Výhrůžky letišti poslaly recidivistu do vězení

  • 99
Praha - Recidivista Jaroslav Horáček, který hrozil explozemi na Ruzyni, jde na pět let do vězení s ostrahou. Pražský městský soud v odvolacím jednání potvrdil rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 6. Podle verdiktu navíc musí ČSA zaplatit 35 tisíc. O dalších šesti milionech pro aerolinky rozhodne jiné líčení.

Městský soud potvrdil podle ČTK červnový rozsudek za šíření poplašné zprávy a kvůli vysoké společenské nebezpečnosti uložil Horáčkovi maximální možný trest.

Proti verdiktu městského soudu se už nelze odvolat. Horáček ale může použít mimořádný opravný prostředek - dovolání k Nejvyššímu soudu.

Za šíření poplašné zprávy hrozilo Horáčkovi už pětkrát trestanému za podvody, krádež a zpronevěru nejvýš pět let vězení. Pražský soud se nakonec přiklonil k souhrnnému pětiletému trestu.

České aerolinie navíc po muži, který si právě odpykává roční trest ve vězení za podvod, požadují náhradu škody ve výši téměř 6,5 milionu korun. Dalších 900 tisíc korun na něm vymáhá Česká správa letišť.

Soud Horáčka uznal vinným z šíření poplašné zprávy. Zároveň podle rozsudku musí zplatit aerolinkám 35 372 korun jako náhradu škody.

"Byla nám přiznána škoda pouze pětatřicet tisíc korun. Se zbylými šesti miliony jsme byli odkázáni na samostatné občansko-právní líčení," potvrdil už dříve iDNES mluvčí ČSA Daniel Plovajko.

Podle soudu by přesné vyčíslení škody vyžadovalo dlouhé dokazování, které by proces zbytečně protahovalo.

Soudce Dimitrij Duhčevič podle ČTK zdůraznil, že mladíkovi uložil maximální možný trest za šíření poplašné zprávy proto, že u něj neshledal polehčující okolnosti.

Bomby jsem měl, tvrdil mladík
Proces trval pět měsíců. Mladík se k telefonátům sice přiznal, ale už několikrát změnil svou výpověď. Dokonce vyměnil obhájce. Hájí se tím, že nálože na letišti skutečně byly.

"Klient říká, že ohrožení bylo skutečné a v pancéřovém vozidle, které mělo stát snad někde poblíž hlavního vchodu letiště, byly umístěny nálože," řekl před soudní síní Horáčkův právní zástupce Stanislav Chmura.

K této poslední verzi, které se Horáček zatím drží a stále přesvědčuje soud, že tam bomby skutečně byly, muž dospěl po několika změnách výpovědí.

Anonymní hrozby stojí letiště miliony

Podle soudce však neexistují žádné důkazy ani svědecké výpovědi, které by Horáčkovo tvrzení prokazovaly.

Zpočátku mladík tvrdil, že ho ke třem anonymním telefonátům přivedl zlý sen.

Několik posledních přelíčení probíhalo s vyloučením veřejnosti. O to požádal Horáčkův předchozí obhájce, protože jeho klient podle svých slov hodlal říci něco, po čem by se v tomto státě dobře nespalo řadě lidí.

Hrozil letišti bombou, dostal tři roky
Šíření poplašné zprávy vyneslo mladíkovi z Odoleny Vody tři roky vězení. Za to, že anonymními telefonáty vyhrožoval bombou pražskému letišti, ho potrestal nejprve Obvodní soud pro Prahu 6. Ruzyně musela evakuovat halu i přistávací plochu. "Vina byla nepochybně prokázána," tvrdí soudkyně Kateřina Kohoutková. - více zde

U Obvodního soudu pro Prahu 6 probíhá proces s Jaroslavem Horáčkem, který podle obžaloby vyhrožoval bombou letišti v Ruzyni. (7. května 2003)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video