Galid Šalit se den po propuštění prochází poblíž svého domova na severu Izraele. (19. října 2011)

Galid Šalit se den po propuštění prochází poblíž svého domova na severu Izraele. (19. října 2011) | foto: AP

Výměnu Šalita pomohl zosnovat německý agent, poděkoval mu i Peres

  • 34
Na Blízkém východě se odehrály největší šachy s vězni za poslední čtvrtstoletí. Výměna tisícovky palestinských vězňů za izraelského vojáka Gilada Šalita by se ale nikdy neuskutečnila, kdyby nebylo německého tajného agenta, kterému se mezi špiony přezdívá Pan Hizballáh.

Když izraelský premiér Benjamin Netanjahu před týdnem oznamoval historickou dohodu mezi Hamasem a židovským státem, neopomněl poděkovat německému vyjednavači. Jeho jméno však nevyslovil.

Případ Šalit

Prezident Šimon Peres byl sdílnější a Gerhardu Conradovi v úterý poděkoval jménem celého Izraele. Conrad je sice šéfem blízkovýchodní sekce Spolkové zpravodajské služby (BND), ale příliš se toho o něm neví ani doma v Německu.

Libanonský majstrštyk dal Conradovi přezdívku

Conrad je údajně padesátník a brilantně hovoří několika jazyky včetně arabštiny. Ostruhy získával na Blízkém východě už mezi lety 1998 a 2002, kdy vedl pobočku BND v Damašku. Pak se stal mužem pro mimořádné akce.

Zpravodajský veterán proslul natolik, že ho generální tajemník OSN Kofi Annan osobně požádal, aby vyjednal propuštění dvou Izraelců, které zajal Hizballáh za války v roce 2006. Výměna se podařila a majstrštyk dal Conradovi přezdívku.

Šalitovo zdraví

Propuštěný izraelský voják se začíná zotavovat po pětiletém zajetí v pásmu Gazy. Do rodinného domu v Galileji dorazili vojenští lékaři, aby ho znovu prohlédli. Podle armády dostával v zajetí pravidelně jídlo. Jeho vyhublost a bledost je prý spíš důsledek duševního vypětí. Při únosu v roce 2006 utrpěl lehká zranění, která tehdy nikdo správně neošetřil. Šalit kvůli nim podstoupí rehabilitaci. Kamery ho v úterý zachytily při procházce s matkou v okolí bydliště.

Zdroj: ČTK

Jeden z jeho izraelských kolegů podle listu The Guardian o Conradovi prohlásil, že má nervy z oceli a řídí se prý heslem "Prohrávám tak dlouho, dokud nejsem úspěšný". Díky výjimečným schopnostem ho kancléřka Angela Merkelová v roce 2009 jmenovala osobním vyslancem v případu Šalit.

Obratné lavírování a tisíce nalétaných kilometrů

Conrad se k rozhovorům nachomýtl ve chvíli, kdy ulpěly na mrtvém bodě a tradiční vyjednavač Egypt nevěděl, jak dál. Conrad nemohl vyjednávat za BND, protože v EU je Hamas na černé listině teroristických organizací.

Oficiálně se tak přidal k egyptským zprostředkovatelům, ale měl zcela volné ruce. Mezi Káhirou, Gazou a Tel Avivem nalétal tisíce kilometrů. Obratným lavírováním přivedl opět obě strany k jednacímu stolu a přiměl i zatvrzelého Benjamina Netanjahua, aby dohodu podepsal.

Rozhovory sice zkomplikovalo svržení Husního Mubaraka a pak i licitování Hamasu o detailech, ale nakonec vyjednavači dotáhli rozhovory až k dohodě, kterou včera obě strany naplnily. Conrad, jehož pravé jméno a skutečnou podobu zná jen málokdo, může být spokojený.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video