíhající operace.

Útočník i nadále unikal. Policie však dostala tip a po střelci pátrala na severozápadě Kodaně ve čtvrti Nörrebro, která přiléhá k centru města a kde téměř 30 procent obyvatel tvoří přistěhovalci nebo jejich potomci. Při pročesávání oblasti zásahový tým oslovil jednoho z mužů na ulici. On však odpověděl střelbou. Policisté palbu opětovali a útočníka zabili. Jeho identitu dosud nezveřejnili.

Svět útoky odsuzuje

Dvojici útoků odsoudili představitelé většiny světových velmocí i karikaturisté. Byl mezi nimi také Dán Kurt Westergaard, jehož karikatury proroka Mohameda otištěné v dánském listu Jyllands-Posten v roce 2005 vyvolaly násilné protesty v islámském světě. „To je přece strašné. Po tom, co se stalo v Paříži, se to možná dalo čekat, ale je to přece tak blízko. Můj první pocit byl, že jsem byl zcela rozzuřen,“ prohlásil po útoku.

„Dánsko zasáhl teror,“ prohlásila v neděli odpoledne dánská premiérka Helle Thorningová-Schmidtová. „Neznáme zatím motiv, ale jsme si vědomi, že existují síly, které chtějí Dánsko poškodit. Chtějí zablokovat svobodu projevu,“ varovala.

Dánská královna Margrethe vyzvala Dány, aby drželi spolu. „Je důležité, abychom v tak obtížné situaci drželi pospolu a chránili hodnoty, na nichž je Dánsko postaveno,“ prohlásila podle agentury Ritzau panovnice.

Odsouzení se útoky dočkaly od britského premiéra Davida Camerona a německé kancléřky Angely Merkelové, ale také například od představitelů Saúdské Arábie. „Střelba v Kodani je šokujícím útokem na svobodu slova a vyznání,“ prohlásil Cameron. Merkelová telefonicky hovořila s dánskou premiérkou a odsoudila „pohrdání lidskou důstojností“. Účast se zraněnými a s rodinami obětí vyjádřil i český premiér Bohuslav Sobotka.

Teroristické útoky v Dánsku:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Charlie Hebdo

Video