Martin Engel, šéf Lékařského odborového klubu.

Martin Engel, šéf Lékařského odborového klubu. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Výpověď podá 1500 lékařů. V zahraničí se uchytí, varuje šéf odborů

  • 470
Lékaři už dál nechtějí snášet nízké platy a špatně nastavený systém postgraduálního vzdělávání. Lékařský odborový klub dal proto jasnou výzvu současné i nové vládě: Pokud se něco nezmění, podáme ke konci roku hromadnou výpověď. Iniciativu podpořilo 1500 doktorů. "S číslem jsem spokojen, jsme totiž teprve na startu," vzkázal předseda klubu Martin Engel.

Podle Engela už lékaři nemají kam ustoupit a hromadné výpovědi jsou poslední šancí, jak situaci ve zdravotnictví změnit. "Stávající personální devastace ohrožuje pacienty mnohem více než naše požadavky," uvedl s tím, že pacienty si jako rukojmí pro žádané změny neberou.

Po dnešní schůzce klubu Engelovi podporu přislíbilo asi 1500 lékařů, tedy asi každý desátý lékař.

ON-LINE ROZHOVOR

Odpovědi předsedy LOK Martina Engela čtěte zde

Lékaři by podle Engela našli uplatnění v zahraničí. "Zatím se tam všichni bez problémů uplatnili, na rozdíl od jiných profesí, často přeplácených," myslí si Engel.

POŽADAVKY LOK

* Vytvoření jednotné mzdové normy pro lékaře a ostatní zdravotníky, garantující hrubý příjem minimálně ve výši 1,5 – 3násobku průměrné mzdy v ČR bez přesčasů odstupňovaně podle erudice lékaře.

* Okamžité zrušení stávajícího systému postgraduálního vzdělávání a nahrazení systémem novým v gesci ČLK.

* Zrušení stávající úhradové vyhlášky k 30. 6. 2010 a nahrazení novou, která bude garantovat identické podmínky a objemy úhrad jako v druhém pololetí roku 2009.

Horší by to prý bylo s těmi, kteří by v českých nemocnicích zůstali. "Vzhledem k tomu, že ve většině nemocnic je personální situace již nyní kritická, tak si organizaci a zajištění zdravotní péče nedovedu představit. Zbylí lékaři by se prakticky nedostali domů. O jejich opotřebení ani nemluvě," varoval předseda lékařských odborů.

Čtenáři se Engela také ptali, podle čeho by počítal nové platy pro lékaře. "Kdo by podle vás měl nárok na těch 70 tisíc hrubého a kdo naopak na 35 400?" zajímalo jednoho z nich.

"Naše návrhy vycházejí z reality v evropských zemích, je to obecné minimum, až 5ti násobek je i v některých z nich. Nejvyšší hodnota reprezentuje 340 korun za hodinu, u nejvýše erudovaného lékaře s delší praxí, nejnižší hodnota by byla pro absolventy, což reprezentuje 215 korun za hodinu. V porovnání s ostatními profesemi, například právníky nebo soudci, to považují rozhodně za přiměřené," míní.

Peníze podle Engela ve zdravotnictví jsou, bohužel však na špatných místech. Jednou příčinou je protežování farmaceutických firem.

"Další související je zrušení lékové komise při Ministerstvu zdravotnictví. Kamínkem do mozaiky je i fakt,že SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv) neplní svoji zákonnou povinnost o úpravě kurzu koruny a eura, takže se stále přepočítává za cca 29 korun, což generuje pouze ztrátu, nikoli žádné léky navíc. Současně meziročně rostou výdaje za léky mnohem více, než za ostatní komodity," jmenoval chyby v českém systému Engel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video