Eurokomisařka Věra Jourová | foto: Michal Šula, MAFRA

Výbory Evropského parlamentu souhlasí s Jourovou na post eurokomisařky

  • 216
Čtveřice výborů Evropského parlamentu souhlasila se jmenováním Věry Jourové do Evropské komise. Portálu iDNES.cz to sdělil europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. Jourová má mít na starost spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost pohlaví. Před rozhodnutím se proti Jourové ozývaly výhrady.

Ke shodě nad Věrou Jourovou dospěly výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele, právní výbor, výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a výbor pro práva žen. „Ze strany výborů je tedy hotovo,“ sdělil iDNES.cz v půl druhé odpoledne europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Shody tolika výborů bylo zapotřebí, protože portfolio Jourové je neobvykle rozsáhlé. I proto čelila minulý týden na slyšení širokému spektru otázek.

„Blahopřeji české eurokomisařce. Myslím si, že je třeba udělat tlustou čáru za tím, jaké portfolio měla mít, a přát jí aby v tom, které má, což je spravedlnost, ochrana spotřebitele a rovnost pohlaví, měla úspěch,“ řekl prezident Miloš Zeman.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka ocenil, že ‚černý Petr‘ nezůstal v ruce české kandidátky. „Při jednání výborů jí pomohla podpora sociálních demokratů a lidovců. Znovu se potvrdilo, že portfolio paní Jourové je velmi rozsáhlé a důležité, jinak by se nedotýkalo čtyř výborů a nevzbudilo tak širokou debatu včetně písemných dotazů,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Část europoslanců nesouhlasila

Ještě před odpoledním zasedání zástupců výborů vyšlo najevo, že Evropští konzervativci a reformisté (ECR), nespokojení s písemnými odpověďmi, které Věra Jourová dostala za úkol vypracovat po slyšení minulou středu (

více o vyjednávání zde

), navrhují nové ústní slyšení. Členy této frakce jsou i europoslanci za ODS Jan Zahradil a Evžen Tošenovský.

Naopak frakce Evropské sjednocené levice (GUE-NGL) a Evropy svobody a přímé demokracie - v první z nich jsou zastoupeni čeští komunisté, ve druhé šéf Svobodných Petr Mach - chtěly bez dalšího slyšení hlasovat proti Jourové, což potvrdil v tiskové zprávě odpoledne i Mach.

Křesťanský demokrat Zdechovský sám je členem výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), jednoho ze čtyř, které Jourovou zpovídaly 1. října (více o slyšení zde). Právě v něm někteří členové požadovali nové slyšení.

„Objevily se interpretace, že odpovědi Věry Jourové byly špatné, ale bylo to spíše tak, že se několik kolegů v našem výboru do paní Jourové pustilo, že tam neměla odpověď, kterou právě oni chtěli. Ale kdyby se hlasovalo v naší frakci, tak je za LIBE přijata,“ odhadl Zdechovský pro iDNES.cz celkové klima ještě před schůzkou zástupců výborů.

Věra Jourová před europoslanci mluvila minulý týden:

23. ledna 2014

Europoslankyně za ČSSD Olga Sehnalová z výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele uvedla, že evropští sociální demokraté Jourovou „podrželi“. „Nezakrývali své výhrady, ale po věcném vyjasnění a upřesnění odpovědí dali jejímu schválení zelenou. To se týká stanoviska sociálních demokratů ve všech výborech, před kterými Věra Jourová vystupovala,“ uvedla Sehnalová.

Dita Charanzová, zvolená do europarlamentu na kandidátce ANO, poznamenala, že se v určité chvíli zdálo, že víc než faktické znalosti Jourové bude rozhodovat politické klima. „Věra Jourová se dostala do soukolí politických dohod (...). Z mého pohledu korektní odpovědi tak nemusely stačit, pokud by byly hodnoceny za vyloženě nepříznivé konstalace,“ uvedla Charanzová. Další europoslanec za ANO Petr Ježek ocenil vyjednávání frakce evropských liberálů (ALDE) s lidovci (EPP), které potvrzení nominace podle něj přispělo.

Už před odpolední schůzkou bylo podle ČTK zřejmé, že dva výbory s působením české kandidátky v komisi Jeana-Claudea Junckera nemají problém: podporu Jourové deklarovaly výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele a právní výbor. Naopak z výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci zaznívala také možnost, že by se kandidátka měla s europoslanci ještě jednou sejít.

Podle interních informací iDNES.cz byl nicméně souhlas nad doporučením Jourové na jednání koordinátorů čtveřice výborů tak výrazný, že její kritici ani netrvali na formálním hlasování.

Agentura ČTK uvedla, že po pondělním nezvládnutém slyšení je nyní nejslabší členkou Junckerova týmu slovinská expremiérka Alenka Bratušeková, která má zastávat funkci místopředsedkyně komise pro energetickou unii. Bratušeková je ze stejné liberální frakce ALDE jako Jourová.

Podoba Komise a rozdělení „resortů“ ještě není definitivní. Kulturní výbor europarlamentu nesouhlasí s tím, aby navržený komisař za Maďarsko Tibor Navracsics zastával portfolio v plné navržené šíři. Minulý týden narazili také Brit Jonathan Hill a Francouz Pierre Moscovici.

Své závěrečné formální stanovisko by měl Evropský parlament zveřejnit zřejmě až ve čtvrtek a je možné, že do poslední chvíle budou parlamentní politické frakce tvrdě vyjednávat. O komisi jako celku pak má plénum europarlamentu hlasovat 22. října ve Štrasburku, aby Junckerova komise mohla od listopadu začít pracovat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue