Ilustrační foto | foto: David Votruba, iDNES.cz

Výchovné plácnutí nevadí, říká psycholožka

  • 35
Plácnout dítě po zadku, aby vědělo, že nemá sahat třeba do otevřeného ohně? Ústecká dětská psycholožka Ilona Wölfelová s tím problém nemá. "Tříletému dítěti jinak nevysvětlíte, že to dělat nemá," říká Wölfelová.

Rada vlády pro lidská práva chce, aby se do zákona dostala věta, že tělesné tresty jsou ve výchově dětí nepřípustné. Je to dobrý návrh?
Připadá mi to spíš jako extrémní návrh. Samozřejmě je nepřípustné, aby rodiče své potomky fyzicky trestali, nicméně si myslím, že lehké plácnutí po zadku nebo přes ruku ve výchově dítěte není problémem. U malých dětí naopak nic jiného než lehké plácnutí nepomůže. Tříleté dítě slovní domluvu nepochopí.

Kde tedy leží hranice, kdy už jsou fyzické tresty "přes míru"?
Obecně lze říct, že dítě nesmí být tresty ponižované. Přes "povolenou" hranici je třeba už přivazování ke stolu nebo bití bužírkou. Za týrání se dá považovat i situace, kdy má dítě modřiny. To je už moc.

Co pohlavek, který někteří rodičové svým ratolestem občas uštědří?
To už je diskutabilní. Pohlavek přece jenom představuje úder do hlavy. Dítě může nešťastně upadnout a zranit se.

. stát hodlá zakázat výprask dětí

plácnutí přes ruku má být nelegální

V návrhu je, že nepřípustné budou i jiné formy trestů. Autoři tím míní psychické týrání. Co lze mezi takové tresty zařadit?
Někteří rodiče třeba své děti vydírají citově. Například jim říkají, že maminka bude mít deprese, když děti nebudou nosit samé jedničky. Myslím, že by se tak rodiče chovat neměli. Za psychické týrání lze označit i situaci, kdy se rodiče o děti nestarají a zároveň jim dlouhodobě zakazují nějaké činnosti. Třeba styk s kamarády.

Je jasné, že někteří rodiče své děti týrají. Změní na tom něco ta věta, která se má v zákonech objevit?
Pochybuji o tom. Děti týrají většinou rodiče z nízkých sociálních vrstev a nemyslím si, že právě je by nějaká taková věta donutila změnit chování.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video