Po výbuchu v pardubické Explosii zůstala v místě, kde stával bunkr, jen hlína a...

Po výbuchu v pardubické Explosii zůstala v místě, kde stával bunkr, jen hlína a kusy betonu. | foto: PolicieČR

Výbuch v Explosii hodí nejspíš na mrtvé, šušká se v Pardubicích

  • 13
Vyšetřování tragédie, při které po výbuchu nitroglycerinu zemřeli v pardubické Explosii čtyři lidé, bude nejspíš pár týdnů trvat. Za nejpravděpodobnější příčiny neštěstí je však lidská chyba, shodují se experti.

"Nechci být škarohlíd, ale předpokládám, že výbuch v Semtíně zavinila lidská chyba. Nitroglycerin tam vyrábějí několik desítek let, takže mají postup dobře promyšlený. A výroba je velmi přísně hlídaná," uvedl školitel střelmistrů a expert na výbušniny Miroslav Loskot.

To, že se při míchání nitroglycerinu a nitrocelulózy stala chyba, připouští i další odborník v oboru Jiří Petříček. "Zbývá jedině, že došlo k nějaké nehodě či nedodržení nějakého bezpečnostního předpisu, to jest lidský faktor," uvedl Petříček.

K podobnému závěru se vlastně připojuje i předseda Obvodního báňského úřadu v Trutnově André Miksch. Podle něho totiž pravidelné kontroly v Semtíně žádné zásadní chyby na zařízení neodhalily. "Nic závažného jsme nezjistili," uvedl Miksch.

Hodí se to na mrtvé...

Označit za viníky mrtvé dělníky je vlastně i to nejjednodušší. Nemají se totiž jak bránit. "Určitě se to hodí na ty mrtvé kluky. Nevěřím, že by mohli dojít k jinému závěru," říká muž, který na takzvaných "semtínských bouchačkách" ještě nedávno pracoval.

Podle něho se tak v chemičce ukončuje drtivá většina případů. "Budu strašně překvapený, když se dozvíme něco jiného," dodává muž, který si nepřeje být jmenován, ale redakce jeho jméno zná.

Po výbuchu v pardubické Explosii zůstala v místě, kde stával bunkr, jen hlína a...
Po výbuchu v pardubické Explosii zůstala v místě, kde stával bunkr, jen hlína a...

Odborníci se shodují, že po lidské chybě lze uvažovat o technické chybě na míchacím zařízení. "Druhá možnost je nějaká technologická závada na zařízení a to taky nelze vyloučit," uvedl Jiří Petříček.

O možné technické závadě mluví i nezávislý ekolog a auditor chemických provozů Jiří Klicpera. "Jedním z důvodů exploze by mohlo být příliš rychlé připuštění nitrační směsi. Ovšem už můžeme jen spekulovat, proč se tak stalo. Možné je, že třeba selhaly teploměry, které měly hlídat teplotu směsi," uvažuje Klicpera, kterého především zaujalo to, že se dělníci nestačili před výbuchem schovat.

"V případě krize mají míchači pustit směs do bazénku, kde se má zchladit. Pokud vidí, že teplota neklesá, měli bunkr rychle opustit a schovat se za valy. Tady na to zjevně neměli čas," uvedl Klicpera.

Špatný materiál

Dělníci mohli doplatit na špatnou kvalitu materiálu, který měli k dispozici. "Vybouchnout to může ze dvou důvodů. Buď samovolně, nebo cíleně. Samovolně, to prakticky myslím v Semtíně nepřipadá v úvahu, protože samovolný rozklad může nastat v případě, že by byly nečisté suroviny," zmínil Petříček další možnost.

Ostatně potíže s materiálem napadly při přemýšlení o příčinách exploze i muže, který měl nešťastné dělníky střídat na odpolední směně. "Ovlivňují to různé faktory, mohla se jim tam dostat nějaká cizorodá látka. S tím se musí počítat," řekl MF DNES ve středu odpoledne v doubravické restauraci.

Nyní on i ostatní lidé mohou jen čekat, co úřady pustí na veřejnost. Někteří odborníci však už nyní varují před tím, že to nemusí být nic stoprocentně doloženého.

"Muselo dojít k nějaké chybě. Obávám se ale, jestli pracovníci báňského úřadu budou schopni zjistit detailní příčiny neštěstí, když místo zcela poničil výbuch," řekl ČTK vedoucí Oblastního inspektorátu práce pro Pardubický kraj Jaroslav Nečas.


Video