Syrská armáda pózuje fotografům na jednom z oficiálních snímků. | foto: AP

Syrské chemické zbraně zničíme, shodly se velmoci. Odvrátily útok

  • 142
USA a Rusko se domluvily, že společně zajistí zničení chemického arzenálu v Sýrii. Režim Bašára Asada musí do týdne odevzdat seznam zbraní, které následně předá inspektorům OSN. Oznámili to na ženevské konferenci ministři zahraničí John Kerry a Sergej Lavrov. Plánovaný vojenský úder tak v případě dodržení dohody nehrozí.

Průlom na ženevské konferenci mezi americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym a jeho ruským protějškem Sergejem Lavrovem nastal až třetí den. Obě strany se dohodly na kompromisu a přiblížily se tak diplomatickému řešení krize, která vznikla po chemickém útoku z 21. srpna poblíž Damašku.

"Můžeme tím položit základ budoucí spolupráci, která je nezbytná, abychom ukončili krveprolití, které sužuje Sýrii více než dva roky," prohlásil Kerry.

Američané ustoupili ze svého požadavku, aby plnění syrského závazku o vydání chemických látek jistila rezoluce OSN, která by případně povolila vojenskou akci. Ve znění dohody pouze stojí, že při porušení podmínek bude země čelit následkům vyjmenovaných v chartě, tudíž sankcím nebo vojenské intervenci.

"Není zde žádný prostor pro hry ani nic jiného, čím by se Asadův režim vyhnul plnění stanovených podmínek," uvedl Kerry.

Podle Lavrova se však dohoda o použití síly nezmiňuje a upřednostňuje se vždy mírové řešení.

Zásoby zničíme do roka

Rusové souhlasili, že Sýrie musí inspektory pustit do všech svých skladišť a vydat celý chemický arzenál. Jeho podrobný a kompletní seznam má dodat do týdne.

Dohoda z Ženevy

Šest bodů úmluvy USA a Ruska

  1. Je třeba se shodnout na množství a typu chemických zbraní a umožnit rychle jejich mezinárodní kontrolu.
  2. Sýrie musí do týdne poskytnout ucelený seznam zásob svého chemického arzenálu.
  3. S pomocí mimořádných procedur zajištěných úmluvou o chemických zbraních bude umožněna rychlá likvidace
  4. Sýrie musí inspektorům umožnit okamžitý a neomezený přístup ke všem svým skladům.
  5. Zničeny musejí být všechny chemické zbraně, možné je i jejich vyvezení ze syrského území.
  6. Logistickou podporu zajistí OSN, plnění bude zajištěno podle článku 7 Charty OSN.

Inspektoři podle dohody začnou zajišťovat chemické zbraně nejpozději v listopadu a na místě se zdrží týden. Cílem je, aby v polovině příštího roku byly všechny zásoby chemické munice už definitivně zničeny.

Francie, která jako jediná z evropských zemí podporovala plánovanou vojenskou intervenci, úspěch konference uvítala. "Je to krok dopředu," vzkázalo ministerstvo zahraničí (více o reakcích světa najdete zde).

Nespokojená je naopak syrská opozice, která v ruském postoji vidí snahu pomoci Asadovi, aby dostal další čas k útokům konvenčními zbraněmi, které mají na svědomí 98 procent obětí. "Tato dohoda krizi nevyřeší," reagovala podrážděně.

Američané chtěli původně válečný zločin potrestat odvetným zásahem. Rusové, hlavní spojenci syrského režimu, byli však rezolutně proti a tento týden navrhli, že Damašek odevzdá chemické zásoby pod mezinárodní kontrolu.

Prezident Obama požádal Kongres o odložení hlasování o Sýrii:

Asad údajně přemísťuje zbraně k sousedům

Jednání ve Švýcarsku následně přineslo další významný posun. Spojené státy stále nejsou zcela přesvědčeny, že se Sýrie skutečně chemických zbraní vzdá a přistoupí k úmluvě o jejich zákazu, jak slíbila.

Syrský konflikt

Například prestižní deník Wall Street Journal s odvoláním na zdroje z velení napsal, že speciální jednotka syrské armády v posledních dnech tajně přepravuje zásoby chemické munice na nová místa, aby ztížila jejich lokalizaci.

Západní experti tvrdí, že Sýrie má ve skladech umístěných zejména na západě země až tisíc tun chemických a biologických látek.

Elitní "jednotka 450", kterou tvoří členové sekty alávitů věrných prezidentu Bašáru Asadovi, už prý velkou část látek převezla na zhruba padesátku míst po celé zemi. Šéf rebelů generál Selim Idris zároveň tvrdí, že zbraně míří také do sousedního Libanonu a Iráku.

To podle amerického deníku velmi zpochybňuje syrský souhlas, že chemické zbraně podřídí mezinárodní kontrole.

Obama v sobotu uvedl, že dohoda představuje "důležitý a konkrétní krok" na cestě k cíli definitivně zničit syrský chemický arzenál. "I když jsme udělali velký pokrok, mnohem víc práce ještě zbývá," uvedl podle agentury Reuters. Spojené státy budou podle něj nadále spolupracovat s Ruskem, Velkou Británií, Francií, OSN a dalšími, aby zajistily, že je možné proces ověřovat. Kdyby se Asadův režim neřídil rámcovou dohodou, nastaly by podle něj "důsledky".

Spojené státy si proto nadále vyhrazovaly právo na vojenský zásah bez podpory OSN. I když je po dohodě s Ruskem diplomatické řešení krize výrazně blíže než kdy dřív, americká vojska zůstanou na svých pozicích pro případ, že by bylo nutné v Sýrii zasáhnout. "Své pozice neopustíme," ubezpečil mluvčí Pentagonu George Little.

Historické okamžiky: Sýrie - země konfliktů:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue