(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vnitro chce obcím nechat možnost výjimečně omezovat noční klid

  • 4
Při výjimečných akcích a oslavách bude zřejmě nadále možné porušovat noční klid bez pokuty. Návrh obecně závazné vyhlášky, který připravil Svaz měst a obcí, už řeší ministerstvo vnitra. Doufá, že obce si jeho doporučení stihnou zavést do předpisů do začátku října.

Slavení úspěchu českých sportovců a další akce nadregionálního významu by mohly mít výjimku pro noční klid. Ministerstvo vnitra hledá způsob, jak obcím pomoci si tyto výjimky zavést do vyhlášek.

Dosud musí mít obce omezení nočního klidu buď zakotvené ve vyhlášce, která ale jen těžko předem určí data významných akcí, anebo si ho obce musejí schválit vždy jednotlivě pro konkrétní akci. Po 1. říjnu, kdy začne platit novela přestupkového zákona, už ale druhý způsob nepůjde uplatnit vůbec (více čtěte zde).

„Pokud tedy budou obce chtít po 1. říjnu 2016 dobu nočního klidu v určité dny zkrátit či zrušit, budou tak muset tyto dny vymezit přímo v obecně závazné vyhlášce,“ objasnila mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Vyhlášky ale může zase „shodit“ Ústavní soud, jak se stalo nedávno v Chrastavě (více zde).

Starostové se obávají, že ne vždy se dá předem odhadnout, kdy přijde akce zasluhující si omezení nočního klidu. Proto chtějí do vyhlášek prosadit obecnější formulaci než jen výčet termínů.

„Naformulujeme takové ustanovení do obecně závazných vyhlášek, aby se nemusela scházet zastupitelstva ke každé jednotlivé akci nadmístního charakteru. Tedy hraje-li se mistrovství světa v ledním hokeji, je předvídatelné, že budeme-li úspěšní, tak se na náměstích v Praze, Brně, Ostravě, ale také na malých městech a obcích sejdou občané a budou slavit,“ uvedl předseda Svazu měst a obcí a starosta Kyjova František Lukl.

Podle ústavních soudců musí výjimka z nočního klidu jasně jmenovat, pro který den či období platí, případně se musí vztahovat k události, kterou lze podle tradic předvídat. Ne vždy se to dá ale stanovit dopředu, jak ukázal Lukl na příkladu vyhraného mistrovství světa v hokeji.

Předseda svazu měst tvrdí, že navržená obecně závazná vyhláška bude ve shodě se závěrem Ústavního soudu. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) je návrh vyhlášky již na ministerstvu. „My ji ještě upravíme po debatě jak se starosty, tak s ústavními právníky a specialisty ministerstva vnitra. Ve své podstatě by to mělo platit od října, takže obce budou mít čas, aby ji integrovaly,“ řekl Chovanec.

Přestupkoví recidivisté si od října připlatí

Prvního října začne platit nejen novela přestupkového zákona, ale také se spustí centrální registr přestupků, který mimo jiné umožňuje sčítat přestupky spáchané stejným člověkem v různých obcích (více zde).

Dosud nebylo možné zjistit, zda například pachatel drobné krádeže není přestupkovým recidivistou, který podobné delikty opakuje v různých městech. Díky centrální databázi přestupků bude možné těmto pachatelům udělit vyšší pokutu, konkrétně u krádeže až 30 tisíc korun místo dosavadních 20 tisíc.

Rušení nočního klidu patří mezi přestupky, které se také budou do databáze zapisovat. Registrovat se budou také například založení černé skládky, narušení pořádku při veřejných akcích, ignorování zákazu styku s ohroženou osobou nebo nedodržení vykázání ze společného obydlí. „Vznik registru jsme iniciovali a vítáme ho. Je to krok správným směrem,“ uvedl Lukl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue