Ostatky německého vojáka byly nalezeny i v ruské Glasunovce. (17. října 2009)

Ostatky německého vojáka byly nalezeny i v ruské Glasunovce. (17. října 2009) | foto: Profimedia.cz

Svastiky i kusy tanků. Vykradači válečných hrobů bodují na britském trhu

  • 50
Krutá východní fronta za sebou nechala na svém rozsáhlém bojišti miliony mrtvých. A mnozí z nich se nedočkají klidu ani téměř sedmdesát let od konce druhé světové války. Jejich hroby totiž otevírají organizované gangy, které hledají nacistické suvenýry. Ty pak za velké peníze prodají na britském trhu.

Na dračku jde všechno, od drobností, jako jsou "psí" známky, až třeba po kusy tanků. Válečný archeolog Paul Reed odhaduje, že se v takových obchodech může protočit až několik milionů britských liber. "Jedná se o kompletní vyrabování historických bojišť. Na konci dne pak kosti jednoduše nasypou zpátky do děr," tvrdí archeolog.

Východní fronta

Východní fronta druhé světové války vznikla napadením Sovětského svazu nacistickým Německem (operace Barbarossa) a zanikla kapitulací Německa. V letech 1941–1943 byla jedinou frontou v Evropě a až do konce války byla hlavní frontou. I po otevření západní fronty v Normandii v červnu 1944 až do konce války vázala přes 65 % sil nacistického Německa a jeho evropských spojenců.

Zdroj: wikipedia.org

"Archeologie druhé světové války je teprve v plenkách a tihle lidé nám dopředu ničí naši práci. Zároveň ty hroby znesvěcují. Nikdo z těch padlých si nezaslouží, aby mu tam jen tak vykopávali kosti..." rozčiluje se Reed.

Reportérovi britského deníku The Times se podařilo na největším evropském trhu s vojenskými předměty v britském Kentu kontaktovat prodejce, který mu nabídl více než tucet identifikačních známek jednotek SS. Jak nejmenovaný obchodník tvrdil, známky našel na bojišti v severoněmeckém Schwerinu.

Mnoho z nabízených známek bylo rozlomených. "Pokud je ze psí známky jen polovina, musí být vyhrabána přímo z hrobu," komentuje s jistotou Reed.

Britský deník dále objevil spousty historických relikvií z oblastí, jako je ruský Demjansk či lotyšské Kuronsko, tedy bojišť východní fronty, na eBay a dalších internetových prodejnách.

V místech tehdejší východní fronty však organizované gangy nikdo nepostihuje. Ruské úřady se o to prý ani nesnaží. "Rusové dodnes vůči padlým Němcům nejeví žádný soucit. Navíc je tenhle byznys ve východní Evropě na téměř mafiánské úrovni," nechal se podle deníku slyšet jeden z britských dealerů.

Neonacisté mají raději kopii

Gangy komplikují práci i speciální Německé komisi pro válečné hroby, která se zabývá přesunem německých vojáků zpět do vlasti. "Často se stane, že náš tým objeví hrob už vyloupený. Nejhorší je ztráta psích známek, bez nich ostatky vojáka neidentifikujeme," lamentuje předseda komise Fritz Kirchmeier (o přesunu těl německých vojáků více zde).

Ne všichni zájemci o relikvie hrůz dvacátého století jsou ale nutně neonacisté. Jak poznamenává The Times, pravicoví extremisté se raději vybavují moderními reprodukcemi, než aby si pořizovali drahé a často poškozené originály. "Když jste nácek, tak chcete něco nového a čistého. S relikviemi si lidé už nutně kupují kus historie," potvrzuje jeden z oslovených dealerů.

Prodej nacistických suvenýrů je zakázán ve Francii, Německu, Rakousku i Maďarsku, v Británii však nikoli.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video