Jaroslaw Kaczynski u rakve svého bratra Lecha na letišti ve Varšavě. (11. dubna 2010)

Jaroslaw Kaczynski u rakve svého bratra Lecha na letišti ve Varšavě. (11. dubna 2010) | foto: Michal Sváček, MAFRA

Vybavuji si ten strašlivý chlad Leszkova těla, vzpomínal poprvé Kaczynski

  • 6
Jaroslaw Kaczynski poprvé od letecké katastrofy promluvil o tom, jak prožíval smrt svého dvojčete Lecha. Obvinil přitom Donalda Tuska, že si s ním jeho vládní limuzína dávala na cestě do Smolensku závody. Listu Gazeta Polska zdůvodňoval, proč pak nepřijal kondolenci od něj ani od Vladimira Putina.

"Leszek mi volal. Bylo 8.20. Myslel jsem si, že už přistál ve Smolensku. Málokdy volal ze satelitního telefonu. Říkal, že máma je v pořádku a že se mám dospat. Pamatuji si přesně, že užil výraz: nebo se rozpadneš. Tak vypadala ta krátká rozmluva. Bylo to jen několik vět," uvedl tři měsíce po havárii polského speciálu s prezidentským párem na palubě bratr zesnulého Lecha Kaczynského Jaroslaw pro list Gazeta Polska.

V prvním obšírném rozhovoru na toto téma popsal pozadí celé havárie. "Po telefonátu Vladimira Putina Donaldu Tuskovi členové premiérova kabinetu začali přímo vyhlašovat, že do Katyně nikdo prezidenta nezve a že není jeho povinností tam jezdit," popisoval okolnosti, které vedly k tomu, že se na výročí 70 let od katyňského masakru nakonec z Polska do Smolensku vydaly delegace dvě.

Jaroslaw Kaczynski na místě nehody

Jaroslaw Kaczynski na místě nehody

První 7. dubna v čele s Tuskem, druhá osudného 10. dubna s Lechem Kaczynským. I proto Jaroslaw Kaczynski po havárii odmítl Tuskovu nabídku letět s ním namísto neštěstí vládním letounem. Jeho přátelé pronajali letadlo a vydali se na vlastní pěst.

"Přistáli jsme ve Vitebsku před Tuskem. Spěchali jsme do Smolensku. Na cestě nás ale zastavili. Pak nás minula limuzína s Donaldem Tuskem, teprve pak jsme mohli jet my. Proč to Tusk dělal, mi nejde do hlavy. Pak nás zadrželi před branou letiště, zase jsme museli čekat," líčil obstrukce Kaczynski.

Tuskovu i Putinovu soustrast odmítl

Když se jej pak ptali, zda přijme na místě kondolenci od polského premiéra, odmítl. Stejně tak Putinovu upřímnou soustrast. "Role premiérů Tuska a Putina byla v té havárii nejasná. Ani jeden se nestavěl k návštěvě prezidenta s odpovídající úctou," řekl Kaczynski. Premiéra se okamžitě zastal ministr zahraničních věcí Radoslaw Sikorski: "To tak bývá, že vládní kolony mají přednost před soukromými vozy," řekl.

Byl to právě Sikorski, kdo musel jako šéf diplomacie prezidentova bratra o havárii informovat. "Právě jsem se holil, když zazvonil telefon. Když jsem se dozvěděl, že všichni zahynuli, řekl jsem: To je výsledek vaší zločinecké politiky. Nekoupili jste nová letadla," uvedl Kaczynski.

Kaczynski také prvně promluvil o chvíli, kdy musel své dvojče identifikovat. "Tělo bratra bylo ve špatném stavu. Vybavuji si ten strašný chlad Leszkova těla. Ptali se mě, podle čeho jsem bratra poznal. Řekl jsem, že podle jizvy na rameni, kterou měl po autonehodě."

Když nepřistanu, zabijí mě

Do poněkud jiného světla však Kaczynského náznaky staví včerejší oznámení ministra spravedlnosti Krzysztofa Kwiatkowského. Ten uvedl, že polští experti rozluštili dosud nejasné části záznamu z černých skříněk havarovaného letadla. Kapitán letadla Arkadiusz Protasiuk na pásce 71 vteřin před katastrofou zamumlal: "Kdybych nepřistál, tak mě zabijí."

Slova pilota svědčí o tom, že se obával následků, pokud by se mu nepodařilo ve Smolensku přistát včas. Polské televizi TVN24 to řekl letecký expert Robert Zawada. Dodal, že tlak na rozhodnutí pilota přistávat za mlhy mohl vyvíjet velitel vzdušných sil generál Blasik, jenž byl v pilotní kabině, nebo sám Lech Kaczynski (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video