Vondruška sám považuje případ za politický. Jedná se podle něj o záminku k útoku proti KSČM.

Vondruška sám považuje případ za politický. Jedná se podle něj o záminku k útoku proti KSČM. | foto: MF DNES

Výbor je nakloněn vydání Vondrušky, žádá si ale spis

  • 5
Sněmovní mandátový a imunitní výbor požádá okresní státní zastupitelství o zaslání spisu poslance KSČM Josefa Vondrušky. Ten je podezřelý ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Komunistický poslanec údajně za minulého režimu týral vězně. Vondruška to popírá.

Výbor jednání o Vondruškovi přerušil. Pokud budou odstraněny nedostatky v podkladech, Vondruška by měl být vydán k trestnímu stíhání.

Tvrdí, že v době, kdy údajně spáchal trestný čin, v nápravně výchovném ústavu vůbec nepůsobil. Novinářům to po jednání výboru sdělil jeho předseda Miloslav Kala (ČSSD). Jako důkaz k tomu Vondruška podle něj předložil kopie dokumentů.

O poslanecké imunitě zatím výbor nerozhodoval.
"Nebudeme posuzovat otázku viny či neviny, ale pouze to, jestli jsou splněny podmínky pro vydání," nastínil Kala další vývoj Vondruškovy kauzy.

"Pokud budou odstraněny chyby nebo problémy, které se tady objevily, potom je důvod pro vydání," dodal.

Horlivý bachař?
Vondruška sám považuje případ za politický. Jedná se podle něj o záminku k útoku proti KSČM. "A já sloužím jako jakýsi prostředník, přes kterého se ten útok přenáší," uvedl poslanec. Vondruška je sám členem mandátového výboru, z části jednání byl proto vyloučen.

Podle historika Tomáše Bursíka, který studoval personální spis bývalého vězeňského dozorce Vondrušky, byl aktivním "až horlivým" příslušníkem
Sboru nápravné výchovy.

Podnět k vyšetřování jeho působení v 70. a 80. letech podal v září 2006 bývalý disident a aktivista Petr Cibulka.

Výbor může Vondruškovo vydání doporučit, definitivně o něm ale rozhoduje Sněmovna. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa by dolní komora jako celek mohla o Vondruškovi hlasovat v září.

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš už minulý týden řekl, že podle něj by Vondruška měl vstřícně nabídnout, že se
vzdává imunity. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video