Policie v Česku už v 7430 případech odebrala klíče od bytu lidem, kteří doma ubližovali svým blízkým (ilustrační snímek)

Policie v Česku už v 7430 případech odebrala klíče od bytu lidem, kteří doma ubližovali svým blízkým (ilustrační snímek) | foto: www.nenechtesiublizovat.cz, iDNES.cz

Počet vykázání za domácí násilí roste, policisté ho umí líp poznat

  • 41
Policie v Česku od ledna 2007 už v 7 456 případech odebrala klíče od bytu lidem, kteří doma ubližovali svým blízkým. Jenom letos od začátku roku do konce listopadu přikročila k vykázání za domácí násilí u 1 244 osob. Číslo je vysoké hlavně proto, že policisté mají s vykázáním více zkušeností.

Vyplývá to ze statistik Bílého kruhu bezpečí, který obětem domácího násilí pomáhá. Zatímco v roce 2007, kdy opatření vešlo v platnost, policisté k vykázání přikročili v 862 případech, předloni jich bylo 1 430 a loni 1 405.

Statistiky

Přehled o vykázání v České republice

2007: 862

2008: 679

2009: 778

2010: 1058

2011: 1430

2012: 1405

2013: 1244*

Zdroj: Bílý kruh bezpečí

*Údaj za rok 2013 je pouze za leden až listopad, v uplynulých letech je číslo za celý rok

Číslo roste zejména proto, že policisté už mají s vykázáním zkušenosti, dokážou nebezpečí přesněji vyhodnotit a proto tento krok volí častěji, uvádějí experti z Bílého kruhu bezpečí.

Přestože se podle statistik nedá usoudit, že by byli lidé v poslední době agresivnější, krize a nezaměstnanost také přispívají k většímu napětí v domácnostech.

Policie může násilnické lidi vykázat na deset dní z domova i bez souhlasu těch, které násilník ohrožuje. Soud pak může desetidenní dobu agresorům prodloužit a zakázat jim přibližovat se k obětem. O to už však ohrožení lidé musejí požádat.

Odborníci i autoři zákona zdůrazňují, že zákaz přístupu domů na deset dní není trest pro násilníky či násilnice, ale je to ochrana obětí. Těmi se stávají většinou ženy. Násilí v rodinách často přihlížejí i děti, mnohé samy bývají terčem výpadů.

Přibývá i týraných seniorů

Pracovníci intervenčních center poukazují i na to, že se hněv obrací stále častěji i proti rodičům a prarodičům. Podle představitelů sdružení Život 90 starší lidé mnohdy snášejí surové zacházení dlouhodobě, nesvěří se s ním a pomoc vyhledají až po čase (více o problematice násilí na seniorech čtěte zde).

Domácí násilí představuje dlouhodobé, opakované a stupňující se útoky jednoho člena domácnosti vůči druhému. Násilí nemusí být jen fyzické, ale také psychické, sexuální či ekonomické.

Česko se pro svou právní úpravu inspirovalo před lety v Rakousku. Tam je možné násilné osoby vykázat z domova na 14 dní. Zástupkyně sdružení ROSA však poukazují na to, že Rakousko má v porovnání s Českem mnohem propracovanější následnou pomoc obětem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video