Palestinky se dívají na fotografie některých palestinských vězňů, kteří se vrátí z izraelských věznic.

Palestinky se dívají na fotografie některých palestinských vězňů, kteří se vrátí z izraelských věznic. | foto: AP

Výměnu Šalita za vězně podnítily arabské nepokoje, na Sinaji bude rušno

  • 80
Na hranicích mezi Izraelem, Egyptem a pásmem Gazy bude v úterý rušno. Pokud se nestane nic neočekávaného, odehraje se tam výměna vězněného izraelského vojáka Gilada Šalita za 477 palestinských vězňů. Voják na osvobození čekal pět let a vyjednávání pokaždé ztroskotala. Teď je rozhýbala povstání v arabském světě, míní odborník.

I když detaily o uzavření dohody mezi radikálním hnutím Hamas a Izraelem po tolika letech neúspěšného vyjednávání zůstávají nejasné, profesor izraelských studií na New York University Ronald W. Zweig se v televizi CNN snažil nastínit, proč se zrovna teď obě nesmiřitelné strany dohodly.

Podepsal se na tom vývoj událostí v Sýrii a v Egyptě, míní. Obě země jsou totiž důležité pro řešení předlouhého palestinsko-izraelského konfliktu. Syrský prezident Bašár Asad je patronem hnutí Hamas, jež vládne v Gaze. A které uneslo a zadržuje vojáka Gilada Šalita. Egypt je zase důležitým prostředníkem mezi oběma stranami, které spolu často nejsou schopny ani přímo jednat.

Fotogalerie

A zatímco v Egyptě letos svrhli klíčovou figuru blízkovýchodních mírových rozhovorů Husního Mubaraka a narůstají tam protiizraelské nálady, syrský režim se stále s povstáním potýká. Exilové vedení Hamasu v Sýrii si kvůli nepokojům hledá sídlo jinde, vysvětluje Zweig.

Hamas výměnou posílí

Hamas si navíc musel připustit, že mezi Palestinci v poslední době zabodoval předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás žádostí v OSN o uznání samostatnosti. Pro pořádek: Abbás šéfuje umírněnému Fatahu, jenž vládne na Západním břehu. Hamas ovládl pásmo Gazy. Navzájem se strany rády nemají, naopak spolu soupeří. Pro Hamas tedy doba na dohodu o vydání Gilada Šalita bezpochyby uzrála a výměnou jenom posílí.

Z pohledu židovského státu zase sehrála v rozhodování důležitou roli rostoucí nestabilita v Egyptě, míní Zweig. Vztahy mezi oběma zeměmi se po srpnových útocích na izraelsko-egyptských hranicích citelně zhoršily. Řadoví Izraelci také začali výměnu Šalita za stovky Palestinců více podporovat.

Fakta

Izrael se s hnutím Hamas dohodl na výměně Gilada Šalita za 1 027 palestinských vězňů minulý týden. Nebyl to první podobný "obchod". Podle analytiků Izrael propustil za minulá tři desetiletí 7 tisíc arabských vězňů, aby za ně získal necelé dvě desítky Izraelců a ostatky dalších deseti lidí.

Agentura Reuters poukazuje na zdánlivou nevyváženost dohody, která počítá s tím, že Hamas vydá Gilada Šalita za 1 027 vězňů. Ve srovnání s podobnými výměnami z minulých 30 let je to ze strany Izraele vůbec nejštědřejší ústupek únoscům.

O Šalitovi se neúspěšně vyjednávalo několik let. Podle dostupných zpráv jsou za poslední dohodou jako prostředníci nejen Egypt, ale také Katar, Turecko, Sýrie a Německo.

Palestinci unesli Gilada Šalita 25. června 2006 z izraelského vojenského stanoviště v blízkosti pásma Gazy. Od té doby ho žádný zcela nezávislý pozorovatel neviděl, přišly od něj jen nahrávky a dopis.

Zdroj: ČTK

Jak už bylo zmíněno, Egypt hrál v posledních letech prostředníka při všech důležitých jednáních mezi Izraelem a Palestinci. A nejinak je tomu i nyní, severoafrická země zprostředkovává i fyzickou výměnu Šalita za stovky palestinských vězňů.

Cesta povede přes Egypt

Izraelci už o víkendu svezli všech 477 vězňů, které propustí v první fází (ve druhé se dostane na svobodu 550 vězňů), do shromažďovacích zařízení v Negevské poušti. Po nezbytných procedurách, zdravotních prohlídkách a udělení milosti prezidentem Šimonem Peresem začne předání. To se odehraje na hranicích mezi Egyptem, Izraelem i pásmem Gazy na Sinajském poloostrově.

Gilad Šalit by měl být v úterý eskortován členy egyptské tajné služby a Červeného kříže na hranici mezi Egyptem a pásmem Gazy, píše list The Wall Street Journal. Pak by se měl přes jiný přechod vrátit do Izraele. Potom už ho letoun dopraví na vojenskou základnu Tel Nof u Tel Avivu.

Přibližně ve stejnou dobu Izrael propustí 477 palestinských vězňů. I jejich cesta na svobodu povede přes Egypt. S tím, že někteří z nich odtamtud pojedou do pásma Gazy, další skupina zůstane v Egyptě a některých z nich se ujme Turecko, podotkl The Wall Street Journal. Zbylých 550 vězňů má Izrael propustit do dvou měsíců.

Jaký dopad bude "obchod" mít?

Otázkou teď zůstává, co tato výměna bude znamenat z hlediska budoucnosti vztahů mezi Izraelci a Palestinci. Někteří se obávají, že propuštění tisícovky vězňů, z nichž mnozí mají na svědomí životy izraelských civilistů, je pouze jakousi "odměnou teroru", která podnítí jen další pokusy o únosy Izraelců. Panují i obavy, že se propuštění radikálové ke zbrani vrátí.

Na druhou stranu každý pokrok v zamrzlých mírových jednáních může znamenat rozhýbání rozhovorů a propuštěním těchto vězňů mizí jedna z obrovských překážek pro budoucí mírová jednání, vysvětluje Ronald W. Zweig s tím, že pozitivní posun je i to, že Izraelci a Hamas spolu byli schopni jednat, i když nepřímo, prostřednictvím Egypta.

Propouštění Palestinci

Jsou mezi nimi i vrazi

List The New York Times ovšem nahlíží na situaci trochu jinak. Už dříve uvedl, že naděje na obnovení izraelsko-palestinských rozhovorů je malá, ač se o to horečně snaží mnoho prostředníků. Úspěšná výměna vězňů přinese politické body radikálnímu Hamasu a v Izraeli zase získá vládní strana Likud premiéra Benjamina Netanjahua. Abbás, usilující o uznání palestinské státnosti, se tak ocitne na druhé koleji.

V každém případě, to zatím vypadá, že výměnu Šalita za tisícovku palestinských vězňů by už mohl zmařit jenom izraelský soud, který ještě během pondělí projedná čtyři námitky vznesené proti výměně. Izraelské bezpečnostní složky očekávají, že do večera všechny zamítne.

Červená značka - pásmo Gazy, žlutá - Izrael, zelená - Egypt

Červená značka - pásmo Gazy, žlutá - Izrael, zelená - Egypt


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video