Výbuch vesmírné rakety zabíjel

  • 12
Jeden člověk zemřel a osm jich bylo zraněno, když krátce po startu z ruského kosmodromu Pleseck explodovala raketa Sojuz-U. Bez bližších podrobností to oznámil mluvčí ministerstva pro mimořádné situace. Raketa nesla na oběžnou dráhu družici Foton-M s vědeckými přístroji několika zemí.

Družice měla fungovat jako orbitální laboratoř. Asi patnáct dní měla na oběžné dráze například testovat, zda jsou lišejníky schopné přežít v kosmu. Informace měla posílat pozemním stanicím v Rusku a Švédsku. Část vybavení dodala i Evropská kosmická agentura.

Třistatunová bezpilotní raketa explodovala pouhých 29 vteřin po startu. Hořící trosky se poté zřítily na odpalovací rampu a startovací plochu.

Nejmenovaný činitel pozemního kosmického kontrolního střediska označil Sojuz-U za nejspolehlivější ruskou kosmickou raketu. "Celých jedenáct let jsme s touto nosnou raketou Sojuz neměli žádnou nehodu," řekl agentuře Reuters.

Havárie přišla po nepřetržité řadě pětasedmdesáti úspěšných vzletů raket tohoto typu. Nehoda, kterou vyšetřuje speciální komise, má mimořádný význam i pro Mezinárodní kosmickou stanici ISS. Na 28. října je totiž  plánován start kosmické lodi Sojuz-TMA 1 s tříčlennou posádkou. Do vesmíru je má vynést podobná raketa.

Tyto transportní lodi slouží u ISS jako záchranné čluny a musí být po půl roce pobytu ve vesmíru vyměňovány. Po šesti měsících totiž už výrobce negarantuje spolehlivost systémů.

Pokud by vzhledem k havárii musel být start nového záchranného člunu na delší čas odložen, znamenalo by to, že stávající osádka ISS by musela stanici starým Sojuzem evakuovat.

Zásadně by se tak narušil časový harmonogram využívání stanice. To by poznamenalo tento projekt na dobu mnoha měsíců nebo dokonce roků. Neúměrně by se také zvedly náklady. Přitom jak USA, tak Rusko zápasí s nedostatkem peněz na výstavbu a provoz ISS.

Hlavní odpalovací základnou ruského kosmického programu je kazašský kosmodrom Bajkonur, který si Moskva pronajímá. Nyní se však snaží přesunout starty raket na svůj kosmodrom Pleseck. Letos už odsud bylo vypuštěno osm raket.

Vynášení družic na oběžnou dráhu je pro Rusko důležitým zdrojem zisků, Rusové už ale v minulosti zakusili několik nezdarů.

Například v prosinci 2000 přišli o šest komunikačních satelitů, když se nosná raketa, která je měla vynést do vesmíru, krátce po startu z Plesecku zřítila.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video