Vyhubí AIDS lidstvo?

Téměř 19 miliónů obětí. Třicet čtyři milióny HIV pozitivních. Smrtící epidemie v Africe. Čtvrtá příčina smrti v celosvětovém měřítku. To všechno má na svědomí zlověstná zkratka AIDS - jedna z novodobých smrtelných nemocí, které společně s globálním oteplováním zdevastované přírody nejvíce sužují lidstvo na prahu 21. století.

Zatímco v zemích západního světa zaznamenal po dvou desetiletích od svého objevení syndrom získaného selhání imunity (Acquired Immune Deficiency Syndrome) díky vydatné osvětě klesající tendence, rozvojový svět a především Afriku doslova pustoší.

Počty HIV pozitivních zvolna rostou i v České republice. Do září 2000 bylo registrováno 487 případů. U 146 se rozvinul AIDS, z nich 89 zemřelo. V poměru k počtu obyvatel bylo nejvíce pozitivních v Praze a západních Čechách.
- podrobnosti ZDE -

AIDS zabíjí nejvíc v Africe
Již dnes představuje 24 miliónů HIV pozitivních Afričanů dvě třetiny všech nakažených na světě. Každou minutu se na africkém kontinentě nakazí deset lidí. V některých částech Afriky zemře v dohledné době na následky AIDS více než třetina dospělých.

Svého druhu morová epidemie v podobě selhání imunity znamená nejhorší katastrofu, která postihla africký kontinent od zrušení obchodu s otroky. Například v Ugandě zlikvidovala celou jednu generaci a zanechala po sobě milion sirotků.

Drtivé tažení nemoci v rozvojovém světě urychluje chudoba, negramotnost, nedostatek osvěty a léků. Řešením, jež v některých oblastech již přineslo nějaké výsledky, by měla být masívní vzdělávací a osvětová kampaň, lépe fungující testy na zjištění viru HIV a distribuce kondomů.

AIDS je tikající náloží v Rusku
Geometrickou řadou se nemoc šíří i v Rusku. Tamní středisko pro prevenci AIDS registruje 71 500 případů, přičemž počet registrovaných lidí představuje jen asi 10 procent všech, kteří skutečně trpí touto infekcí. Při nynějším tempu šíření nemoci bude v Rusku za dva roky infikováno virem HIV už milión lidí.

Co je AIDS?
Na počátku osmdesátých let začali vědci rozpoznávat v příznacích nové choroby její děsivou zhoubnost, která ničí imunitní systém těla a činí jej bezbranným vůči triviálním infekcím. V roce 1984 identifikovali virus HIV (Human Immunodeficiency Virus, virus nedostatku imunity), jenž AIDS způsobuje.

Imunitní systém nakaženého se postupně natollik oslabí, že nemocný ztrácí schopnost bojovat s jakoukoliv nemocí a může podlehnout i zápalu plic, průjmu nebo různým nádorům.

Virus se přenáší tělesnými tekutinami včetně krve, semene a mateřského mléka. Nejčastěji tedy pohlavním stykem, společným užíváním jehel, z matky na dítě nebo krevní transfúzí.

Výsledky výzkumu
Loňský rok přinesl ve výzkumu nemoci mnoho nového. Potvrdila se hypotéza, že virus AIDS se přenesl na lidi z opic. Genetické testy totiž prokázaly, že HIV je blízce příbuzný s podobným virem, který napadá šimpanze, ale nepůsobí jim žádnou újmu.

Vědci z Minnesotské univerzity zase potvrdili, že virus HIV při vstupu do organismu napadá pomocné T-buňky, které odpočívají, a proto imunitní systém bezprostředně nezaznamená žádnou změnu.

Převratný objev medicíny roku letošního, rozluštění lidského genomu, rovněž zásadním způsobem přispěje k pochopení, léčení a prevenci nemoci.

Zbraň proti AIDS: vakcína 
Ani po dvou desetiletích od prvního popsání nemoci na ni neexistuje účinný lék.

Prvním preparátem na blokování enzymu, který způsobuje šíření viru HIV, byl v roce 1987 Zidovudin (AZT).

Dosavadní preparáty proti nemoci však pouze zpomalují šíření viru a rychlost, s jakou tyto viry oslabují imunitní systém, proto se vědci začali zaměřovat na vyvinutí vakcíny. První větší testování očkovací látky ve Spojených státech začalo teprve před dvěma lety.

Jedenáctiletý Nkosi Johnson s Jižní Afriky polyká svou denní dávku léků zpomalujících AIDS

Pětatřicetiletá Florance s AIDS čeká na smrt doma ve městě Tembisa v Jižní Africe, 28. listopadu 2000.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video