Na Právnické fakultě v Plzni to vře, vyhozená profesorka se chce obrátit na soud. (Ilustrační foto)

Na Právnické fakultě v Plzni to vře, vyhozená profesorka se chce obrátit na soud. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Vyhozená profesorka práv se chce s fakultou soudit

  • 30
Boj na Právnické fakultě v Plzni se vyostřil. Odvolaná vedoucí katedry trestního práva Helena Válková se hodlá s vedením školy soudit. Uznávaná profesorka předala svůj případ kolegům specializovaným na pracovní právo. Jejich názor je, že nebyla odvolána v souladu se zákonem, a proto je stále v čele katedry.

Také rektor univerzity Josef Průša upozornil děkana právnické fakulty Jaroslava Zachariáše, že se při podání výpovědi nedržel zákoníku práce.

Situace na škole znepokojila i exministra spravedlnosti a absolventa plzeňských práv Jiřího Pospíšila. "Spory výrazně poškozují pověst školy. Pokud se na fakultě nepodaří najít kompromis a situaci zklidnit, měl by zasáhnout rektor Průša a donutit válčící stany ke smíru," uvedl Pospíšil. Bývalý ministr na fakultě přednáší, a tak se ho současné potíže přímo dotýkají.

Nebylo to šťastné, říká o výpovědi exministr

"Jsou tam dvě křídla, která konflikty vyostřují. Školu to hodně poškozuje," řekl dále Pospíšil a postavil se za odvolanou Helenu Válkovou. "Dát výpověď profesorce Válkové nebylo úplně šťastné řešení."

Děkan Jaroslav Zachariáš si ale za odvoláním Válkové stojí. "Bylo to zcela zákonné a své rozhodnutí nehodlám nijak měnit," míní děkan. S Helenou Válkovou podle něj není možná žádná dohoda. "Navíc profesorka oznámila médiím, že 30. září odchází," upozornil včera Zachariáš.

Válková ale setrvání na fakultě nevyloučila. Školu opustí v případě, že se nezlepší způsob vedení fakulty. S jejími požadavky souhlasí i šéf katedry obchodního práva Karel Eliáš a většina učitelů trestního práva.

Pedagogové chtějí, aby vedení více komunikovalo s katedrami a aby se pravidelně scházela vědecká rada. Podle nich teď fakultu ovládá úzká skupina lidí, která si do řízení školy nenechá mluvit. "To jsou také důvody, proč fakulta nezískala akreditace pro některá doktorská studia," tvrdí Martin Marek, zástupce studentů v Akademickém senátu fakulty.

Škola letos obhájila jen dva ze šesti postgraduálních programů. Na výbornou u Akreditační komise prospěla právě odvolaná Helena Válková s doktorským oborem trestní právo.

"Logicky by měla být spíše odměněna, než vyhozena. Rozumný děkan by její odvolání co nejrychleji přezkoumal," míní první děkan plzeňské právnické fakulty Vladimír Balaš, který školu v roce 1993 zakládal.

Druhým doktorským oborem, který akreditaci získal, bylo občanské právo. "V této žádosti ale došlo k vážné chybě. Vedoucí katedry občanského práva Milan Kindl do svého týmu zařadil předního odborníka Karla Eliáše, který ale občanské právo v Plzni vůbec neučí. Jedině kvůli tomu akreditaci získal," domnívá se Martin Marek.

Vyjádření Milana Kindla se dosud nepodařilo získat. Podle sekretářky z jeho advokátní kanceláře čerpá řádnou dovolenou.

V případě, že nedojde k výrazné změně v řízení fakulty, řada renomovaných učitelů se chystá odejít. Studenti plánují v září vyjít do ulic a demonstrovat za zlepšení kvality výuky.

Výroční zprávy jsou u mne kanceláři, nabízí děkan

Studenti upozorňují na to, že děkan Zachariáš neplní zákonem stanovené podmínky. "Už od roku 2005 nezveřejňuje výroční zprávy o hospodaření a činnosti, neschází se vědecká rada, neprobíhají porady kateder," stěžuje si student třetího ročníku práv Martin Marek.

Podle děkana Jaroslava Zachariáše jsou hospodářské zprávy projednávány pravidelně na vedení fakulty. Ale na otázku, zda fakulta plní zákon a zprávy zveřejňuje, už děkan přímo neodpověděl. "Když se do nich budete chtít podívat, přijďte," zve Zachariáš veřejnost do své kanceláře.

Například Pedagogická fakulta v Plzni si nechává výroční zprávy každoročně tisknout, a navíc je poskytuje k nahlédnutí komukoliv na svých internetových stránkách. "Je to signál pro veřejnost, jak to na škole vypadá," vysvětlila děkanka pedagogické fakulty Jana Coufalová.

Utajování hospodářských výsledků fakulty se nelíbí ani Vladimíru Balašovi, který stál před 16 lety u zrodu plzeňských práv. "Je to manažerská chyba. Velice mě mrzí, že plzeňská práva nefungují tak jako ostatní právnické fakulty," řekl Balaš, který teď vyučuje na Právnické fakultě v Praze.

Podle exministra Pospíšila musí být nesrovnalosti vysvětleny. "Jinak se může stát, že škola bude vnímána jako nejhorší právnická fakulta v zemi. Byla by škoda, kdyby skončila na úrovni nějakého právnického učiliště," konstatoval Pospíšil.

Přeměnu fakulty v právnické učiliště ale může potvrdit podzimní hloubková kontrola magisterského studia, na kterou se chystá ministerstvo školství. "Ztráta akreditace pro klíčové magisterské studium stále reálně hrozí. Tím by práva v Plzni prakticky skončila," obává se student Martin Marek.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video