Kandidátka VV na pražskou primátorku Markéta Reedová (vpravo) s Kateřinou Klasnovou, která by chtěla znovu usednout do zastupitelstva Prahy 1.

Kandidátka VV na pražskou primátorku Markéta Reedová (vpravo) s Kateřinou Klasnovou, která by chtěla znovu usednout do zastupitelstva Prahy 1. | foto: ČTK/Michal Doležal, iDNES.cz

VV už kumulace funkcí nevadí, do voleb pošlou ministry i poslance

  • 129
Věci veřejné otočily. Už jim nevadí kumulace politických funkcí, což v minulosti kritizovaly. Strana totiž do podzimních voleb posílá část své elity. Šéf vnitra John a ministr pro místní rozvoj Jankovský chtějí být pražskými zastupiteli. Poslanec Škárka se kvůli komunálním volbám přestěhoval do Plzně.

Například člen VV Jaromír Holub v květnu o senátorce a primátorce Frýdku-Místku Evě Richtrové z ČSSD na webu napsal: "Osobně si myslím, že primátorka 17. největšího města České republiky by neměla být senátorkou. Ne, pokud chce dělat svou práci na sto procent."

Taková přesvědčení ale u podzimních komunálních a senátních voleb jdou stranou. Na kandidátkách se objeví lidé, kteří sedí na ministerstvech nebo ve Sněmovně.

V Praze 5 bude na kandidátní listině ministr vnitra Radek John, v Plzni povede kandidátku poslanec Jaroslav Škárka a do zastupitelstva hlavního města Prahy chce usednout také ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Komunální volby

Na kandidátce do zastupitelstva hlavního města bude za VV kromě ministra Jankovského také předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR a bývalý poslanec Václav Krása nebo kritik vysokých bankovních poplatků Patrik Nacher.

"Nemyslím si, že je to kumulace funkcí, protože kandidáti nebudou usilovat ani o post v radách, ani o posty primátorů. Budou jen zastupiteli, což je čestná, neplacená funkce," řekla Markéta Reedová, která se za VV v Praze chce stát primátorkou.

"Pan ministr nepočítá s tím, že by seděl v radě hlavního města," ujistila. Podle ní práce v zastupitelstvu Jankovskému prospěje, protože se prolne s agendou ministerstva pro místní rozvoj.

Škárka se k vyjádření přidal a před novináři se zavázal, že nebude aspirovat na funkci primátora Plzně, ani radního. "To garantuji," ujistil. Přitom jako lídr kandidátky by k nim mohl mít blízko.

Volební škatulata s bydlišti politiků

Škárka také novinářům řekl, že od středy je obyvatelem Plzně. Přestěhoval se tam z Prahy právě kvůli komunálním volbám. "Kandidoval jsem tam i do Sněmovny," uvedl.

Radek John je zase spjat kvůli volbám s bydlištěm v Praze 5, kde bude kandidovat na podzim do zastupitelstva. "Pan ministr tím plní slib, že se tam přestěhuje a bude bojovat proti tamějšímu starostovi Milanu Jančíkovi," uvedla místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová.

Podobná škatulata v minulosti předvedl bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek, když si s manželkou pronajali byt v Teplicích. Právě za Ústecký kraj totiž úspěšně kandidoval do Sněmovny.

Volební kandidátky VV odhalily také politickou náruživost rodiny Jankovských. Zatímco ministr Kamil Jankovský chce sedět i na pražském magistrátu, jeho syn by se zase rád podílel na politice v Praze 8 - čtěte Véčkaři na webu zvolili lídry kandidátek. Vybrali syna ministra nebo studenta.

"Není asi překvapením, že k VV jsem syna přitáhl já. Jeho kariéru bych nechtěl komentovat. (...) Samozřejmě jsem ho v kandidatuře podporoval a myslím, že je to přirozené. Střetu zájmů se neobávám. Je třeba si uvědomit, že syn kandiduje pouze do zastupitelstva městské části," uvedl ministr v on-line rozhovoru na iDNES.cz na otázku, kdo přivedl jeho syna k VV. (celý rozhovor najdete tady)

Na Jankovského nebo Johna véčkaři klikat nemohli

Do čela kandidátky Jankovského mladšího poslali véčkaři. Až nyní, kdy VV postupně odhalují některá jména kandidátů, se ukazuje, z jak omezeného množství mohli vybírat.

Kliknout nemohli například na poslankyně Kateřinu Klasnovou nebo Karolínu Peake. Obě by rády do zastupitelstva v Praze 1. Za lídry si nemohli véčkaři zvolit ani výše jmenované ministry. Jejich jména při hlasování na internetu chyběla. Strana to odůvodňuje tím, že véčkaři neměli k dispozici celé kandidátní listiny.

"Kandidáty na lídry si určovaly kluby VV, které poslaly do přímé volby tři až šest lidí," vysvětlil volební manažer pro Prahu Pavel Dobeš. Faktem je, že strana tento princip předem avizovala.

Véčkaři také nebudou moci zasahovat do kandidátů na senátory. Například už neovlivní výběr kandidáta v libereckém obvodu. Tam se o post senátora bude ucházet Zdeněk Kubr. Podle aktuálně.cz Kubr v minulosti způsobil smrtelnou nehodu a je úzce spajtý s ODS. "Pan Kubr si trest za nehodu odpykal a tím se očistil," hájí ho Klasnová. Podle Reedové navíc Kubr z ODS již vystoupil.

"Hlavním důvodem, proč véčkaři nebudou rozhodovat o kandidátech do Senátu je, že ve většině obvodů byl jen jeden kandidát," dodala Klasnová.

Senátní esa Věcí veřejných

Karlovarský kraj, František Weiss, regionální ředitel

Ústecký kraj, Vlastimil Doležal, ředitel společnosti

Praha, Josef Zieleniec, bývalý europoslanec a ministr, Jaroslav Vocelka, bývalý ředitel Státní opery, Martin Jan Stránský, lékař a vysokoškolský učitel

Středočeský kraj, Libor Holík, starosta Panenských Břežan

Liberecký kraj, Zdeněk Kubr, lékař, provozní ředitel

Královéhradecký kraj, Jiří Hvězda, stomatolog

Středočeský kraj, Ladislav Exner, učitel

Pardubický kraj, Jiří Málek, vysokoškolský učitel

Jihomoravský kraj, Josef Mikulášek, starosta Sloupu, Vladimír Paulík, starosta Petrovic, Jiří Vítek, zoolog brněnské zoo, Jiří Brüch, obchodní ředitel

Moravskoslezský kraj, Vilém Urbiš, advokát, Sylva Kováčiková, starostka Bílovce, Aleš Dobrozemský, vysokoškolský učitel, Stanislav Czudek, lékař

Zlínský kraj, Ignác Hoza, ředitel Ústavu biochemie potravin

Olomoucký, Jiří Klein, chirurg


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video