Ilustrační foto,

Ilustrační foto, | foto: Profimedia.cz

Výbuch atomovky Washington se zemí nesrovná, spočítali Američané

  • 393
Pokud teroristé v hlavním městě Spojených států odpálí atomovou bombu, nebudou důsledky zdaleka tak hrozivé, jak si většina Američanů odkojených katastrofickými filmy myslí. Vyplývá to z důvěrné studie americké vlády.

Tam, kde dříve stálo hrdé americké město, rozkládá se mrtvolná poušť trosek a sutin. Jedovatý vítr hvízdá mezi sežehnutými lidskými kostrami. Tisíce ozářených lidí umírají v nevyslovitelných mukách. Takový obrázek atomového útoku na USA nám s oblibou nabízejí hollywoodští filmaři.

Úder teroristů by však podle poslední analýzy, kterou si nechala vypracovat americká vláda, nebyl zdaleka tak zdrcující. "Není to konec světa. Není to jako scénář ze studené války," řekl agentuře AP expert Randy Larsen z Institutu pro vnitřní bezpečnost.

Bezpečnostní odborníci z Federal Emergency Management Agency (FEMA) pracovali ve své práci s hypotézou, že by jen několik bloků od Bílého domu vybouchla atomová bomba o síle deseti kilotun TNT.

Výbuch by srovnal se zemí všechny budovy v okolí 800 metrů a zabil by zhruba 45 tisíc lidí. Mimo tuto zónu by však šance na přežití byly více než slušné a budova Kapitolu, Nejvyššího soudu, Pentagonu nebo slavný obelisk Washingtonova monumentu by zůstaly stát.

Varování po Facebooku

Záblesk exploze by byl vidět stovky kilometrů daleko a dočasně by oslepil lidi v okolí dvaceti kilometrů. Oblak by dosáhl výšky přibližně osmi kilometrů, svůj typický hřibovitý tvar by si ale udržel jen několik minut.

Lidé nejblíže místu výbuchu by během prvních dvou hodin byli vystaveni radioaktivnímu záření o síle 300 až 800 rentgenů. Vláda předpokládá, že v případě jaderného útoku občany okamžitě varuje prostřednictvím televize, rozhlasu, e-mailu, textových zpráv a sociálních sítí.

"Naším největším nepřítelem jsou bohužel naše vlastní instinkty," stojí v důvěrné zprávě, která nedávno unikla na internet. Počítá s tím, že mnoho lidí po záblesku půjde k oknu, aby se podívali, co se děje. O několik vteřin později dorazí tlaková vlna a střepy z roztříštěných oken je vážně poraní.

Schovat se a česat

Vyděšení lidé by se také neměli pokoušet ze zasažené oblasti rychle uprchnout. Venku by je zasáhla radiace, před kterou se v automobilu neschovají. Všichni v okolí 80 kilometrů by se proto měli ukrýt ve sklepě nebo podzemních garážích.

Lidé, které výbuch zastihl venku, musí v úkrytu sundat svršky a boty a vyčesat si z vlasů radioaktivní spad. Lidé by měli v bezpečí podzemních úkrytů vydržet nejméně sedm hodin, dokud se radiace částečně nerozptýlí.

Výbuch atomové bomby, kterou by teroristé mohli propašovat do Washingtonu například v dodávce, by se od úderu mezikontinentální balistické rakety lišil především svojí velikostí. Exploze na zemi by neudělala takové škody jako výbuch ve vzduchu.

"Jadernou válku si představujeme jako Hirošimu, Nagasaki nebo filmy, na které jsme chodili během studené války. Možná si myslíte, že to celé město smete z povrchu, ale nic takového se nestane," řekl bezpečnostní expert Brian Michael Jenkins z think tanku RAND Corporation.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video