Soutěž Příběhy 20. století

Soutěž Příběhy 20. století | foto: Post Bellum

Válka a stalinismus. Amatérští historici dostali ceny za příběhy blízkých

  • 12
Cenu v soutěži amatérských historiků Příběhy 20. století získal zdokumentovaný příběh mladé Židovky, která prošla Terezínem i Osvětimí. Ve studentské kategorii vyhrálo vyprávění o životě za druhé světové války očima tehdejší školačky. Ve skupině nejmladších soutěžících pak porotci ocenili příběh dívky, jejíž otec byl obětí procesů 50. let.

Slavnostní vyhlášení výherců soutěže Příběhy 20. století proběhlo v úterý odpoledne v pražském Národním památníku Vítkov. Vyhlášeni byli vítězové v kategorii žáků, studentů a dospělých. Z celkem 188 soutěžních příspěvků, které splnily podmínky soutěže, vybíraly vítěze dvě odborné poroty složené z historiků a novinářů.

Svého vítěze v každé kategorii vybírala i veřejnost hlasováním na internetových stránkách projektu.

Soutěžící, kteří ve svém okolí objevili zajímavého pamětníka, dokumentovali jeho vyprávění nahrávkou, fotografiemi, dobovými dokumenty a sepsaným příběhem.

V kategorii nejmladších soutěžících do 15 let porota ocenila projekt teprve třináctileté Kateřiny Kopecké, která zdokumentovala životní putování své babičky Ruth Kopecké,  jejíž otec byl odsouzen v politických procesech v 50. letech. Příběh odkrývá každodenní život takto perzekuovaných rodin a rovněž to, jak pobyt ve vězení a pracovních táborech ovlivňoval rodinu i po propuštění a návratu otce.

Ve skupině středoškolských soutěžících do 18 let porota udělila cenu osmnáctileté autorce Kateřině Tomáškové. Ta zpracovala líčení těžkého života v době druhé světové války z pohledu Evy Dekojové, která se narodila v roce 1934. Mimo jiné vzpomíná i na to, jak chtěl její patnáctiletý bratr odjet pomáhat na barikády do Prahy nebo jak se na konci války vyrojili činní odbojáři, kteří byli celou válku zalezlí v úkrytu, a týrali Němce.

Třetí kategorii dospělých vyhrála Tereza Tomášková s příběhem příběh Dity Krausové, oběti nacistického antisemitismu. Zažila Terezín i Osvětim-Březinku, kde byla umístěna do dětského bloku. Po Mengeleho selekci byla poslána na práci do Hamburku a nakonec do koncentračního tábora v Bergen-Belsenu. Po válce se provdala za svého spoluvězně z Osvětimi Otu B. Krause a společně emigrovali do Izraele.

Tomášková obdržela od organizátorů jako cenu 50 tisíc korun. "Peníze chci věnovat pamětnici Ditě Krausové a zbytek utratit za cestování s manželem," řekla oceněná badatelka po předání ceny.

Zachycování čím dál vzácnějších vzpomínek

Motivací soutěžících nebylo pouze ocenění v hodnotě 15 tisíc korun a komiksové knihy "Ještě jsme ve válce" (cena veřejnosti) nebo až 50 tisíc korun a chytrý telefon (cena odborné poroty). Hlavním smyslem soutěže amatérských dokumentaristů bylo podle organizátorů podnítit zájem veřejnosti o sbírání příběhů pamětníků, jejichž vzpomínky jsou čím dál vzácnější.

"Všechny ty příběhy jsou osobní, a tedy velmi silné," uvedl člen odborné poroty soutěže složená z historiků a novinářů Jan Maxa. Vítězům v každé kategorii bude nabídnuta profesionální smlouva o autorské spolupráci s Post Bellum.

Nejčastěji zpracovaným tématem byly podle organizátorů výpovědi lidí, které pronásledovaly komunistické úřady v 50. letech či v době normalizace. Mezi zpracovanými příběhy byly také hrdinná přiznání z dob druhé světové války či příběhy přeživších z nacistických koncentračních táborů.

Do soutěže dorazila například také výpověď generála Buršíka bojujícího za druhé světové války v bitvě u Sokolova a Kyjeva. Záznam jeho vzpomínek natočil amatérský dokumentarista před deseti lety a jde pravděpodobně o jediný záznam Buršíkova hlasu (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video