Vyděrač: Peníze shoďte z letadla

  • 36
Anonym, který vyhrožuje bombovými útoky a žádá deset milionů korun od státu, chce, aby mu policie shodila peníze z letadla na předem určené místo. Tento požadavek tlumočil ve svém dopise, který už ve středu poslal hejtmanovi Olomouckého kraje.

"Uvedl souřadnice místa, na které mají být peníze shozeny. Jde o lokalitu mezi střední a severní Moravou," uvedl zdroj obeznámený s případem.

Pokud vyděrač nedostane miliony do dvou týdnů, hrozí, že na blíže neurčených veřejných místech odpálí nálože. Na důkaz, že to myslí vážně, už policii na jednu výbušninu nastraženou na pilíři železničního mostu navedl.

"Naším cílem je zabránit tomu, aby splnil své výhrůžky. Věřím, že se nám to podaří,"
prohlásil policejní prezident Jiří Kolář.

Veškeré dosavadní informace nasvědčují tomu, že za anonymní hrozbou stojí pouze jeden člověk. Pravděpodobné je i to, že je to bývalý voják nebo policista. Celou akci detailně naplánoval.

Ačkoli bombovými útoky hrozí anonymové v podstatě každý den, olomouckého vyděrače bere policie velmi vážně. "Je to profesionál a je odhodlaný získat ty peníze stůj co stůj. Udělá pro to cokoli a už to demonstroval tou první náloží," řekl již citovaný zdroj.

Kromě usilovného pátrání po totožnosti anonyma se speciální policejní jednotky připravují i na situaci, že nakonec budou nuceny peníze předat. Počítají s tím, že vyděrač na posled ní chvíli změní místo, kam mají být miliony z letadla shozeny.

"Možností, jak potom zmizet, má víc. Pracuje se i s variantou, že si nakonec vyžádá letadlo pro sebe. Další verze, byť nejméně pravděpodobná, je, že může vzít k ředávce peněz rukojmí. Připraveni musíme být a všechno," řekl jeden z policistů.

Vyděrač svou akci detailně naplánoval
Policie skládá střípky informací, aby měla v ruce co nejvěrnější obraz anonymního vyděrače. Jen tak se mu může dostat na stopu a zabránit odpálení náloží, aniž by stát musel vyplatit miliony.

Pátrání vypadá v praxi tak, že policie například projíždí všechny databáze propuštěných vojáků z povolání a policistů. Hledá, jestli mezi nimi není někdo, na koho by dosavadní kusé informace mohly pasovat. Rozhodila své sítě i mezi donašeči z podsvětí.

Dopis napsal tak, aby vyřadil grafology
Původně policisté doufali, že o charakteristice vyděrače něco napoví dopis, který poslal olomouckému hejtmanovi. Jisté z něj však je jen to, že je to odhodlaný profesionál, grafologům byl dopis v podstatě k ničemu.

List je totiž psaný technickým rýsovacím písmem, které o povaze pisatele neříká vůbec nic. Usuzovat se z něj tedy dá ještě to, že je to pravděpodobně technický typ.

Vyzná se navíc v topografii, protože zadal souřadnice, kam mají být peníze z letadla shozeny.

Možnost, že za vyděračským dopisem se skrývá ne jeden, ale víc lidí, je dost nepravděpodobná. Na to je částka deset milionů podle expertů příliš malá.

"Je chytrý, těch deset milionů je suma, která je představitelná a splnitelná," uvedl policista, který má o případu informace.

Policie čeká, že najde další nálože
Do vyšetřování se zapojila i civilní kontrašpionáž, která prozatím vyloučila, že by šlo o akci nějaké teroristické organizace. "Nic tomu nenasvědčuje," řekl Jan Šubert z Bezpečnostní informační služby.

Pokud policie vyděrače nenajde vlastními silami, je odkázaná na vyčkávání, než se jí sám ozve, aby upřesnil předání peněz.

"Potřebujeme s ním navázat kontakt, abychom mohli vyjednávat. o té doby toho však o něm musíme vědět co nejvíc. Jen pak má vyjednávání naději na úspěch," uvedl policista, který má o případu informace.

Experti dokonce počítají s tím, že jim ještě do vypršení termínu předávky peněz ukáže další nálože. Jen aby je utvrdil v přesvědčení, že je odhodlán své hrozby splnit.

Kromě pátrání po anonymu se však policie snaží připravit na všechny možné situace, které mohou při předání peněz nastat. Právě tento okamžik je pro vyděrače nejvíc rizikový: musí sebrat peníze shozené z letadla a rychle zmizet, aniž ho policie dopadne.

Možností má víc. Policejní specialisté považují z jeho pohledu za nejméně nebezpečnou variantu, že na poslední chvíli pošle letadlo na jiné místo, kam se nestačí připravená komanda přesunout. Nechá peníze shodit, pod hrozbou dálkově odpálené nálože donutí letadlo odletět a odjede autem.

Kriminalisté pracují i s variantou, že nakonec může nechat letadlo přistát a následně s ním odletět. Vyloučená, byť krajně nepravděpodobná je teorie, že vyděrač si jako pojistku proti případnému policejnímu zásahu s sebou vezme na předávku peněz rukojmí.

Plán může vyjít. Ale co s penězi?
I kdyby celý plán neznámému vyděrači vyšel a on unikl policii, čekal by ho další problém. A to poměrně zásadní. Bude muset někde "rozpustit" deset milionů.

"To je skoro stejně rizikové jako chvíle, kdy přebírá peníze. S deseti miliony nemůže přijít do banky a jen tak je tam dát na účet. Kromě toho je pravděpodobné, že policie bude mít jejich čísla," uvedl bývalý policejní odborník, který se zabýval podobnými případy.

Nejjistější by pro anonyma bylo, kdyby dostal peníze za hranice a uložil je do banky v některé ze zemí, které nemají omezenou výši vkladů.

"Horké" bankovky se navíc dají prodat, byť se ztrátou (často až padesátiprocentní), organizovanému zločinu.

Ještě však zbývá jedna verze, jak celý příběh, kvůli němuž jsou na nohou tajné služby a elitní policejní jednotky, dopadne: vyděrač to sám vzdá. Této variantě však policisté nevěří.  


Video