Parvíz Mušaraf

Parvíz Mušaraf | foto: Reuters

Výjimečný stav vyhlášený Mušarafem byl protiústavní, vyřkl pákistánský soud

  • 0
Pákistánský Nejvyšší soud rozhodl, že výjimečný stav vyhlášený v roce 2007 tehdejším prezidentem Parvízem Mušarafem byl protiústavní. Veškeré kroky, které při něm Mušaraf podnikl, označil tribunál za nezákonné.

Verdikt vynesl čtrnáctičlenný tribunál pod vedením předsedy Nejvyššího soudu Iftikhara Čaudhrího. - více o soudci si přečtěte zde

Právě odstranění Čaundhrího a dalších soudců, kteří se stavěli proti Mušarafovu setrvání v prezidentském křesle, pokud by zůstal i nejvyšším velitelem armády, odstartovalo před dvěma roky politickou krizi v Pákistánu. Ta vyvrcholila loni v srpnu Mušarafovým pádem. - více si přečtěte zde

Mušaraf by mohl čelit obvinění z velezrady

Pákistánský prezident Parvíz MušarafRozsudek by mohl znamenat, že jmenování všech soudců, které Mušaraf dosadil během šesti týdnů po pozastavení platnosti ústavy z 3. listopadu 2007, je neplatné. Mohl by také posílit volání po obvinění bývalého prezidenta z velezrady.

To by ale mohlo ještě více destabilizovat již tak křehkou vnitropolitickou rovnováhu hlavního amerického spojence ve Střední Asii, který se v posledních měsících potýká se zvýšenou aktivitou islámských radikálů.

KDO JE MUŠARAF

Mušaraf, spasitel Pákistánu, který se znelíbil všem

Podle pákistánské ústavy musí obvinění z velezrady vznést parlament. Předchozí parlament Mušarafovy kroky schválil. Exprezident, který vládl jedné z jaderných mocností od roku 1999, v současnosti pobývá v Londýně.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video