Kniha novináře Jiřího Kubíka

Kniha novináře Jiřího Kubíka | foto: iDNES.cz

Klaus se občas děsí otázek, Zeman se těší, jak vás setře, píše novinář

  • 11
Jakou roli připisují Češi úřadu prezidenta a jak k němu přistupují? Tyto otázky si klade Jiří Kubík v nové knize Na Hradě a v podhradí. Autor v ní publikuje své rozhovory s významnými českými osobnostmi včetně všech tří polistopadových prezidentů. Odkrývá také detaily ze zákulisí novinářské práce.

Redaktor Jiří Kubík vedl v průběhu let řadu rozhovorů s významnými českými osobnostmi, které pak vycházely v MF DNES. Dvacet jedna nejzajímavějších nyní vychází v knize Na Hradě a v podhradí s podtitulem Česko na cestě od Havla k Zemanovi. 

Rozhovory s prezidenty, kandidáty i "obyčejnými" voliči však tvoří pouze jednu rovinu knihy. Autor je opatřil rozsáhlými komentáři, které odhalují pozadí vzniku těchto rozhovorů a které s časovým odstupem také "dovypravují" politická témata a kauzy, o nichž se hovořilo.

Čtenáři se tak mohou vrátit v čase a přečíst si rozhovor se třemi polistopadovými prezidenty, ale také Zdeňkem Svěrákem, Michalem Vieweghem, Věrou Čáslavskou, Vladimírem Franzem či Dominikem Dukou. Spektrum osobností je tedy velmi různorodé.

Jiří Kubík, zástupce šéfredaktora deníku MF DNES

"Je samozřejmě velký rozdíl, s kým rozhovor vedete," píše Kubík v úvodu knihy. Zatímco například Miloše Zemana nezajímají námitky, mluví v bonmotech a rád člověka "setře", Václav Klaus podle autora nasazuje při hovorech klidný, vemlouvavý hlas, který nemá nic společného s razantními výroky v televizi. "Navíc hraje očima: už při položení otázky občas vidíte ten děs z toho, na co se ho ptáte," dodává autor.

A jinak se při rozhovoru choval i Václav Havel, který byl vstřícný, tichý a zdvořilý. "Až jsem si říkal, že ta plachost k hlavě státu, byť bývalé, snad ani nepatří. Ale názory měl silné a jasné, do nich se plachost nepromítala," komentuje Kubík v knize.

Zemanovo "vítání" hnoje

Kniha je tak otevřeným pohledem do zákulisí novinářské práce.

Autor například popisuje vývoj svých svých vztahů se současným prezidentem. V dobách, kdy byl Zeman předsedou ČSSD a premiérem, se vztahy s Kubíkem vyhrotily natolik, že s ním jako s reportérem MF DNES odmítal mluvit. Autor totiž tehdy společně s kolegyní Sabinou Slonkovou otevřeně odkrýval pochybné poměry na Úřadu vlády. Vrcholem byla v roce 2000 operace Olovo, která vznikla ve sboru poradců Miroslava Šloufa na Úřadu vlády a měla za cíl veřejně zdiskreditovat tehdejší Zemanovu vnitrostranickou oponentku Petru Buzkovou.

Zeman tehdy Kubíka běžně označoval za žumpu a hnůj, načež se dokonce za tohle přirovnání jednou omlouval hnoji. Později nechal dokonce novináře i jeho kolegyni trestně stíhat, načež policie přijela přímo do redakce novin, aby redaktorům sdělila obvinění. Přítrž tomu nakonec učinil prezident Havel, když stíhání zastavil.

V roce 2011, o deset let později, si redaktor lehce domluvil s Milošem Zemanem další rozhovor. "Vcházím do Zemanovy kanceláře a přede mnou - v oblaku dýmu z cigaret - se od stolu se skleničkou bílého vína a talířem gothajského salámu vztyčí mohutná postava a vřele se se mnou vítá: 'Pane Kubíku! Rád vás vidím. Jak je to dlouho, co jsme se neviděli?'" popisuje autor v knize.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video