Poslanci Věcí veřejných vysvětlovali ve Sněmovně postoj k daňové reformě a

Poslanci Věcí veřejných vysvětlovali ve Sněmovně postoj k daňové reformě a zdanění hazardu. | foto: ČTK

VV ustoupily tlaku, že chtějí cenzuru. Na hazard zaútočí přes banky

  • 107
Petice proti pokusu cenzurovat internet přiměla vládní Věci veřejné změnit plán, jak se pokusí zabránit tomu, aby prosázené peníze odtékaly do zahraničí, aniž by z toho český stát něco měl. VV ustoupily od plánu prosadit v parlamentu, aby byly blokovány internetové stránky sázkových společností z ciziny.

"Ten tlak proti nám byl obrovský," řekl iDNES.cz šéf poslanců VV Vít Bárta. Neparlamentní Česká pirátská strana obnovila petici proti chystané cenzuře internetu, v sídle VV dokonce uspořádala demonstraci (více zde). Plán VV blokovat vybrané internetové stránky zahraničních sázkových společností se nepozdával ani ministru financí Miroslavu Kalouskovi.

Při schvalování daňové reformy ve Sněmovně předloží podle Bárty jeho strana návrh, jímž VV zaútočí proti hazardu přes banky. Ty by měly mít uloženo, aby blokovaly převody na účty zahraničních sázkových firem i opačným směrem, tedy vyplácení výher, pokud společnost nemá povolení od českého ministerstva financí. Do snahy blokovat jakkoli internet se už Věci veřejné pouštět nebudou.

Poslanec Radim Vysloužil naopak avizoval, že podepíše petici České pirátské strany proti cenzuře internetu.

Odvody z hazardu mohou jít jinam, než se dohodla koalice

Při projednávání daňové reformy v rozpočtovém výboru přišlo ve středu překvapení.  Přes nesouhlas ministerstva financí prošel návrh na jiné rozdělení odvodů z loterií, než jak se před tím domluvily strany vládní koalice.

Část výtěžku by měla jít na sport, část na veřejně prospěšné účely a zbytek by měl připadnout obcím. "Prošlo to, že sportovci by měli dostat třetinu z výtěžku, třetina by měla zůstat neziskovým organizacím, postiženým a tak dále, a třetina obcím," řekl předseda výboru Pavel Suchánek z ODS. "Souhlasí s tím Věci veřejné a ODS, ještě musíme přesvědčit TOP 09," řekl poslanec Michal Babák.

ODS, TOP 09 a Věci veřejné si přitom před tím kývly na to, že kromě zdanění hazardu daní z příjmu právnických osob budou společnosti podnikající v této branži odvádět ještě dvacet procent rozdílu mezi tím, co vyberou od sázejících a co jim vyplatí jako výhru. Tato částka se měla rozdělit mezi obce a státní rozpočet. Po středečním jednání rozpočtového výboru je to tedy zase jinak (o předchozí dohodě koalice čtěte zde).

Vzhledem k tomu, že při jednání o daňové reformě a zejména o zdanění hazardu se politické dohody mění rychleji než aprílové počasí, může se ještě mnoho změnit.

VV neprosadily ve výboru zachování zvýhodnění stravenek

O daňové reformě bude ještě před jejím konečným schvalováním jednat vládní koalice na jednání lídrů stran. Při jednání rozpočtového výboru neprošel návrh Věcí veřejných zachovat daňové zvýhodnění stravenek.

Spolu s opoziční ČSSD a s komunisty také VV hlasovaly pro zvýšení daně z příjmu firmám z 19 na 20 procent. Ale tento návrh o jeden hlas neprošel.

Jednou z dalších klíčových věcí daňové reformy, na které zatím v koalici není shoda, je to, jaká sazba by měla být u daně z příjmu fyzických osob, když se zruší danění superhrubé mzdy a bude se znovu danit hrubá. Návrh ministra Kalouska, na který kývla vláda, počítá s tím, že by lidé odváděli 19 procent z hrubé mzdy. Podle Věcí veřejných tím vznikne další "sekyra" v rozpočtu, pokud nebude daň z příjmu fyzických osob ve výši 21 procent.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video