Výlet do Prahy se může prodražit

  • 82
Za jednodennní výlet do Prahy nezaplatí zahraniční odpůrce NATO tak moc. Stačí jízdenka na vlak... Zato pokud půjde o demonstranta s tvrdšími pěstmi, měli by si peněženku připravit hlavně čeští daňoví poplatníci. Za svou dobrodružnou pouť tu totiž může cizinec vystřídat hned dvě poměrně drahé postele.

Aby se zahraniční odpůrce dostal do centra dění, musí nejprve překonat hranice. Pokud se mu podaří absolvovat přísnější kontroly - celníci v jeho kapsách nenajdou slzný plyn či dlažební kostku - má cestu do Prahy volnou.

Nemá-li zajištěný nocleh, může se zdržet klidně jen den a vybrat si z pestré nabídky protestů. Demonstrantům však může znenadání zatarasit cestu kordon policie.

Ostřílení demonstranti už vědí, jak se této "překážce" postavit. Po ruce jsou dlažební kostky, zápalné lahve či dělobuchy. Kostka zamíří do hloučku policistů. Jednoho zasáhne a zraní. Mladý demonstrant má rázem na krku podezření z napadení veřejného činitele.

Po krku však sjel i policejní obušek. Odpůrce vojenské aliance po úderu putuje do nemocnice. Už pro něj mají nachystané lůžko.

"Pražské nemocnice jsou na summit NATO připraveny. Nepočítá se ale s žádným enormním posílením lékařů. Zvýší se pouze kapacita akutních lůžek o 300 míst," vysvětluje mluvčí ministerstva zdravotnictví Mário Böhme. Nemocnice rovněž pamatovaly na zajištění dostatečných zásob krve.

A kolik jeden den na nemocničním lůžku stojí? "Jen tak to spočítat nejde," reaguje Böhme na otázku. "Od několika tisíc po několik set tisíc. Záleží na tom, s čím člověk do nemocnice přijde a která vyšetření jsou nutná. Něco stojí i lůžko..."

Zranění našeho "hrdiny" bylo lehké a navíc policisté měli štěstí. Mají svědka, který dokáže, že mladík policistu zasáhl. Na demonstranta už čekají vazební věznice na Pankráci či v Ruzyni. Příval demonstrantů je prý zaskočit nemůže.

"Byla přijata vnitřní opatření k tomu, aby byla ve vazebních věznicích zajištěna dostatečná kapacita volných míst," potvrdila ČTK mluvčí vězeňské správy Miloslava Havlíčková.

"Z našeho hlediska nebude problém někam umístit X osob," dodala. Nevyloučila ani variantu, že by se obvinění v případě naléhavé potřeby mohli ocitnout i v mimopražských žalářích.

Kdyby za mřížemi skončilo všech očekávaných 12 tisíc aktivistů, pak by jeden den jejich "pobytu" vyšel na necelých osm milionů korun. Denní taxa věznice totiž činí zhruba 650 korun na osobu.

Předloňských protestů proti zasedání světových finančníků se zúčastnilo na 12 tisíc aktivistů. Část z nich na policisty útočila dlažebními kostkami, tyčemi a zápalnými lahvemi. Policie použila slzný plyn, vodní děla a obušky. Zadržela 900 lidí, 19 obvinila. 

Před soudem se ve vleklých kauzách zodpovídali Dánové, Španělé, Poláci, Maďaři i Češi. Některé cizince soudy vyhostily, kauzy dalších předaly či předají do jejich vlasti. Několik cizinců soud zprostil obžaloby. Dva zprošťující verdikty zrušil odvolací soud a případy ještě nebyly pravomocně skončeny.(ČTK) 

Přeplněným celám mohou ulevit jednak sami protestující svým chováním, ale i soudy. Od ledna mohou rozhodovat ve zkráceném řízení, jako šitém pro summit NATO.

"Pokud například někdo během demonstrace zaútočí na veřejného činitele, nelze vyloučit, že bude do 24 hodin podán návrh na jeho potrestání," řekl ČTK místopředseda pražského městského soudu Bohuslav Horký.

Potvrzuje to i mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Voráček. "Předpokládám, že by soudy rozhodovaly velmi rychle," řekl iDNES. "Jsou na to připraveny." Použití zkráceného řízení záleží podle Voráčka na konkrétním soudci.

Zkrácené řízení musí skončit nejpozději do dvou týdnů. Připadá v úvahu u méně závažných činů, za něž hrozí maximálně tři roky vězení. Patří k nim mimo jiné útok na veřejného činitele. To by na zahraničního výtržníka jistě sedlo. A co to bude stát?

"Vyčíslit se to nedá. Někdy se musí započítat i pronájem soudní budovy, svědečné, je-li přiznán znalec, pak i znalečné," vypočítává mluvčí resortu spravedlnosti. Konkrétní částku však neřekl.

Tak se z jedodenního výletu do Prahy stala čtrnáctidenní dovolená. Mladý demonstrant sice musel sáhnout hlouběji do kapsy, ale kapsa českého poplatníka se rozevřela víc.

A úklid? "Předem se nedá vyčíslit kolik bude stát úklid po demonstracích. To bude záležet na tom, jakou techniku bude potřeba nasadit," reagoval mluvčí pražských technických služeb Libor Sosnovec. 

Před dvěma lety po zasedání MMF stálo uvedení ulic do původního stavu miliony. "Byly to řádově miliony. V této částce je kromě samotného úklidu započítána například i oprava chodníků, z kterých zmizely dlažební kostky," vypočítává Sosonovec. 


Video