Jihokorejské válečné lodě cvičí ve Žlutém moři (10. 11. 2009)

Jihokorejské válečné lodě cvičí ve Žlutém moři (10. 11. 2009) | foto: AP

Vykliďte moře, pohrozila KLDR Soulu. Hodlá pálit ostrými

  • 25
KLDR vymezila poblíž hranice s Jižní Koreou šest zón, ve kterých hodlá v následujících dnech cvičit ostrou střelbu. Oblasti už uzavřela pro všechny lodě. Po listopadové námořní přestřelce umístil Pchjongjang na západní pobřeží další rakety.

"KLDR varovala Jižní Koreu přes službu Navtex, aby do oblasti nevplouvala mezi sedmou hodinou ranní a osmou večerní, a to až do pondělí," napsal jihokorejský hydrografický a oceánografický úřad na svém webu.

Zákaz se týká čtyř oblastí ve Žlutém moři a dalších dvou regionů ve Východním moři. Všechny leží poblíž horké hranice, která od Korejské války rozděluje celý poloostrov. Podle expertů proto jde především o harašení zbraněmi, které má zastrašit Soul.

KLDR rozmístila u hranic nové nosiče raket

Severokorejcům zvedla žluč především listopadová přestřelka mezi loděmi obou Korejí. Plavidlo KLDR z ní odjelo těžce poničené. V reakci na to podle BBC rozmístil Pchjongjang na své západní pobřeží nové raketové nosiče. (o listopadovém konfliktu čtěte zde)

Krátká přestřelka se odehrála u sporné hranice i minulý měsíc. Nikdo při ní sice nebyl zraněn, ale incident se podle agentury Reuters okamžitě odrazil na burze v Soulu a kurzu jihokorejského wonu. Při třídenním cvičení pak Severokorejci vypálili do moře 370 granátů. (o lednové přestřelce čtěte zde)

Podle agentury Reuters si chce KLDR ohrožováním jižního souseda vymoci ústupky před případnou obnovou šestistranných rozhovorů o severokorejském jaderném programu. Ty stalinistická říše několik měsíců bojkotuje.

KOREA VE VÁLCE

- Spornou hranici vytyčilo velení OSN ke konci Korejské války a Severní Korea opakovaně naléhá na to, aby byla posunuta poněkud jižněji. Tento spor vedl už ke krvavým námořním potyčkám v letech 1999 a 2002.

- Obě země jsou teoreticky vzato stále ještě ve válce, protože jejich ozbrojený konflikt v letech 1950 až 1953 ukončilo příměří, nikoliv mírová dohoda.

Mapa demilitarizované zóny mezi Severní a Jižní Koreou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video