Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vyhrazujeme si právo použít jadernou zbraň jako první, prohlašuje Rusko

  • 742
Pro Rusko je rozšiřování Severoatlantické aliance a budování strategické protiraketové obrany hlavní hrozbou pro jeho bezpečnost, uvádí se v nové vojenské doktríně. Podle dokumentu, který Kreml zveřejnil na svém webu, země počítá i s tím, že udeří jadernými zbraněmi jako první.

"Rusko si vyhrazuje právo použít jadernou zbraň v odpovědi na použití jaderných či jiných typů zbraní hromadného ničení proti němu a jeho spojencům, jakož i v případě napadení Ruska konvenčními zbraněmi, pokud by byla ohrožena sama existence státu," praví doktrína.

Mezi hlavními vnějšími hrozbami dokument jmenuje snahy globalizovat roli NATO a přiblížit vojenskou infrastrukturu aliance k ruským hranicím "i cestou rozšiřování paktu".

Rusku vadí rozšiřování NATO i protiraketová obrana

Moskva vehementně protestovala proti rozšiřování NATO, které stále vnímá jako pozůstatek studené války, o země bývalého východního bloku. Zvláště ostře se staví proti případnému vstupu Ukrajiny a Gruzie do aliance.

K hlavním vnějším hrozbám doktrína řadí i vytváření systémů protiraketové obrany, militarizaci kosmu a rozmísťování vysoce přesných nejaderných strategických zbraní.

Rusko od počátku odmítalo dřívější americké plány vybudovat v Česku a Polsku protiraketový štít, kterých se nový americký prezident Barack Obama zřekl. - čtěte více zde

Nadále však spojuje Obamou upravené plány na protiraketovou obranu s novou dohodou o omezení jaderných zbraní a žádá, aby konvenční strategické zbraně podléhaly stejným omezením jako jaderné.

Vojenské ohrožení Ruska sílí, hájí použití zbraní doktrína

Za další vnější hrozby doktrína označuje územní nároky vůči Rusku a jeho spojencům a vměšování do jejich vnitřních záležitostí. Jako ohrožení Moskva vnímá i přítomnost cizích vojenských kontingentů v sousedství Ruska a jeho spojenců.

Dokument byl vypracován již loni v listopadu, ale jeho zveřejnění se odkládalo, prý možná i proto, aby nepodráždilo Spojené státy při jednáních o nové odzbrojovací dohodě. Tu se však dosud uzavřít nepodařilo. Ruští analytici při kritice doktríny upozorňovali, že reálnější hrozbu než Západ spíše představují muslimští povstalci na jihu země.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue