Bolivijský prezident Evo Morales

Bolivijský prezident Evo Morales | foto: Profimedia.cz

Východ Bolívie vyhlásil autonomii. Nechce Moralesovy reformy

  • 5
Evo Morales, první indiánský prezident chudého jihoamerického státu - Bolívie, přivedl svoji zemi na cestu, která může vést až k jejímu rozpadu. Návrhy tohoto ostře levicového politika přivedly čtyři východní regiony k víkendovému vyhlášení autonomie. Prozatím.

Morales, jenž patří v Latinské Americe k největším spojencům venezuelského lídra Cháveze a po nástupu do funkce například zavelel k zestátnění místního plynařského průmyslu, začátkem prosince v parlamentu prosadil výrazné změny ústavy. Ty dají centrální vládě větší možnosti při přerozdělování zisků z nerostného bohatství, které se soustřeďuje právě na východě.

Ústavní reformu, jež mimo jiné povoluje prezidentovi neomezený počet kandidatur, musí schválit referendum. Lidé z východu jsou spíše proti, zatímco indiánští obyvatelé západních horských částí Bolívie svého prezidenta bez větších výhrad podporují. Přece jen je to první indián, který dokázal vytlačit potomky španělských kolonizátorů z nejvyšších politických pozic. Ty si běloši pro sebe drželi od vyhlášení nezávislosti v roce 1825.

Evo Morales, který proslul jako obhájce domorodých pěstitelů koky a který se prezidentské funkce ujal počátkem roku 2006, nyní smířlivě prohlašuje: "Tato ústava musí sjednotit nás všechny, bílé i snědé."

To se však bohatým regionům Santa Cruz, Beni, Pando a Tarija vůbec nezdá. Již tak napjatou situaci vyhrotili jejich zástupci, kteří patří k antimoralesovské opozici, když jednostranně vyhlásili autonomii.

Podle ní by výnosy plynoucí z těžby plynu, ropy a železa zůstaly na bohatém východě. Jejich krok občané přivítali spontánními oslavami v ulicích měst, které připomínaly únorové karnevaly.

Východ se zatím úplně odtrhnout nechystá. Pouze chce přebudování Bolívie na federální republiku. Politici už plánují, jak svoje návrhy předloží občanům v plebiscitu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video