Výbuch sopky může způsobit globální ochlazení

- Nebezpečí, které pro celosvětové životní prostředí znamenají zásahy člověka, může být nepatrné v porovnání s tím, co dokáže s podnebím způsobit výbuch obrovské sopky. Erupce supervulkánu je podle geologů reálným nebezpečím, záleží pouze na tom, kdy se tak stane. Výbuch by mohl na jedné polokouli či na celé zemi snížit teplotu až o několik stupňů Celsia. Program BBC 2 informoval v pořadu Horizont o jedné z takových supersopek, která se nachází ve známém Yellowstonském parku. U ní je nebezpečí erupce největší.

Yellowstone vybuchuje přibližně jednou za 600 tisíc let. Jeho poslední erupce ale byla podle geologů před 640 tisíci lety.

Supervulkány nejsou obvykle hory či kopce, ale tzv. kaldery - velké kráterové prohlubně, které obvykle vznikají rozmetáním vrcholu sopky výbuchem. Yellowstonská prohlubeň je sedmdesát kilometrů dlouhá a 30 kilometrů široká. Osm kilometrů pod zemským povrchem je obrovský magmatický krb, v němž je podle studií Akronské univerzity (stát Ohio) až 3780 kilometrů krychlových magmatu. Jak teplota v krbu roste, zvedá se i povrch a teplota. Vulkanologové ale neví, kdy Yellowstone vybuchne.

Profesor Bill McGuire v knize "Apokalypsa! Historie přírodních katastrof" předpokládá erupci Yellowstonské sopky v roce 2074. V minulých dvou milionech let se každých sto tisíc let se stala podobná událost. Oblasti, v nichž se supervulkány vyskytují nejčastěji, jsou místa, kde se jedna litosférická deska podsouvá pod druhou, ohroženo je tak pobřeží Tichého oceánu a oblast jihovýchodní Asie.

Kaldera je i v blízkosti Neapole v jižní Itálii. "Může to být totéž jako Yellowstone, jen v menším rozsahu," řekl BBC News Online Dr. Ted Nield z londýnské Geologické společnosti.

Výbuch supervulkánu je mnohem silnější než erupce menší sopky. Je to katastrofa srovnatelná se srážkou s kometou či asteroidem. O odklon vesmírného tělesa směřujícího na Zemi se ale může lidstvo alespoň pokusit, proti supervulkánu není možné udělat nic. Erupce vyvrhne do horních vrstev atmosféry tisíce kilometrů krychlových kamenů, prachu, popela a oxidu siřičitého, které odrazí sluneční paprsky. Teplota na Zemi tak poklesne o několik stupňů, podobně jako v případě nukleární zimy.

Tento stav trvá čtyři až pět let a může znamenat zhroucení celého ekosystému. Průzkumy sopky Toba na ostrově Sumatra (Indonésie) ukazují, že její exploze před asi 74 tisíci lety mohla způsobit globální ochlazení od tří do pěti stupňů Celsia a ve vyšších polohách až o deset stupňů Celsia. I běžné sopečné výbuchy mohou ovlivnit podnebí. Když v roce 1815 vybuchl jiný indonéský vulkán, Tambora, následovalo několik let studeného počasí a průměrná teplota na Zemi poklesla přibližně o jeden stupeň Celsia.

Mapa Yellowstonského národního parku. Hranice kaldery jsou vyznačeny červeně, hvězdy vyznačují místa zemětřesení v letech 1959 a 1975.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video