Výkyvy počasí se odrazily i v ekonomice regionu

Pardubice, Hradec Králové - Extrémně teplé počasí z minulého týdne, následný silný vítr a deště ovlivňovaly také hospodaření řady společností z Pardubického a Královéhradeckého kraje. Z vysokých teplot a slunečného počasí byli nadšeni především pivovarníci, na druhé straně například zemědělci a lesníci z kraje se obávají jeho dopadů na sklizeň a lesy.

Lesníky bude stát víkendové řádění bouřky a větru stovky tisíc korun. „V pátek večer nám spadlo zhruba deset tisíc kubíků stromů v revíru Chlumec na Přeloučsku. Výše škody se dá však odhadnout jen těžko, ale bude řádově v desetitisících. Některé lesní cesty jsou stále neprůjezdné,“ sdělil správce společnosti Lesy České republiky z Ronova nad Doubravou Jiří Černík.

„V revíru Stéblová jsme přišli o dva tisíce kubíků a u Vysoké nad Labem o dva a půl tisíce kubíků, ale jen kvůli větru. Vysoké teploty ani déšť na les dopad neměly,“ dodal referent pro hmotně investiční majetek lesní správy v Chocni Jiří Kuruc s tím, že ani on zatím nezná přesnou výši škod.

Zemědělci z Královéhradeckého kraje zatím větší škody nezaznamenali. „Víkendový déšť jsme potřebovali jako sůl, ale vedra netrvala tak dlouho, abychom měli nějaké větší problémy,“ řekla ekonomka Zemědělského družstva Všestary Monika Nebeská.

Podle ní víkendové lijáky způsobily především problémy na Pardubicku. „Od svých kolegů z okolí vím, že nikde na Královéhradecku nevznikly větší škody, ale naopak tomu zřejmě bude na sousedním Pardubicku,“ míní Nebeská.

„Škody způsobilo špatné počasí především na budovách. Ale díky tomu, že nebylo krupobití, tak jsme přišli jen zhruba o sedm procent úrody,“ řekl Jaroslav Topič, agronom společnosti Zeas ze Starého Hradiště, která je jednou z největších zemědělských firem v regionu.

Ještě než přišla víkendová smršť, těžily z horka především pivovary. „Z teplého počasí měli podle mě radost všichni výrobci nápojů. Prodej máme díky vysokým teplotám v uplynulém týdnu markantně vyšší, protože výroba piva nám stoupla až o padesát procent,“ řekl generální ředitel Pivovaru Náchod Josef Hlavatý a dodal, že zájem vzrostl především o desetistupňové pivo.

Náhlá změna počasí se dotkne i výrobců nápojů. „Měsíční produkce nám stoupla o čtyřiadvacet procent v porovnání s výsledky před rokem a posledních čtrnáct dní byal zřejmě ještě o něco vyšší, ale nyní se změnou počasí se dá předpokládat, že se to otočí a bude se prodávat naopak méně. Pivovary jsou totiž závislé hlavně na počasí,“ uvedl generální ředitel Pivovaru Hlinsko Milan Vedra.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video