Vyděrač karty od policie nedostal

  • 183
Policie nesplnila požadavky, které jí nadiktoval kyanidový vyděrač. Hrozí, že jedem otráví jídlo v pražských nemocnicích. V dopise žádal, aby stát do šedesáti tisíc výtisků dnešního vydání pražského deníku Metro vložil bankovní karty od účtů, z nichž by mohl vybrat požadovaných tři sta milionů korun.

Až do pozdního večera se v redakci drželo v přísné tajnosti, zda se v novinách karty objeví. Místo nich tam nakonec vyděrač najde prohlášení policie, že jeho požadavek nebylo možné z technických důvodů vyplnit a že má navrhnout jiný způsob předání peněz.

"Policie prověřila všechny možnosti, ale navržený způsob předání peněz je technicky nerealizovatelný. Proto nejsme schopni požadavkům vyhovět," informovala iDNES mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová.

Původně si pachatel představoval, že poté, co si kartu vezme z novin, zavolá jednomu z policejních mluvčích, jenž mu sdělí PIN. Pomocí karty pak chtěl každý den vybrat sto tisíc korun. "V zásadě to tak je," potvrdila Kosinová.

Podle ní policisté předpokládají, že se vyděrač znovu ozve a navrhne jiný způsob předání. "Chceme s ním komunikovat," dodala.

Policisté ve středu marně čekali, až se vyděrač znovu ohlásí. Areály pražských nemocnic chrání policie (opatření v nemocnicích najdete zde). Hlídkují tam uniformovaní policisté, ale i tajní. V pohotovosti jsou také vyjednavači, jejichž úkolem je přemluvit anonyma, aby od svého plánu upustil (více zde).

Detektivové pracují nyní se čtyřmi verzemi: - vyděrač to myslí vážně a je ochoten udělat cokoli, aby peníze získal; - anonym peníze skutečně chtěl. Jelikož se neozval, je možné, že se zalekl a od plánu upustil; - je to nejapný žert dovedený k dokonalosti tím, že anonym nastražil kyanid; - někdo se chce pomstít státu či policii. Takové akce totiž ovlivňují chod bezpečnostních složek, které se nemohou věnovat jiné práci.

Anonym, který chybuje
Co o sobě zatím neznámý pachatel prozradil? Policejní experti se kloní k tomu, že nejde o žádného velkého profesionála. Důvod? Dopis sepsal rukou, tiskacím písmem. Tím dal šanci grafologům, aby z jeho rukopisu vyčetli třeba povahové rysy.

Hodně riskoval i v okamžiku, kdy telefonoval na linku 158. Policisté jej totiž mohli při malinko delším hovoru zaměřit a dopadnout (více zde).

Z napsaných slov lze vyčíst i to, že vyděračskou hru zřejmě rozehrál sám. Píše v "ich-formě".

Nicméně ani to zcela nevylučuje možnost, že se za ním skrývá skupina dalších osob. "Osobně se domnívám, že jde o akci jednotlivce," říká náměstek policejního prezidenta Jaroslav Macháně.

Peníze mi pošlete na účet, sdělil vyděrač
A kyanid? I ten svědčí o lecčem. "S jedem dokáže zacházet téměř každý. Kdyby hrozil bombou, bylo by jasné, že má zkušenosti s trhavinami a že třeba musel projít nějakým výcvikem," vysvětluje bezpečnostní expert, který nechce být jmenován. K tomu je ještě nutné připočítat, že obstarat si kyanid není nic tak složitého, třebaže se manipulace s ním řídí v podnicích přísnými pravidly.

Anonym policistům ulehčil práci i tím, že předem zúžil okruh míst, na něž v případě, že nebudou jeho požadavky vyslyšeny, zaútočí. Otráví prý "jen" jídlo v pražských nemocnicích.

Policie považuje kyanidového vyděrače za jinou "váhovou kategorii" než anonyma z Olomouce. Dokládá to i fakt, že nepožádala o pomoc agenty tajné služby. - Policie vyděrače z Olomouce chytit mohla

Anonym se nevyhnul ani nejzranitelnějšímu okamžiku vyděračských tahanic - předávání peněz. Pokud by peníze vybíral v bankomatech v Česku, bylo by jen otázkou času, kdy by mu detektivové přišli na stopu. Bankomaty totiž mohou hlídat bezpečnostní kamery. Navíc pohyby peněz na účtu mohou specialisti hlídat centrálně.

VZKAZ POLICIE VYDĚRAČI

Policie se obrátila na pražský deník Metro s žádostí o uveřejnění následujího prohlášení:

Policie ČR prověřila všechny možnosti, jak splnit požadavky pachatele a zamezit tak možnému ohrožení lidských životů. Navržený způsob předání peněz, který policie konzultovala s experty z oboru bankovnictví, je technicky nerealizovatelný, a proto nejsme schopni požadavkům vyhovět. Předpokládáme, že se pachatel ozve a navrhne policii jiný způsob. Chceme s ním komunikovat, abychom zamezili možnému riziku nebo jej alespoň minimalizovat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video