Pavel Dobeš před jednáním vedení Věcí veřejných po soudním jednání s Vítem

Pavel Dobeš před jednáním vedení Věcí veřejných po soudním jednání s Vítem Bártou (13. dubna 2012) | foto: Michal Šula, MAFRA

Dusno kolem Pavla Dobeše. Řeší se, zda skončí ve vládě, nebo ve VV

  • 296
Kolem ministra dopravy Pavla Dobeše je ve Věcech veřejných dusno poté, co se nepodřídil stranickému usnesení a odmítl podat demisi. Spor kolem něj dál eskaloval a ve VV se řeší, zda ho vyloučí, když sám nepodá do středy demisi. "Ministr je na plánované zahraniční cestě, vyjádří se k tomu po svém návratu," řekl Dobešův mluvčí Jakub Žižka.

Dobešův postup řešilo v pátek grémium VV. Když totiž Dobeš odmítl podat demisi (více zde) a vzepřel se straně, začal jeho stranický kolega Tomáš Jarolím volat po Dobešově vyloučení ze strany. Sám Jarolím pak rezignoval na post místopředsedy strany, když všichni ministři za Věci veřejné ve vládě zůstali a VV se dohodla s ODS a TOP 09 na schválení balíku se škrty a vyššími daněmi.

Po jednání grémia předseda VV Radek John řekl, že o vyhazovu Dobeše ze strany vedení Věcí veřejných nejednalo. V neděli pak dorazil do redakcí anonymní e-mail podepsaný autory "Pravda o VV", podle nějž přijalo grémium v utajení a pod hrozbou postihu pro toho, kdo to prozradí, usnesení, že když Dobeš do středy neodstoupí, bude se ve čtvrtek řešit jeho vyloučení.

Dobeše se v pondělí zastal premiér a předseda ODS Petr Nečas. "Já jsem jako předseda vlády nedostal jednu jedinou oficiální informaci od kohokoliv z Věcí veřejných o tom, že něco podobného se chystá," řekl Nečas při návštěvě Albánie. Vůbec prý nechápe, proč by měl Dobeš, s jehož prací je spokojen, z vlády odcházet.

Atmosféra byla proti Pavlu Dobešovi nepřátelsky naladěná

Poslanec VV Viktor Paggio

Z přímých účastníků jednání grémia Věcí veřejných nechce usnesení proti Dobešovi přímo nikdo potvrdit.

"Za ministrem Pavlem Dobešem stojím, není žádný důvod, aby z vlády odcházel. Při jednání, když jsem se ho účastnil, byla atmosféra proti Pavlu Dobešovi dost nepřátelsky naladěná. Nejsem členem grémia, ale informoval jsem se na to a skutečně tam to usnesení padlo," řekl iDNES.cz poslanec Viktor Paggio. Ten patří do části poslaneckého klubu, která jasně podporuje vicepremiérku Karolínu Peake a setrvání Věci veřejných ve vládě.

Tlak na Dobeše

"Grémium VV se dohodlo, že v případě neodstoupení ministra Pavla Dobeše z funkce ministra dopravy do středy 18.4.2012, se Grémium VV svolává na čtvrtek 19.4.2012, kde jediným bodem jednání bude vyloučení Pavla Dobeše ze strany VV.
Grémium VV zavazuje Pavla Dobeše, aby do svého odstoupení neprováděl žádné personální změny na MD ani v podřízených organizacích."

(utajované usnesení grémia VV ze 13. dubna podle e-mailu rozeslaného novinářům anonymem podepsaným Pravda o VV)

"Usnesení, které se týká ministra Pavla Dobeše bylo projednáno v emočně vypjaté atmosféře v pozdních večerních hodinách. Nejsem příznivcem takových postupů. Budu žádat jasné vysvětlení některých postupů a rozhodnutí. Budoucnost nevidím v politice ultimát," napsala iDNES.cz místopředsedkyně VV Dagmar Navrátilová. Existenci usnesení tak fakticky potvrdila.

Zdrženlivě se k možnosti výměny Dobeše postavila první místopředsedkyně VV a vicepremiérka Karolína Peake. "Pokud by mělo dojít k jakékoli změně na některém z našich resortů, je nutné vše pečlivě prodiskutovat jak uvnitř strany, tak s premiérem. Každá změna je trochu destabilizací a musí pro ni být srozumitelný důvod," uvedla Peake v on-line rozhovoru pro lidovky.cz.

"Nebudu to potvrzovat, ani vyvracet," řekl k údajnému utajovanému usnesení VV poslanec a šéf středočeských Věcí veřejných Radim Vysloužil. Je podle něj běžné, že strany přijímají usnesení, která nezveřejňují a není to jen výsada VV. Ministři za Věci veřejné ale podle něj pracují velmi dobře a nikdo z nich by z vlády odcházet neměl, ani ministr dopravy Pavel Dobeš.

"Věci veřejné jsou na rozcestí. Probírali jsme hlavně volbu předsedy strany a situaci po soudu s Vítem Bártou, ale řešily se i další věci, jako třeba doprava. Závěrem ale žádné usnesení nepadlo," uvedl člen grémia, šéf zlínských Věcí veřejných a poslanec Martin Vacek.

Přijetí usnesení, které by požadovalo Dobešovu demisi, popřel i předseda VV v Jihočeském kraji a účastník jednání Jiří Lexa. "Žádné takové usnesení nebylo přijato. Grémium pouze vzalo na vědomí, jak probíhala jednání po medializaci našeho předchozího usnesení (podle tohoto usnesení ze 3. dubna měli ministři za VV podat demisi - pozn. red.)," řekl iDNES.cz Lexa. Na grémiu se podle Lexy nejednalo, zda Dobeš má či nemá podporu vedení strany. Podle šéfa jihočeských VV se jednání grémia neúčastnil nikdo, kdo není jeho členem.

Jde o Bártův vliv ve straně. Ministr dopravy se mu vzepřel

Podle e-mailu podepsaného autory "Pravda o VV" se přitom jednání účastnili pověřený šéf Ředitelství silnic a dálnic René Poruba a pověřený ředitel Správy železniční dopravní cesty Pavel Habarta, kteří údajně byli neformálně představeni jako možní kandidáti na nového ministra dopravy.

Vít Bárta s manželkou Kateřinou Klasnovou

To by se mohlo brát jako vodítko k tomu, oč ve skutečnosti jde. Exministr dopravy Vít Bárta prosadil ve VV to, aby se Pavel Dobeš stal ministrem dopravy, když se "spálil" s nestraníkem Radkem Šmerdou. Jenže i Pavel Dobeš se od Bárty emancipoval a přestal ho poslouchat. Na Habartův post vyhlásil výběrové řízení a už se objevily i informace, že se chystá vyměnit i Porubu.

Souboj o to, zda ministr dopravy Dobeš zůstane ve vládě i ve Věcech veřejných, tak souvisí s tím, jaký vliv bude mít nadále ve straně její klíčový sponzor a donedávna faktický šéf strany Vít Bárta, kterého v pátek soud nepravomocně odsoudil za korupci. (více o soudu najdete zde)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video