Vypálit DVD již není nemožné

Disky DVD pomalu, ale I jistě nacházejí své místo na trhu s audiovizuálními nosiči.
Disky DVD pomalu, ale I jistě nacházejí své místo na trhu s audiovizuálními nosiči. Jako konkurence klasické videokazety VHS nabízí sice výrazně lepší kvalitu obrazu i zvuku, ovšem postrádají nejdůležitější vlastnost videokazety - možnost nahrávání. To představuje největší překážku jejich masovému rozšíření a hlavní důvod, proč se největší výrobci spotřební elektroniky nyní snaží uvést na trh zapisovatelné DVD.

V začátcích videa vznikly tři formáty téměř současně - Video 2000, Betamax a VHS. Po velkém konkurenčním boji se ujal standard VHS, a protože se historie ráda opakuje, podobné zmatky předcházely i vznik disku DVD (Digital Versatile Disk). Naštěstí nakonec zvítězil zdravý rozum, bývalí konkurenti našli společnou řeč a dohromady s šesti dalšími velkými firmami se shodli na jednotném postupu. Díky tomu roku 1985 vznikla organizace nazvaná DVD Forum, která se postarala o přesnou definici formátu DVD včetně osmi regionálních omezení a hlavně o její následné prosazování. Ale historie se opět opakovala a funkce fora naprosto selhala při pokusu o definici jednotného standardu pro zapisovatelné disky DVD. Jednotliví členové začali místo společného postupu prosazovat své vlastní, vzájemné více či méně kompatibilní formáty. Jakékoliv pokusy o vytvoření jednoho univerzálního formátu selhaly a tak vznikly rozličné systémy, jako je DVD-RAM, DVD-R a další. Žádný výrobce nemá na trhu takovou pozici, aby prosadil svůj formát jako ten nejlepší, a zákazníci samozřejmě nechtějí kupovat přístroj, u kterého nebudou mít zajištěnu budoucnost. Jednotlivé formáty se od sebe značně liší v kapacitě i tvaru média a dalších parametrech, proto přinášíme přehled jednotlivých typů.

DVD-RAM

Technologie DVD-RAM je na trhu nejdéle a vypalovací DVD-RAM mechaniku do počítače lze zakoupit i u nás za cenu okolo 20000 korun s daní. Kapacita mnohonásobně přepisovatelného média je 2,6 GB u jednostranného disku nebo 5,2 GB u oboustranného disku. Oboustranný disk stojí kolem tisíce korun s daní. Nejnovější, dosud u nás nedostupná média nabízí až 9,4 GB. Médium je ukryté ve speciálním ochranném obalu, který chrání datový povrch před nečistotami a usnadňuje manipulaci. Protože je ale disk uložený v pouzdře, nelze ho přehrát v obyčejných DVD přehrávačích a lze ho přečíst pouze v jiné DVD-RAM mechanice. Ta je ale schopná přečíst i klasické CD či DVD disky. V přípravě jsou rovněž DVD-RAM videopřehrávače a také DVD-RAM videokamery, které budou využívat zmenšená média.

DVD-R

Technologie DVD-R se principiálně podobá technologii CD-R a jako jediná nenabízí možnost vícenásobného přepisování disku. Zato je nejkompatibilnější se všemi druhy DVD přehrávačů a vypálené médium lze přečíst v jakékoliv DVD mechanice nebo DVD přehrávači. Stejně tak i DVD-R mechanika umí přečíst klasické CD i DVD disky. Existují dvě podverze, nazývané DVD-R (G) jako General, tedy univerzální pro všeobecné použití, a DVD-R (A) jako Authoring, které slouží speciálně pro přípravu DVD disků do masové výroby. Kapacita média je 4,7 GB, tedy stejně jako u jednostranného a jednovrstvého DVD disku. Technologie DVD-R se teprve začíná prosazovat, vypalovací mechaniku nabízí např. firma Pioneer. U nás se zatím neprodává, ale v zahraničí přijde v přepočtu asi na 170000 Kč, médium asi na 1500 Kč. DVD-R/W Formát disku DVD-R/W vychází z DVD-R a přidává pouze možnost médium až 1000krát přepsat. Díky menší odrazivosti datové vrstvy mohou mít některé starší DVD přehrávače s těmito médii problémy. Při nahrávání videa na DVD-R/W se používá trochu odlišného uložení dat, který umožňuje změnit kvalitu záznamu, takže na jedno médium se vejde přibližně jedna až šest hodin nahrávky. Tenhle formát ale není schopná číst většina starších DVD přehrávačů. Kapacita média je 4,7 GB. Mechanika DVD-R/W dovede přečíst všechny klasické CD i DVD disky, dokáže zapisovat CD-R i CD-RW. Žádná mechanika s touto technologií zatím není v prodeji.

DVD+RW

Posledním počinem je formát DVD+RW, který se částečně podobá DVD-R/W Média jsou převážně zpětně kompatibilní s obyčejnými DVD přehrávači, a naopak DVD+RW mechanika by měla být schopná přečíst všechny klasické CD i DVD včetně zápisu CD-R a CD-RW disků. Kapacita disků je 4,7 GB. Tento formát podporuje zatím nejvíce firem, jmenovitě jsou to Hewlett Packard, Mitsubishi, Philips, Sony, Ricoh a Yamaha Žádná mechanika s touto technologií zatím není běžně v prodeji.

Vyplatí se zapisovatelné DVD?

Výhodou zapisovatelného DVD je jednoznačně jeho vyšší kapacita oproti klasickému CD. To umožní zálohovat větší objemy dat, což může být v některém případě rozhodujícím aspektem při rozhodování o výběru zálohovacího média. Zálohování na zapisovatelné DVD disky je ale zatím několikanásobně dražší než při použití klasických CD-R nebo CD-RW disků. Zanedbáme-li cenu samotné vypalovací mechaniky, je cena za jeden MB uložených dat na přepisovatelném CD-RW disku přibližně 7 haléřů, kdežto v případě disku DVD-RAM je to už 17 haléřů. V neprospěch DVD-RAM hovoří navíc minimální rozšířenost, která velmi omezuje použití disku jako přenosného média. Od koupě hůře dostupné DVD-R vypalovací mechaniky odradí zejména vysoká pořizovací cena, přičemž náklady na média jsou ještě o 50% vyšší než u DVD-RAM. Dnes a v blízké budoucnosti budou v domácnostech a malých kancelářích kralovat nepoměrně levnější CD-RW mechaniky, které lze dnes pořídit v ceně od pěti do dvanácti tisíc korun s daní. Vysoká pořizovací cena zatím prakticky znemožňuje i využití přepisovacích DVD mechanik místo videorekordéru. Zklamán bude i ten, kdo by plánoval využití DVD-R nebo DVD-RW vypalovačky pro kopírování originálních disků, ať už pirátsky nebo pro osobní potřebu. Ochrana proti kopírování totiž zabraňuje úspěšnému přečtení dat z DVD disku a tím samozřejmě i vytvoření jeho kopie.



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video