Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyberte si univerzitu s MF DNES

  13:47aktualizováno  13:47
Pokud vás přijali na víc vysokých škol, pak možná nevíte, jakou vybrat. Poradíme, která ze zaručených zpráv o tom, že nejprestižnější je fakulta v Brně, Ostravě či Olomouci, je pravdivá. MF DNES připravila po vzoru významných zahraničních deníků žebříček kvality českých univerzit a fakult.
Ze srovnání vyšla nejlíp Vysoká škola chemicko-technologická v Praze.

Ze srovnání vyšla nejlíp Vysoká škola chemicko-technologická v Praze. | foto: MF DNES

O pořadí rozhodovaly jejich vědecké výsledky za rok 2006, tedy kritéria, podle kterých se tvoří respektované žebříčky ve většině vyspělých zemí. V Česku takové srovnání dosud chybělo.

Rozhodovalo vědecké bádání a ne třeba obtížnost zkoušek, vybavení učeben či dostupnost kolejí. Publikace v mezinárodních odborných časopisech, ze kterých MF DNES vycházela, svědčí o tom, kolik má vysoká škola mezi svými pedagogy celosvětově uznávaných osobností.

"Na Západě je obvyklé porovnávat univerzity podle výsledků jejich vědecké a publikační činnosti," říká profesor Josef Berger z Jihočeské univerzity, který vyučuje práci s vědeckými informacemi a působil na několika světových univerzitách.

Z celkového srovnání veřejných vysokých škol vyšla jako nejprestižnější Vysoká škola chemicko-technologická v Praze následovaná Univerzitou Karlovou.

Na druhém konci žebříčku skončily zejména mladé a prakticky orientované školy. Neznamená to, že se na nich studuje špatně, své postavení mezi zavedenými univerzitami si budou muset teprve vybojovat.

Proč je důležitá věda?
Vědecké výsledky univerzity sice nejsou vším, co může mít při rozhodování význam, vypovídací hodnotu však mají velkou. Věda a výzkum je tím, co vysokou školu v kvalitě výuky nejvíc odlišuje od střední školy. Vychází najevo, zda škola přispívá ke vzdělávání svých studentů vlastním vkladem, nebo jen reprodukuje poznatky jiných.

Právě proto mají znalosti z prestižních světových univerzit jinou váhu než ze škol, které nikdo nezná, protože pedagogové nepublikují vědecké výsledky.

"České univerzity nejsou na takové srovnávání zvyklé. Snad i proto mezinárodní žebříčky nezařazují mezi 200 nejvýznamnějších univerzit světa žádnou z nich," říká Josef Berger.

Zdejší školy si podle něj nedávají ve vědě vysoké cíle i proto, že se výše státních dotací odvíjí od počtu studentů, a ne od vědeckých výsledků jako ve světě. Mezi vědeckými výsledky a výukou vidí souvislost i rektor Univerzity Karlovy v Praze Václav Hampl. "Na univerzitě mají mít studenti každodenní kontakt s vědci, kteří jsou mezinárodně aktivní," říká.

Co přesně žebříčky hodnotí
Právě mezinárodní databáze posloužily ke srovnání českých vysokých škol. Tabulky byly sestaveny podle kritérií mezinárodní skupiny International Ranking Expert Group (IREG). Pro každoroční prestižní srovnání světových a britských univerzit je používá například deník The Times.

IREG hodnotí, kolik Nobelových a jiných významných cen získali vyučující a absolventi univerzity či kolik je mezi nimi "vysoce citovaných" autorů.

Protože nositelé Nobelových cen na českých univerzitách nepůsobí a ani v databázi 250 nejcitovanějších autorů z každého vědního oboru nejsou žádní pracovníci českých univerzit, pro srovnání byla použita jen ostatní kritéria IREG – publikace v prestižních vědeckých časopisech Nature a Science, počet publikací v respektované světové databázi Web of Knowledge a konečně velikost dané univerzity, s kterou se množství publikací porovnalo, aby bylo srovnání spravedlivé.

V žebříčku MF DNES je za každou publikaci v databázi Web of Knowledge přidělen jeden bod univerzitě, jejíž adresa je u textu uvedena. Článkům z Nature a Science je přidáno vždy po 50 bodech.

