Miloslav Výborný

Miloslav Výborný | foto: ČTK

Zeman narazil, senátní výbor kvůli restitucím odmítl do ÚS Výborného

  • 61
Bývalý ústavní soudce Miloslav Výborný se možná do své funkce nevrátí. Senátní ústavněprávní výbor totiž nepodpořil jeho nominaci. Výborný v minulosti pomohl zamítnout ústavní stížnost levice na církevní restituce, opětovně ho do funkce navrhl prezident Miloš Zeman.

Koho senátní výbor schválil

Někdejší vicepremiér, signatář Charty 77 a polistopadový generální prokurátor Pavel Rychetský byl také ministrem spravedlnosti, předsedou legislativní rady vlády nebo předsedou senátního ústavně-právního výboru za ČSSD.

Kateřina Šimáčková je členkou sociálně-správního kolegia Nejvyššího správního soudu. Na Masarykově univerzitě v Brně vyučuje ústavní, církevní či mediální právo, je také spoluatorkou Komentáře k listině základních práv a svobod a právních učebnic.

Ludvík David je členem občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu, přednáší na Masarykově univerzitě a na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Z prezidentských kandidátů výbor doporučil Senátu ke schválení současného předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, soudkyni Nejvyššího správního soudu Kateřinu Šimáčkovou a soudce Nejvyššího soudu Ludvíka Davida. Konečné slovo bude mít horní komora jako celek při čtvrteční schůzi.

Někdejší ministr obrany, předseda Legislativní rady vlády a šéf sněmovního ústavně právního výboru za KDU-ČSL Výborný byl ústavním soudcem do začátku letošního června, podílel se mimo jiné na zamítnutí levicové ústavní stížnosti na církevní restituce.

Hlavně senátoři z řad ČSSD, která má v horní komoře většinu, mu podle kuloárových informací zazlívají také jeho postoj k předchozím stížnostem, například na poplatky ve zdravotnictví.

Prezident Miloš Zeman nominaci Výborného a Rychetského zdůvodnil mimo jiné tím, že "jejich setrvání ve funkci je jediným přijatelným způsobem, jak zajistit doktrinální a judiciální kontinuitu Ústavního soudu". Podle něj se totiž nyní tento soud neobmění personálně pouze částečně, "ale utváří se zcela nový soudcovský sbor".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video