Policisté v ujgurské metropoli Urumči zablokovali přístup do oblasti, jíž...

Policisté v ujgurské metropoli Urumči zablokovali přístup do oblasti, jíž otřásl výbuch (22. května 2014). | foto: AP

Teroristé házeli z auta bomby mezi čínské muslimy, zabili 31 lidí

  • 48
Nejméně 31 obětí na životech si ve čtvrtek ráno vyžádal atentát na tržišti v ujgurské metropoli Urumči v severozápadní Číně. Více než 90 lidí utrpělo zranění. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na čínské úřady. Podobné útoky nejsou v neklidné autonomní oblasti ojedinělé.

Podle svědků citovaných agenturou Nová Čína vjela ve čtvrtek ráno místního času dvě terénní vozidla do davu lidí v centru metropole čínských muslimů a posádky házely mezi lidi výbušniny. Nakonec se obě auta srazila, jedno z nich explodovalo a začalo mohutně hořet.

"Vzduch páchl střelným prachem a odevšud se ozývalo vzlykání. Bylo tam mnoho mrtvých, staří lidé, kteří šli ráno nakoupit na trh," popsal krátce po útoku jeden ze svědků.

Stanice BBC s poukazem na informace dalších čínských médií upozorňuje na další svědky, kteří prý slyšeli několikanásobnou explozi.

Čínské úřady dosud potvrdily 31 obětí a asi 90 zraněných.  

Čínský prezident Si Ťin-pching v reakci na útok slíbil, že jeho vláda "tvrdě potrestá teroristy a vyvine maximální úsilí k zachování stability země".

Mluvčí exilového Světového kongresu Ujgurů Dilsat Rasit v e-mailu zaslaném agentuře Reuters vyzval po čtvrtečním útoku Peking k přehodnocení své politiky v Sin-ťiangu. "Nestabilita a represivní politika Pekingu v oblasti mají přímou souvislost s takovýmito útoky. Vyzýváme Peking, aby nezneužíval tento incident jako záminku k posílení své represivní politiky a místo toho změnil svou politiku s cílem zlepšení situace," konstatoval.

Ujguři se bouří proti nadvládě Pekingu a chtějí samostatnost

Sin-ťiang představuje autonomní oblast ujgurského etnika na severozápadě Číny. Ujguři, asi devítimilionová menšina vyznávající islám, se s většinovým etnikem Chanů střetává dlouhodobě. Číňané kontrolují oblast nepřetržitě od roku 1949, kdy zlikvidovali krátkou existenci státu Východní Turkestán. Občasné střety se objevují od roku 1991.

Stejně jako v případě Tibeťanů jsou práva Ujgurů centrální pekingskou vládou potlačována.

Ujgurská oblast zaujímá šestinu čínského území a je bohatá na ropu a plyn. Peking tvrdí, že do ní investoval miliony a že jedná se všemi etnickými skupinami stejně. 

Nejhorší nepokoje oblast zažila v červenci 2009. Podle vládních zdrojů tehdy zahynulo 200 lidí, podle Ujgurů ale až dvojnásobek.

Naposledy koncem dubna si bombový útok na nádraží v metropoli neklidné Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang vyžádal tři mrtvé a 79 zraněných. Před týdnem se k incidentu přihlásila radikální Islámská strana Turkestánu, která bojuje za nezávislost území.

Loni koncem října se dějištěm podobného útoku, jako je nyní ten v Urumči, stalo impozantní pekingské náměstí Nebeského klidu. Automobil s trojicí pasažérů tam prorazil zábrany, vjel do davu chodců, několik desítek jich srazil a po nárazu začal hořet. Zemřelo tehdy pet lidí a skoro čtyřicet dalších utrpělo zranění. K útoku se přihlásili ujgurští separatisté.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video