Velikost univerzity odpovídá počtu studentů v tisících a vychází z údajů ministerstva školství. Počet bodů je vydělen velikostí univerzity a podle výsledku je sestaveno pořadí škol.

Srovnání vysokých škol podle vědeckých výsledků za rok 2006

Pořadí    Název fakulty    ISI     N/S   Velikost     Koeficient

1. Vysoká škola chem.-technol. v Praze      287   0/0     4   72
2. Univerzita Karlova v Praze                       1815   3/4    41  53
3. Veter. a farm. univerzita v Brně                 117   0/0      3   39
4. Jihočeská univerzita v Č. Budějovicích  212   0/1    10   26
5. Masarykova univerzita v Brně                   509   0/2    33   18
6. Univerzita Pardubice                                 145   0/0      8   18
7. Univerzita Palackého v Olomouci           286   0/0    18   16
8. České vysoké učení technické v Praze  274   1/0    21   15
9. Mendelova zem. a les. univerzita v Brně  80    0/0      9     9 10. Ostravská univezita                                   17     0/1     8     8
11. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně             68     0/0   10     7
12. Vysoké učení technické v Brně             123     0/0   20     6
13. Západočeská univerzita v Plzni               92     0/0   16    6
14. Slezská univerzita v Opavě                       22     0/0     5    4
15. Technická univerzita v Liberci                  35     0/0     8    4 16. Česká zemědělská univerzita v Praze   52     0/0   15    4
17. VŠB - Technická univerzita Ostrava        65     0/0   20    3
18. Univerzita Hradec Králové                        11     0/0     7    2
19. Vysoká škola ekonomická v Praze          22     0/0   15   1
20. Univerzita J. E. Purkyně v Ústí n. L.         12      0/0    9    1
21. Vys. škola polytechnická v Jihlavě            0       0/0    1    0

* ISI = počet publikací v databázi Web of Knowledge, světově respektované databázi vědeckých publikací;
* N/S = počet publikací v prestižních časopisech Nature a Science;
* Velikost = přepočtený počet studentů v tisících;
* Koeficient = ISI + 50 (Nature + Science)/Velikost.
* V tabulce jsou použity údaje ze zdrojů dostupných na internetu.


Praktické je také srovnání jednotlivých fakult podle oborů. Právě to může být vhodným návodem, kterou školu si vybrat a o jejíž titul v budoucích letech usilovat.

Podívejte se na srovnání jednotlivých fakult:

FAKULTA PRÁVNICKÁ A EKONOMICKÁ

PŘÍRODOVĚDNÉ A JIM PŘÍBUZNÉ FAKULTY

LÉKAŘSKÉ A ZDRAVOTNICKÉ FAKULTY

ZEMĚDĚLSKÉ A VETERINÁRNÍ FAKULTY

FILOZOFICKÉ A SPOLEČENSKOVĚDNÍ FAKULTY

PEDAGOGICKÉ A TĚLOVÝCHOVNÉ FAKULTY

FAKULTY ZAMĚŘENÉ NA TECHNICKÉ OBORY

Autoři:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Nosorožec dvourohý
Pojišťovny řešily i sražení Čecha nosorožcem. Obří účty za léčbu chodí z USA

Češi se letos výrazně častěji pojišťovali na cesty do zahraničí. Některé pojišťovny v průběhu léta uzavřely až o třetinu víc pojistných smluv než loni. Nejvíc...  celý článek

Tomáš Feřtek, odborný konzultant EDUin a Jiří Zíka, ředitel Centra pro...
Pomohly jednotné přijímačky? Odpoví šéf Cermatu a konzultant EDUin

Letos proběhlo 1. kolo plošného jednotného testování. Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) teď pracuje na podobě dalšího kola. I o tom bude řeč...  celý článek

Pavel Šrytr u Krajského soudu v Praze, kde čelí obvinění z vraždy mafiánského...
Vražda šéfa podsvětí Běly zůstává bez trestu, proti obžalovaným chybí důkazy

Vražda jednoho z šéfů tuzemského podsvětí Antonína Běly z roku 1996 zatím nebude potrestána. Krajský soud v Praze v úterý zprostil obžaloby Pavla Šrytra a Jána...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.