Ústavní soud (ilustrační snímek)

Ústavní soud (ilustrační snímek) | foto: ČTK

Ústavní soud zrušil vyhlášku, která výrazně omezovala pobyty v lázních

  • 109
Lázeňská vyhláška, jež předloni zpřísnila úhradu pobytů ze zdravotního pojištění, bude platit maximálně do konce letošního roku. Rozhodl o tom Ústavní soud. Ten předpis k 31. prosinci zrušil. Podle něj mají být změny součástí zákona, nikoliv vyhlášky. Kritizovanou formou chtělo podmínky pro lázně měnit i současné vedení ministerstva zdravotnictví. To teď bude hledat jinou cestu a změny začnou platit později, než bylo v plánu.

"Vyhláška ministerstva zdravotnictví číslo 267/2012 Sbírky o stanovení indikačního seznamu pro lázeňskou a léčebně rehabilitační péči se ruší uplynutím dne 31. prosince 2014," uvedl soudce Pavel Rychetský.

"Indikační seznam měl být upraven zákonem, respektive formou přílohy zákona. Poskytování lázeňské léčebné rehabilitační péče totiž spadá do rámce práva na bezplatnou zdravotní péči," dodal Rychetský.

Soud nebyl při rozhodování jednotný. Odlišná stanoviska k výroku měli Stanislav Balík, Vladimír Kůrka a Michaela Židlická, odlišné stanovisko k odůvodnění si vyhradil soudce Jan Filip.

Ústavní soud ve středu vyhlášeným nálezem vyhověl návrhu skupiny 21 senátorů v čele s Vladimírem Plačkem. Ti se na soud obrátili loni v srpnu s tím, že požadují zrušení předpisu právě s ohledem na to, že důležitou změnu provedlo ministerstvo vyhláškou, nikoliv novelou či přílohou zákona.

Plaček iDNES.cz řekl, že nález soudu vítá. "Je to reakce na chybné rozhodnutí tehdejšího ministra Leoše Hegera. Podmínky, které nastavil, byly likvidační pro lázeňská zařízení a zaměřeny proti pacientům," uvedl senátor.

Rozhodnutí Ústavního soudu

Přečtěte si celý dokument

Současný ministr připravil novou lázeňskou vyhlášku

Rozhodnutí bude mít dopad na kroky současného vedení ministerstva zdravotnictví. Ministr Svatopluk Němeček už v únoru avizoval změny v pravidlech pro lázně (více čtěte zde). Ministerstvo následně připravilo novou lázeňskou vyhlášku, která čeká na vydání. Po rozhodnutí Ústavního soudu úřad uvedl, že ji nejspíš promění v přílohu zákona. To by ale odloží účinnost změn. Ministr přitom sliboval, že zmírnění v lázeňské péči přijde od 1. dubna 2014 (více o slibu čtěte zde).

"Aktualizovaný indikační seznam je již  připraven pro projednání v legislativním procesu a jednou z variant je, že jej ministerstvo zdravotnictví předloží formou přílohy zákona o veřejném zdravotním pojištění," uvedlo ministerstvo v tiskovém prohlášení.

Indikační seznam

Jde o soupis diagnóz a míst, kde se léčí a délky, která může být hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Seznam říká i to, která typ lékaře může lázně předepsat.

"Vzhledem k datu, ke kterému Ústavní soud vyhlášku zrušil, máme dost času na přijetí legislativního řešení. Toto řešení mimo jiné prodlouží pobyty pojištěnců u některých indikací z dosavadních 21 na 28 dnů, a dále stanoví prodloužení opakovaných léčebných pobytů zejména u dětí a dorostu, u kterých je tato možnost současnou vyhláškou omezena," dodal resort.

Senátoři chtěli pomoci, místo toho dosáhli odsouvání účinnosti změn

Lázně počítaly, že nová pravidla by mohla přijít už v květnu, když už to nebyl duben. Jenže legislativní kolečko u změn zákonů je podstatně širší než u novely. A tak se změny v lázních opět posouvají. "To pro nás není dobrá zpráva, protože se vše protahuje," reagoval prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha. "Na druhou stranu je cesta novely či přílohy zákona dobré a systematické řešení, když je na ni čas," dodal Bláha.

Lázně podle něj například na základě příslibu ministra, že změny přijdou brzy, přemlouvaly banky, aby jim půjčily na investice. Bláha ale počítá, že teď ty nyní žádostem nevyjdou vstříc. "Nemyslím si, že odsouvání způsobí krach, ale zase to nakumuluje problémy a odloží investice i případný rozvoj," dodal.

Náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová uvedla, že změna by mohla nabýt účinnosti od 1. ledna příštího roku.

Krok senátorů se tak vůči lázeňství může jevit poněkud kontraproduktivně. "Situaci jsem už po telefonu projednal s panem Bláhou i panem ministrem Němečkem a máme následující návrh: Prostřednictvím zástupců státu ve správních radách zdravotních pojišťoven dáme pojišťovnám doporučení, aby revizní lékaři zohlednily nález, který zkritizoval, že léčba byla krácena z 28 na 21 dnů pobytu. Je to samozřejmě jen doporučení, více ale v tuto chvíli nemůžeme udělat," podotkl senátor Vladimír Plaček. Podle něj by příloha zákona o zdravotním pojištění měla být projednána ve zrychleném režimu. "Protože předpokládám, že bude mít podporu ve Sněmovně a bude ji mít i v Senátu," dodal Plaček.

Změny připravily lázně o stovky milionů korun

Vyhláška, které se rozhodnutí soudu týká, vydalo ministerstvo za Leoše Hegera. Od října 2012 snížila pojišťovnami plně hrazený pobyt v lázních z 28 na 21 dnů. U některých diagnóz zrušila lázeňský pobyt hrazený pojišťovnami, u dalších omezila pobyt jen jednou za život a s většinou diagnóz se dá od října 2012 jet pouze jednou za dva roky. Tato frekvence se počítá pacientovi zpětně - od roku 2009.

Změna měla původně lázeňství připravit za rok maximálně o půl miliardy. Jenže jejich provozovatelé hlásili takový úbytek příjmů za půl roku. Před změnou šlo do lázní zhruba 2,5 miliardy korun ročně, v roce 2010 to pak byly tři miliardy korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video