Od 1. ledna příštího roku zmizí kontroly na hranicích

Od 1. ledna příštího roku zmizí kontroly na hranicích | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Vyhoštění ztrácí smysl, v Evropě mizí hranice

  • 27
Trest vyhoštění pro zločince, občana Evropské unie, se zdá být překonaný. V Evropě bez celníků totiž téměř není možné takové lidi na hranicích zastavit. Důkazem může být příběh Francouze Pinela. Ačkoli je z ČR vyhoštěný na tisíc let, několik měsíců se beztrestně pohyboval po Plzni.

"Kontroly na hranicích samozřejmě probíhají, ale pokud policisté osobu vyhoštěnou nepoznají náhodou podle fotografie nebo jména z policejních evidencí, nemají šanci zjistit, že je u nás nežádoucí nebo hledanou osobou," připustila na dotaz iDNES.cz mluvčí cizinecké policie v Plzni Helena Fajrajzlová.

U občanů z Evropské unie celníci kontrolují pouze platnost a pravost průkazu totožnosti. Pokud si vyhoštěný změní vzhled či předloží falešný průkaz, nemají policisté šanci ho zastavit a do země nepustit. Stejně tak nezjistí, zda vyhoštěný republiku opustil.

Občané ze třetích zemí se na hranicích kontrolují podrobněji, tudíž k podobným situacím dochází jen výjimečně.

Na vyhoštěné dosáhne razie
Pinel byl ze země vyhoštěn před čtyřmi roky. Po odpykání části trestu, který vyfasoval za násilný čin, byl eskortován do Francie. Za pár měsíců byl ale zpátky v Česku. Hranice přešel bez jediného problému. 

V Plzni se po čase opět dostal do rozporu se zákonem. Soud mu nařídil do čtrnácti dnů opustit republiku. Pinel ale, jak se zdá, neposlechl a opět na to nikdo nepřišel. Navíc dál jednal proti zákonu a vyhýbal se policii. Za mříže se díky upozornění čtenáře iDNES.cz dostal před čtrnácti dny. Stráví tam dva měsíce a pak bude opět vyhoštěn. - více zde

Na vyhoštěného cizince s trvalým pobytem v zemích EU, který se protiprávně pohybuje v Česku, mohou přijít policisté při pravidelných kontrolách cizinců. Jsou to většinou razie v ubytovnách. Všechny kontrolované osoby projdou policejními databázemi, takže uniknout už nemohou. 

"Většinou se ale na takové osoby přijde v okamžiku, kdy u nás opět poruší zákon," řekla iDNES.cz mluvčí Ředitelství služby cizinecké a pohraniční policie Kateřina Jirgešová. To je případ i Francouze Pinela.  

Na vyhoštěné si posvítí nový evropský systém
V pátrání po vyhoštěných může pomoci tzv. Schengenský informační systém (SIS). Jeho součástí se stane od ledna 2008 i Česko.

"Do tohoto systému členské státy zadávají mimo jiné nežádoucí - vyhoštěné osoby, proti kterým tak může zakročit kterýkoliv policista v celém schengenském prostoru," vysvětlil iDNES.cz Michal Weiss z Národní centrály SIRENE v České republice. Stejné centrály totiž fungují ve všech ostatních státech schengenského prostoru.

"Pohyb informací je díky SIS mnohem rychlejší. Stačí, aby český policista zadal do databáze potřebné údaje například o hledané osobě, a během několika minut je budou mít k dispozici policisté ve všech zemích, kteří na jejich základě uprchlého zločince zadrží," dodává Weiss.

Schengenský prostor má dnes 15 států, tedy původní patnáctku EU bez Británie a Irska, ale navíc s Norskem a Islandem. Kromě desítky unijních nováčků, což je i Česko, doufá ve vstup do Schengenu také Švýcarsko.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video