Vicepremiér pro vědu a výzkum a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek (20. ledna

Vicepremiér pro vědu a výzkum a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek (20. ledna 2014) | foto: Tomáš Krist, MAFRA

MF DNES: Jak platí politické strany? Nejméně si vyděláte u lidovců

  • 39
Nechat se zaměstnat v jedné z českých parlamentních stran není vůbec špatná kariérní volba. Ve většině z nich si totiž zaměstnanci měsíčně vydělají více než 25 tisíc korun, což byl loni plat průměrného Čecha. Píše o tom ve svém pondělním vydání MF DNES.

MF DNES srovnala mzdy v politických stranách na základě údajů, které partaje zapsaly do svých výročních finančních zpráv.

Nejvíce si vydělávají političtí činovníci hnutí ANO a TOP 09. V obou případech se průměrná mzda pohybuje nad 30 tisíci. Obě strany mají zároveň nejméně zaměstnanců: hnutí ANO jedenáct, TOP 09 pouhých sedm. Zaměstnávají především ty nejkvalifikovanější lidi.

Hnutí ANO pomáhají s běžným chodem strany živnostníci. Ti přitom často pracují na pozicích, které by podle zákoníku práce měly být obsazeny spíše lidmi v zaměstnaneckém poměru. TOP 09 zase ve zvýšené míře využívá lidi zaměstnané pouze na krátkodobý úvazek či na vedlejší pracovní činnost.

Nejméně berou členové KDU-ČSL

Ze všech stran zastoupených v Poslanecké sněmovně nedosáhli na plat průměrného Čecha jen lidovci. Nejčastěji berou něco málo přes 22 tisíc.

"Krajští tajemníci si u nás vydělají měsíčně okolo 20 tisíc. Jak vidíte, zaměstnance skutečně nepřeplácíme," uvedl generální sekretář KDU-ČSL Pavel Hořava.

Lidovci jsou výjimkou i ve zveřejňování platů svých nejvyšších činovníků. Ostatní strany tyto údaje tají, ač jsou tito lidé z velké části placeni státem prostřednictvím každoročních příspěvků ze státního rozpočtu.

Informaci o tom, kolik brali nejvýše postavení zaměstnanci, poskytla na dotaz MF DNES právě jen KDU-ČSL. Nejvíce, 50 tisíc korun měsíčně, vydělával v loňském roce předseda strany Pavel Bělobrádek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video