Vykopávky v centru archeology překvapily

Nové Město - Archeologové byli velmi překvapeni nálezy v rámci rekonstrukce bývalé Hypoteční banky v hotel na Senovážném náměstí. Podle průzkumných sond totiž považovali lokalitu za zcela běžnou. Výzkumníci nalezli například malované a zlacené nádoby ze skla z poloviny 17. století či několik neporušených keramických nádob ze 14. století.

"Do pátku ukončíme jednu etapu prací a posuneme se o kus dál. Jsme zvědaví, co najdeme, neboť víme, že na následující parcele se nacházela část barokních kasáren," přiznává vedoucí výzkumu společnosti Archaia Praha Vojtěch Kašpar.

Investor stavby uvažuje o vytvoření stálé expozice pro zapůjčení nálezů přímo ve vznikajícím hotelu. Jinak totiž bývají nalezené předměty jako majetek státu uloženy do depozitářů a pouze některé bývají občas použity pro krátkodobé výstavy.

Pražské lokality nejčastějších archeologických nálezů:

Pravěk - bubenečsko-dejvická oblast, Troja, Libeň, Ďáblice, povodí
Botiče
Středověk - historické jádro metropole: Malá Strana, Staré Město - především pozůstatky ze 13. století, Pražský hrad a podhradí - od 8.-9.století, Nové Město - zbytky osad a vesnic ze 14. století
Novověk - širší centrum Prahy - svrchní vrstvy z 16. až 18. století

Nejběžnější nálezy při záchranných archeologických pracích:

fragmenty keramiky i celé kusy (především nádobí), zvířecí kosti jako zbytky potravy, pracovní nástroje, zbytky budov a studní, mince, šperky a ozdoby

Jedním z významných pražských objevů tohoto roku byl nález středověké zvonařské dílny z 15. století. Výzkumníci ji odkryli v létě při stavbě obchodně-administrativního komplexu v Jungmannově ulici. Ta se ostatně v minulosti nazývala Zvonařská.

Archeologové tam mimo jiné objevili jámy na písek, který se těžil pro stavbu nedalekých domů. Posledním objektem, jehož stavba se neobešla bez písku z Jungmannovy ulice, je palác Lucerna.

Za nejvýznačnější nález během desetiletého trvání organizace Archaia považuje hlavní archeolog Michal Bureš miniaturní kostěnou plastiku ze třináctého století. "Našli jsme ji před třemi lety a jde o práci provedenou do takových detailů, jaká v té době neměla obdoby," tvrdí Bureš. Nález objevili v domě U Sixtů na Starém Městě, který byl od 12. století měšťanským domem s kompletním dobovým zázemím. "Vykopávky na místě jsme zatím bohužel nemohli dokončit a materiál není zpracován, protože investor musel z finančních důvodů stavbu přerušit," dodává Bureš.

Archeologický průzkum na každé stavbě vyplývá z památkového zákona. "Pokud jde o objekt, který má být, jako v případě hotelu, výdělečný, práce hradí investor," říká vedoucí archeolog.

Často podle něj právě s investory probíhají tvrdá smluvní vyjednávání. "Naštěstí je za námi socialistická doba stavebnictví, kdy byla místa možných vykopávek zalévána betonem, aby nezdržovala stavbu," vzpomíná Bureš. V dnešní době podle něj archeologickému průzkumu "neuteče" ani třeba rekonstrukce hlavního uzávěru plynu.

S příchodem zimy práce v terénu nekončí. "Vykopávky se mohou zastřešit a poté vyhřívat," říká Bureš. Záchranné práce, kterým se takto v metropoli věnuje dalších šest organizací, mají za úkol získávat informace, které by stavebním zásahem byly navždy zničeny.

Rekonstrukce bývalé Hypoteční banky na Senovážném náměstí poskytla příležitost k archeologickému průzkumu, který přinesl překvapivé výsledky. (29. října 2001)

Rekonstrukce bývalé Hypoteční banky na Senovážném náměstí poskytla příležitost k archeologickému průzkumu, který přinesl překvapivé výsledky. (29. října 2001)

Rekonstrukce bývalé Hypoteční banky na Senovážném náměstí poskytla příležitost k archeologickému průzkumu, který přinesl překvapivé výsledky. (29. října 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video