Výdaje za drogy snížily dealerům tresty

  • 21
Dvěma dealerům drog z Českolipska snížil soud původně navrhované tresty vězení. Důvod? Odvolací soud dospěl k závěru, že odhadovaná škoda má být menší o výdaje, které měli oba odsouzení se svým "podnikáním".

"Do výše prospěchu nelze započíst náklady na obstarávání drogy," odůvodnil svůj verdikt vrchní soud. 

Soud se řídil následující úvahou: protože měli dealeři větší vstupní výdaje, méně vydělali, tudíž si zaslouží nižší trest.

"S něčím podobným jsem se ještě nesetkala," říká liberecká krajská soudkyně Olga Fričová. "Nakonec budou zloději vykazovat, kolik je stálo nářadí, které při vloupání použili, lupiči cenu pistole, kterou si pořídili kvůli přepadení, a kurýři drog si budou účtovat cesťáky a výdaje na hotely."

Rozhodnutí považuje za absurdní. Krajský soud v Liberci poslal už loni v srpnu do věznice s ostrahou devětadvacetiletou Gabrielu Šebestovou z Nového Boru a jejího čtyřiačtyřicetiletého přítele Petra Michalce z České Lípy na deset a osm let za obchod s pervitinem.

Podle rozsudku prodali během půldruhého roku dvěma desítkám mladých lidí z Českolipska a Mladoboleslavska drogu nejméně za tři čtvrtě milionu korun. Obžalovaní se odvolali a argumentovali vysokými výdaji za drogy.

Vrchní soud vyhověl a tresty snížil na šest a pět let. "Případ nelze srovnávat například se škodou způsobenou při krádeži. Z hlediska práva je to něco jiného," poznamenal Rudolf Tomašovič z vrchního soudu.

Liberecká soudkyně však má za to, že rozsudek dealerům drog jen nahraje, a proti postupu nadřízené instance protestuje. "Ať už to dopadne jakkoli, už teď je to precedens, kterého se rádi chytí všichni advokáti. Paradoxem je, že obžalovaní od samého začátku svou vinu popírají, takže se vlastně odvolávají na výdaje s něčím, co nikdy nedělali," dodala.

Případem se momentálně zabývá Nejvyšší státní zastupitelství v Brně. To má možnost ještě podat dovolání k Nejvyššímu soudu. "Případ mám právě na stole," uvedla Ingrid Nedbálková z Nejvyššího státního zastupitelství.

"Nic konkrétního vám ale říci nemohu, nechci předjímat." Pokud dovolání uspěje, může Nejvyšší soud sám změnit rozsudek nebo věc vrátit k novému projednání soudu, případně státnímu zástupci.

Rozhodnutí vrchního soudu překvapilo i samotného advokáta obžalované ženy Jaromíra Vajnera. "Námitek jsme měli víc, ale že právě tento důvod uspěje, jsem nečekal. Žádné konkrétní doklady ani vyčíslení nákladů jsme totiž k odvolání nepřikládali," uvedl Vajner.


Nejlepší videa na Revue