Prezidentská standarta (ilustrační snímek)

Prezidentská standarta (ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Výbor chce v přímé volbě prezidenta více pravomocí pro senátory

  • 5
Senátní ústavně-právní výbor těsnou většinou doporučil upravit novelu o zavedení přímé volby prezidenta. Senát by měl schvalovat prezidentovy kandidáty na členy ČNB, což se nepodařilo prosadit ČSSD ve Sněmovně. A po dobu, kdy prezidentský úřad nebude obsazen, by měl jeho pravomoci získat předseda Senátu.

Konečné slovo ale bude mít za týden Senát jako celek. Zástupci ČSSD i ODS už dříve deklarovali, že pro přijetí novely dodají potřebnou většinu.

Úpravy novely navrhla předsedkyně senátní ústavní komise Jiřina Rippelová (ČSSD), získala pro ně dva stranické kolegy a oba přítomné zástupce koalice. Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier přitom varoval, že senátní úpravy Sněmovna využije k tomu, aby byla přímá volba prezidenta zamítnuta.

"Není tady politická vůle přijmout přímou volbu prezidenta v jiném znění, než ve kterém nám to došlo z Poslanecké sněmovny," uvedl Dienstbier, kterému se ve výboru nepodařilo prosadit schválení novely beze změn. V případě změny ústavy se Senát a Sněmovna musejí shodnout na jejím znění, aby začala platit.

Výbor doporučil také to, aby všechny prezidentské pravomoci získal přechodně předseda Senátu po dobu, pokud se úřad hlavy státu nebude obsazen. Podle současné ústavy by se rozdělily i mezi premiéra a předsedu Sněmovny.

K přijetí návrhů Rippelové na omezení imunity zákonodárců a ústavních soudců jen na dobu výkonu funkce, což má ústavní novela zavést pro přímo voleného prezidenta, ale jeden hlas chyběl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video