Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Výbuch v pardubické chemičce měl sílu dvou leteckých pum

  • 16
Odborníci přirovnávají středeční detonaci v chemičce v Pardubicích-Semtíně k výbuchu dvou leteckých pum. Obyvatelé okolních obcí už si tak umí představit, jak to asi vypadá ve válečných oblastech. Exploze zničila dvě budovy a vyhloubila kráter o dosud neznámé velikosti.

Klíčové je zjistit, jaké množství nitroglycerinu v Semtíně explodovalo. Odborník na výbušniny Jiří Petříček v České televizi odhadl množství na desítky, ale spíše stovky kilogramů nitroglycerinu. O následcích výbuchu na okolí čtěte zde.

Redakce našla muže, který ještě před rokem pracoval v dnes již neexistujícím provozu. Ten soudí, že tam explodovalo přes tři sta kilogramů výbušné látky.

Záběry z místa výbuchu v chemičce v Pardubicích-Semtíně
Záběry z místa výbuchu v chemičce v Pardubicích-Semtíně
Záběry z místa výbuchu v chemičce v Pardubicích-Semtíně

Záběry z místa výchuchu v chemičce v Pardubicích-Semtíně.

"Takhle ráno, kdy vlastně teprve začíná výroba, tam mohli mít nitroglycerinu více než dost. Mohlo tam být klidně 300 nebo 400 kilo," uvedl muž, který nechce být jmenován, ale redakce jeho jméno zná.

"To by odpovídalo síle více než 400 kilogramů trinitrotoluenu (TNT), což představuje sílu výbuchu letecké bomby ze druhé světové války," uvedl další expert v této oblasti Miroslav Loskot.

Podle expertů zřejmě selhal lidský faktor

Při přirovnání k současném arzenálu americké armády šlo o sílu výbuchu zhruba dvou leteckých pum GBU-12 Paveway II. Laserem naváděnou bombu GBU-12 zařadila do své výzbroje americká armáda v roce 1976.

V současné době leteckou pumu se stabilizačními křídly kromě amerických US Air Force, US Navy a US Marine Corps používá také kolumbijské letectvo i vzdušné síly NATO.

O příčinách středečního neštěstí se zatím pouze spekuluje. Zatímco Jiří Petříček nevylučuje technologickou závadu ani lidský faktor, Pavel Loskot je konkrétnější.

"Nechci být škarohlíd, ale předpokládám, že výbuch v Semtíně zavinila lidská chyba. Nitroglycerin tam vyrábějí několik desítek let, takže mají postup dobře promyšlený. A výroba je velmi přísně hlídaná," říká expert Loskot.

Pravidelnost kontrol potvrzuje předseda Obvodního báňského úřadu v Trutnově André Miksch. "Až dosud jsme v Semtíně žádné vážné chyby nezjistili," řekl předseda Miksch.

, ,

Video