Vyjednávání nekončí, vláda počká do čtvrtka

  • 80
Lídři vládní koalice se zatím na programu nové vlády neshodli. Premiér Stanislav Gross ale po více než tříhodinovém jednání novinářům řekl, že jednání postupuje dobře a na podobě programu se koalice i vláda shodnou nejpozději ve čtvrtek.

Vyjednávání bude pokračovat ještě v noci. Proto vláda nebude v úterý probírat programové prohlášení jako takové, ale pouze žádost sněmovně o to, aby poslanci jednali o důvěře kabinetu o týden později, až v úterý 24. srpna.

Tento čtvrtek nejprve definitivní programové prohlášení projednají koaliční špičky a pak i vláda.

Premiér nicméně zdůraznil, že jeho kabinet si klade některé ambiciózní cíle. "Mezi ně patří předložení důchodové reformy do konce volebního období," uvedl.

Grossova optimistická slova o vůli k dohodě o programu vlády potvrdili i šéf lidovců Miroslav Kalousek a Pavel Němec, předseda Unie Svobody-DEU.

"Je cítit jasná vůle po konsenzu," zhodnotil pro iDNES posun v jednání předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. "Programové prohlášení musí být výsledkem shody všech tří koaličních stran," dodal.

"Je zapotřebí, aby se zbytečně neztrácel čas," podotkl Gross. Podle něj je důchodová reforma dlouhodobý proces, a proto je "škoda každého roku". Ministr spravedlnosti Němec k tomu dodal, že důchodovou reformu chce vláda představit v takové podobě, která by byla pro opozici přijatelná.

Předseda KDU-ČSL Kalousek prohlásil, že diskuse je pracovní a shody bude nejpozději do čtvrtka dosaženo. "Mám z toho velmi dobrý pocit, protože to je pracovní, konstruktivní jednání," poznamenal. Všechny tři koaliční strany mají podle něj jasnou vůli dodržet fiskální cíle k roku 2008, které jsou podmínkou přijetí eura.

Němec poznamenal, že jednání o programovém prohlášení nemůže být ukončeno za několik minut, protože se týká základního dokumentu, který bude určovat podobu vlády v příštích letech. "Samozřejmě sledujeme věc, ke které jsme se zavázali v koaliční smlouvě, a to je reforma veřejných financí," prohlásil lídr nejmenší koaliční strany.

"Některé sporné věci se zdá, že se podařilo vyřešit. To se týká příspěvků na dítě, příspěvků na školu a snížení daňové zátěže pro plátce daní, zaměstnance a živnostníky," naznačil pro iDNES dosavadní průběh jednání místopředseda Unie Svobody-DEU František Pelc.

Vyjednávači se podle něj rovněž shodli na budoucí podobě životního minima.

Podrobnosti ale nechtěl prozradit kvůli tomu, že jednání stále pokračuje. "Budeme jednat až do noci," poznamenal.

Na dnešním jednání byl i ministr financí Bohuslav Sobotka. "To, co slibujeme, myslíme vážně. Proto samozřejmě u těchto jednání ministr financí musí být přítomen," podotkl k tomu premiér.

Lidovci před jednáním: Vláda bude muset škrtat sliby
Vyjednavačům se o víkendu nepodařilo vyřešit sporné body. Lidovci šli na jednání s obavami, že kabinet nesežene peníze na všechny své sliby. Odmítají totiž "projíst" peníze získané z privatizace.

Podle předběžných propočtů vláda na všechny navržené priority peníze nemá.

Konečná analýza by měla být hotová v úterý, řekl ČRo1-Radiožurnálu lidovecký ministr Milan Šimonovský. "Věřme, že v úterý na vládě už bude analýza hotová a budeme moci rozhodovat, které priority budou zohledněny."

Například o plošných přídavcích na děti je KDU-ČSL ochotna uvažovat jen pokud by byl nový systém vyplácení jednodušší a levnější. Návrh, aby stát přispíval rodinám na školní pomůcky, odmítl Šimonovský jako čistý populismus.

Ministr také před jednáním kritizoval záměr použít výnosy z privatizace na vylepšení rozpočtu. "Výnosy privatizace mohou složit pouze k budování nového majetku nebo k založení fondu, který by pomohl uskutečnit penzijní reformu," uvedl ráno Šimonovský.

Rozhodně se podle něj peníze z prodeje státního majetku nesmí projíst. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach tvrdí, že jeho resort nebude klást na státní rozpočet žádné vyšší nároky.

"My jsme ty naše návrhy projednávali s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou a shodli jsme se, že v části, která se týká ministerstva práce a sociálních věcí, není nic navíc," prohlašuje Škromach v Lidových novinách.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video