Bývalá reportérka TV Nova Jana Peterková se bojí o život

Bývalá reportérka TV Nova Jana Peterková se bojí o život | foto: Michal Sváček, MF DNES

Vydíral mě Dimun, říká novinářka Peterková

  • 238
Třicetiletá novinářka Jana Peterková patřila řadu let k prominentním reportérům zpravodajství TV Nova. Teď je bez práce, bojí se o život a hlídá ji policie. Vše kvůli tomu, že se dostala do těsné blízkosti miliardáře a "nepřítele státu", podnikatele Tomáše Pitra. Byla totiž jeho přítelkyní.

Peterková tvrdí, že se stala obětí vydírání Pitrových nepřátel. Ti od ní údajně chtěli, aby proti němu křivě svědčila o tom, jak korumpuje policisty, novináře a politiky. A aby jim pomohla konečně a navždy "dostat Pitra do tepláků", tedy do vězení.

"Hrozili mi, že když s nimi na tomto plánu nebudu spolupracovat, zveřejní o mně kompromitující materiály z mého soukromého života. Nakonec mluvili i o tom, že by mě mohl někdo i zabít," řekla MF DNES Peterková.

Naprosto překvapující však je, koho označila za údajného vyděrače. Je jím velmi známá osobnost: bývalý mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun.

"Vždy vystupoval tak, že jedná ve shodě se státním zástupcem Jaroslavem Dolejším, který je vlastně koordinátorem celé akce," tvrdila Peterková.

Petr Dimun i Dolejší popírají, že by se snažili Peterkovou vydírat nebo že by se snažili dostat Pitra do vězení.

"Nechápu, proč to Peterková říká. Nemám pro nějaké vydírání lidský potenciál. Nikdy bych to nedělal," řekl Dimun. "Jsem asi vtahován do nějakých her a někdo chce hrát s mojí kartou," prohlásil Dolejší.

Celý případ přesto vyšetřuje policie. Nejdříve měl kauzu na starosti Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, teď ho převzala protikorupční policie.

Policejní prezidium dokonce Peterkové nabídlo, aby z bezpečnostních důvodů vstoupila do programu na ochranu svědků. To bývalá novinářka odmítla, ale souhlasila s tím, že bude mít alespoň ochranku.

Jak to všechno začalo
Peterková se začala letos v lednu na Nově věnovat kauze Tomáše Pitra. Ten byl odsouzen k pětiletému vězení za jedenáct let starý daňový podvod a právě v lednu čelil podezření, že chce utéct do ciziny.

Soud proto na Pitra, když byl na dovolené v Rakousku, vydal zatykač. Jenže za pár týdnů se ukázalo, že Pitr utéct nechtěl. Vše soudu vysvětlil, složil kauci a zatykač byl zrušen.
 
Peterková poté začala rozkrývat zákulisí toho, jak a proč byl zatykač vlastně vydán. Zjistila, že zájem na vydání zatykače měla rozvědka, která prý v tomto případě plnila přání politiků. Pitr totiž údajně patří k nepřátelům tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka.
 
V průběhu reportáží se však Jana Peterková s Tomášem Pitrem sblížila natolik, že se stali přáteli. Peterková pak musela z Novy odejít. "Nebudu náš vztah blíže rozebírat, ale byla jsem jedna z mála, komu věřil," říká.

Chtěla jsem se pomstít
Jenže před více než měsícem se stalo něco, co Pitra a Peterkovou od sebe "roztrhlo". Pitr měl nastoupit do vězení a odpykávat si trest za daňový podvod. Těsně předtím si však začal stěžovat na zdravotní problémy a s vyhřezlou ploténkou šel do nemocnice. Nástup trestu mu kvůli tomu odložili.

Zatímco Pitr byl v té chvíli spokojený, Peterková prožívala těžké chvíle. Pitr se s ní přestal scházet i komunikovat. Bývalá novinářka se dostala do složité životní situace. Prožívala profesní krizi a navíc ztratila přítele, o něhož se mohla kdykoli jindy "opřít".

A v této chvíli přichází na scénu Petr Dimun. Oba se už dlouho znali, a tak se mu Peterková svěřila. "Byla jsem úplně na dně. Řekla jsem mu, že jsem ztratila práci a že se na mě všichni vykašlali. Dostala jsem obrovský vztek na Pitra, že mě opustil. Řekla jsem, že se klidně pomstím," vyprávěla pak Peterková policistům před dvěma týdny.

"Dimun mi řekl, že je ve spojení se státním zástupcem Dolejším a ten by měl zájem o jakékoli informace k Pitrovi. Řekl mi, ať sepíšu vše o korupci kolem Pitra a pošlu mu to anonymně mailem. Tento dopis pak Dimun předá Dolejšímu, který si mě kvůli tomu pozve k výslechu. A pak se spustí vyšetřování." Dodala, že jí Dimun radil, co má do anonymního udání napsat.
 
Vypovídat chtěla sama, tvrdí Dimun
Dimun nepopírá, že se s Peterkovou skutečně setkal a doporučil jí, aby mu e-mail poslala. "Byla to ale její aktivita. Já jsem ji k ničemu nenutil. Chtěla to sepsat a měla dokonce zájem vypovědět vše Dolejšímu do protokolu. Co jsem měl dělat? Když se dozvím o nějakém trestném činu, musím to přece oznámit," řekl Dimun.
 
Peterková říká, že když se "probrala" z toho, co udělala, a uvědomila si dopady lživých tvrzení, která původně pod tlakem a v tísni napsala Dimunovi, snažila se celou operaci zastavit. Obrátila se na policii a vše oznámila. Její výpověď natáčela policie na video a byl u ní i soudce.
 
Dimun, který se stal minulý týden mediálním poradcem šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, si myslí, že Peterková si tímto řeší své osobní problémy: "Nevyhrožoval jsem jí ani nevydíral. Nechápu, co se děje."
 
"S panem Pitrem jsme měli důvěrný vztah. A všichni ti lidé, co se ho snaží dostat do tepláků a nedaří se jim to, se na mne slítli jako supi a chtěli mě zneužít pro své hry. Byla jsem v celém příběhu ten nejslabší článek. Doufám, že mě teď policie ochrání," říká Peterková.

Kdo je Tomáš Pitr
Tomáš Pitr patří k nejbohatším lidem v zemi. Byl hlavním představitelem potravinářského gigantu Setuza. Loni v létě jej Jiří Paroubek označil za člověka, který narušuje ústavní pořádek země. Podle Paroubka stál Pitr za vyvoláním korupční aféry kolem privatizace Unipetrolu.
 
Pitr byl také obchodním partnerem Františka Mrázka, jehož letos v lednu zastřelil nájemný vrah. Přátelí se i s Radovanem Krejčířem, který loni utekl detektivům při domovní prohlídce. Pitr byl letos odsouzen za daňový podvod k pěti letům vězení.

Tuto středu se bude rozhodovat o jeho žádosti na obnovu procesu.

(Pozn. red.: Ani jeden aktér případu v pondělí nechtěl, aby byla kauza s údajným vydíráním Peterkové zveřejněna. Dimun argumentoval tím, že se musí počkat na to, co vyšetří policie. Pitr nechtěl, aby se kauza spojovala se středečním procesem.)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue