Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád na konferenci v Istanbulu (8. června 2010)

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád na konferenci v Istanbulu (8. června 2010) | foto: AP

Výbuch petardy rozpoutal spekulace o atentátu na Ahmadínežáda

  • 174
Nikoliv výbuch granátu, ale explozi neškodné petardy přežil íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Íránská média o incidentu informovala jako o atentátu, což rozpoutalo řadu rozporuplných zpráv.

Íránské sdělovací prostředky později uvedly, že šlo o výbuch zábavní pyrotechniky, kterou odpálil rozrušený fanoušek.

Exploze vyvolala řadu rozporuplných zpráv, podle některých dokonce vybuchl u prezidentského konvoje ruční granát. Jeden muž byl poté zatčen. K explozi se oficiálně nikdo nepřihlásil.

Prezidentský vůz, kterým jel Ahmadínežád z letiště v Hamadánu na veřejné shromáždění, se podle íránských médií nacházel od místa údajné exploze asi 100 metrů. Některé předchozí zprávy uváděly, že nálož zasáhla auto, které vezlo novináře a některé členy prezidentského doprovodu. Nicméně podle konzervativních íránských webových stránek khabaronline.ir způsobil výbuch pouze velký kouř desítky metrů daleko od konvoje.

Syn kováře

Mahmúd Ahmadínežád se narodil do rodiny kováře v Garmsáru 28. října 1956.

Jako student techniky se přidal ke konzervativnímu studentskému svazu, který zosnoval útok na americkou ambasádu v roce 1979.

Během irácko-íránské války působil v revolučních gardách jako důstojník zvláštních jednotek. Před svým jmenováním primátorem Teheránu v roce 2003 působil jako guvernér měst Maku a Choj.

Je ženatý, má tři děti (o jeho manželce čtěte v článku Postava v závoji, která teprve loni prozradila své jméno).

Petarda prý nezpůsobila žádnou újmu na zdraví ani jakékoliv škody. Ahmadínežád se po zprávách o incidentu objevil v živém vysílání íránské státní televize ze sportovního stadionu v Hamadánu. Podle Reuters vypadal, že je v pořádku, přednesl plánovaný projev a o údajném útoku se ani nezmínil.

Pět let u moci

Incident se udál jen několik dnů poté, co Ahmadínežád oslavil pět let u moci. Vítězství dosavadního teheránského primátora v prezidentských volbách před pěti lety bylo velkým překvapením a zároveň výrazným posílením moci konzervativních duchovních.

Nástup Ahmadínežáda ukončil naděje na liberalizaci poměrů v zemi, kde před jednatřiceti lety zvítězila islámská revoluce.

Zejména od jeho sporného znovuzvolení prezidentem loni v červnu je patrné, že Ahmadínežádova administrativa s úspěchem umlčela opoziční média, zavedla tiskové soudy, které stíhají kritické novináře, pronásleduje aktivistky ženského hnutí a organizuje procesy se sunnity na jihovýchodě země.

V zahraniční politice vystupuje jako zapřisáhlý nepřítel USA a Izraele. Washington podezírá Teherán, že se pokouší vyrobit jaderné zbraně, ale Írán tvrdí, že jeho jaderný program je výhradně mírový. Americká diplomacie slavila v postupu vůči Teheránu úspěch na půdě OSN, když 9. června souhlasili s uvalením sankcí na Teherán do té doby k Íránu loajální Rusové a Číňané.

Hamadán, Írán

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video