Výhružné e-maily poslané administrátorovi iDNES.cz Patrikovi Bangovi.

Výhružné e-maily poslané administrátorovi iDNES.cz Patrikovi Bangovi. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Diskutér hrozil správci fór iDNES.cz i jeho synovi smrtí

Pětačtyřicetiletý muž ze severu Čech neunesl smazání diskusního účtu a hrozil smrtí administrátorovi iDNES.cz. Dlouhodobě vyhrožoval Patriku Bangovi i jeho synovi. S největší pravděpodobností tak skončí u soudu.

Muž z Velkého Března nejprve velmi vulgárně psal do diskusí pod články iDNES.cz. Poté, co o svůj účet kvůli tomu přišel, nasměroval svůj vztek na administrátora Patrika Bangu.

"Z různých adres chodily desítky e-mailů s nadávkami do černých sviní, brýlatých dobytků a podobně. Jak ubíhal čas, přidával diskutér s přezdívkou kraxna jak na intenzitě urážení, tak na počtu mailů," popsal e-mailové útoky Banga.

Blog Patrika Bangy

Co dostal administrátor diskusí za výhrůžné e-maily

"Kraxna" psal z několika adres. Když Banga nereagoval, poslal zprávu, ve které vyhrožoval, že zabije administrátora i jeho syna. A ještě Bangu ponoukal, ať se obrátí na policii.

To se také stalo. Kriminalisté začali řešit, jestli pisatel spáchal trestný čin násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci. Muž se ke všemu přiznal. Na konci listopadu ale státní zástupce z Prahy 5 rozhodl, že stíhání podmíněně zastaví. 

"Právník mi tehdy vysvětlil, že se jedná v podstatě o uložení spisu k ledu. A pokud dotyčný bude sekat dobrotu, nestane se mu nic," okomentoval rozhodnutí Banga.

Nelíbilo se mu, že by muž, který vyhrožoval smrtí jeho synovi, měl nakonec vyváznout bez trestu. Proto podal stížnost, které Městské státní zastupitelství vyhovělo a celá věc se tak vrací do Prahy 5 k novému posouzení. A vyhrožování tak s největší pravděpodobností skončí u soudu.

"Teoreticky je sice možné, že by státní zástupce stíhání znovu podmíněně zastavil, ale to bychom si stěžovali znovu. Prakticky je tak jisté, že případ půjde před soud," odhaduje Bangův právník František Valeš.

Diskutéři se za anonymitu neschovají

"Rád bych, aby si internetoví diskutéři uvědomili, že se za anonymitu nemůžou schovávat donekonečna. A rozhodně jsem taky nechtěl čekat, až 'kraxna' na mého syna opravdu zaútočí," vysvětluje Banga a připomíná případ psychiatra, kterého pacient posekal mačetou.

"Každý je odpovědný za své činy. Doufám, že to vidí hlavně ti, kteří si myslí, že můžou všechno jen proto, že na ně nikdo nepřijde. Konečně snad pochopí, že se mýlí," podotýká šéfredaktor iDNES.cz Michal Hanák.

Novela zákona by mohla zpřísnit tresty

Mluvčí kriminálky Pavla Kopecká přiznává, že je u e-mailových výhrůžek dost obtížné prokázat přímý úmysl někomu opravdu ublížit. Pomoci by mohla změna trestního zákona.

"Pokud si vzpomínám, tak skončil u trestního soudu jen jediný podobný případ. A to proto, že pachatel po výhrůžkách na internetu cíl svých nadávek vyhledal a fyzicky napadl," podotkla.

Pokud si lidé vymění jeden nebo dva vulgární e-maily, skončí spor v přestupkovém řízení. "Pokud je ale elektronická komunikace dlouhodobá a výhrůžky se navíc stupňují, roste šance, že internetový agresor půjde před soud, a ne k přestupkovému řízení," doplnila Kopecká.


Témata: Patrik Banga

Video