Novinář ruského online magazínu Sovfracht Michail Vojtěnko

Novinář ruského online magazínu Sovfracht Michail Vojtěnko | foto: Profimedia.cz

Výhrůžky donutily novináře, který psal o lodi Arctic Sea, prchnout z Ruska

  • 18
Šéfredaktor ruského online magazínu Sovfracht Michail Vojtěnko byl jedním z prvních, kteří upozornili, že zmizelá loď Arctic Sea mohla vézt tajný náklad a do jejího "únosu" mohli být zapojeni ruští státní úředníci. V úterý v noci mu zavolal anonym a vyhrožoval, že ho "důležití" lidé už mají dost. Novinář neváhal a prchl do Turecka.

Michail Vojtěnko sledoval ságu lodi Arctic Sea, která se na konci července záhadně ztratila u břehů Francie, od samého začátku. Byl jeden z prvních, kdo na tajemné zmizení upozornili a vzápětí také první zpochybnil oficiální verzi o únosu lodi piráty.

V úterý uprostřed noci u něj doma zazvonil telefon. "Michaili, máme tě dost," ozvalo se ze sluchátka. "Důležití lidé, kteří stojí za tímto případem, jsou velmi naštvaní," dodal mužský hlas.

Za výhrůžkami může být ruská tajná služba

Anonym mu také doporučil, ať se na tři až čtyři měsíce "uklidí" do Turecka. Vojtěnko neváhal a nejbližším spojem odcestoval do Istanbulu. "Lidé, kteří za tím stojí, se mi chtěli pomstít. Kdyby mě uvrhli do vězení, vyvolají další skandál," řekl Vojtěnko agentuře AFP při telefonátu z Ruska.

Po nákladní lodi Arctic Sea pátrají i ruské válečné lodě

Nákladní loď Arctic Sea

Zároveň naznačil, že za výhrůžkami může být ruská tajná služba FSB. "Dokud jsem mimo Rusko, jsem v bezpečí," řekl Vojtěnko BBC. "Alespoň mě nemohou dostat zpátky do země a odsoudit mě," dodal. A naznačil, že NATO ví přesně, co se na lodi odehrálo.

Novinář je na obchodní cestě, tvrdí zaměstnavatel

PROČ UNESLI ARCTIC SEA

Mohli ji unést piráti pro výkupné.
- Na palubě mohly být kromě dřeva také zbraně nebo drogy.
- Loď mohla být součástí konfliktu mezi tajnými službami některých států.
- Skrze plavidlo si mohly řešit spor mocné ruské ekonomické kruhy.
- Spekuluje se také o radioaktivním nákladu. V místech, kde loď naposledy kotvila, se totiž našly stopy radioaktivity.

Kolem Vojtěnkova náhlého odjezdu ze země mlží i jeho zaměstnavatel, firma Sovfracht. Na svých webových stránkách popřela, že by Vojtěnko utekl ze země a že by jeho život byl v ohrožení. V Turecku je prý na "obchodní cestě".

Později se v podobném duchu vyjádřil i na své internetové stránce, kde píše, že dokud budou obavy o jeho život, tak raději bude sám. "Chci říct lidem, kterým nejsem lhostejný, že jsem na obchodní cestě v Istanbulu a připravuji několik zajímavých reportáží," napsal.

Záhadný příběh lodi Arctic Sea, která plula pod maltskou vlajkou údajně s nákladem dřeva za 33 milionů korun z Finska do Alžírska, tak nekončí. Více mlhy totiž do případu vneslo i osm lidí, které nakonec ruská armáda zajala u Kapverdských ostrovů, převezla do Moskvy a obvinila z pirátství.

Údajní únosci převážně estonské národnosti tvrdí, že jsou ochránci přírody, kteří se ve švédských vodách dostali do problémů a Arctic Sea je zachránila. Za pirátství jim nicméně hrozí až dvacet let vězení. Arctic Sea je mezitím na cestě do ruského přístavu Novorosijsk, kde by ji měli důkladně prozkoumat odborníci.

PŘÍBĚH ARCTIC SEA

- Loď s nákladem dřeva za 33 milionů korun vyplula z Finska 23. července. Už následující den ji přepadlo komando.

- Další zprávy o plavidle pocházejí z 28. července. Posádka se ozvala pobřežní stráži v britském Doveru, na komunikaci prý nebylo nic podezřelého.

- Pak už loď viděli jen Francouzi, a to 30. července na okraji Biskajského zálivu. Podle zdroje z Evropské komise byla loď přepadena ještě jednou, a to u břehů Portugalska.

- Případ znepokojil i Kreml a ruský prezident Dmitrij Medveděv vyslal do pátrací akce válečné lodě. Armáda našla Arctic Sea v noci z pondělí na úterý.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video