Věci veřejné už připravily sérii pozměňovacích návrhů, které by překopaly daňovou reformu. V pátek o nich začnou tvrdá jednání mezi ODS, TOP 09 a Věcmi veřejnými.

Věci veřejné už připravily sérii pozměňovacích návrhů, které by překopaly daňovou reformu. V pátek o nich začnou tvrdá jednání mezi ODS, TOP 09 a Věcmi veřejnými. | foto: ČTK

VV navrhují vyšší daň firmám i zarazit sázení do ciziny přes internet

  • 292
Věci veřejné už mají připravený celý vějíř návrhů, které by změnily k nepoznání vládní daňovou reformu. Navrhují nejen zachování daňového zvýhodnění stravenek, ale také třeba o jedno procento vyšší daně pro firmy či faktický zákaz sázení přes internet do zahraničí. O všech návrzích bude jednat vládní koalice.

V osmičce pozměňujících návrhů jsou takové, které se očekávaly, třeba ten, že by stravenky neměly přijít o daňovou výhodu. Či ten, že má být buď zachována superhrubá mzda s daní z příjmu 15 procent, nebo pokud se znovu bude danit hrubý příjem, tak sazbou 21 procent, a nikoli 19 procenty, jak navrhl ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09.

K tomu VV přidaly ještě návrh, aby firmy odváděly 20 místo dosavadních 19 procent a nepřeváděla se povinnost odvést část zdravotního pojištění (2 procenta) ze zaměstnavatele na zaměstnance. "Všechny tyto naše návrhy jsou motivovány tím, že si nepřejeme, aby daňová reforma znamenala propad příjmů státu o 20 miliard korun, jak je to nyní nastaveno. A pokud jde o zdravotní pojištění, aby změna nedopadla negativně na nejnižší příjmové skupiny," řekl iDNES.cz předseda poslaneckého klubu VV Vít Bárta.

Daňové návrhy Věcí veřejných

1. danit hrubou mzdu 21 procenty a zrušit převod z 2 procent zdravotního pojištění ze zaměstnavatele na zaměstnance
2. ponechání superhrubé mzdy se sazbou daně 15 procent a zrušení převod z 2 procent zdravotního pojištění ze zaměstnavatele na zaměstnance (alternativa k návrhu 1)
3. zvýšit daň z příjmu firmám z 19 na 20 procent
4. zachování daňového zvýhodnění stravenek
5. znemožnění sázek přes internet do zahraničí - zákaz převodu na účty firem, které provozují hazard bez povolení v Česku, blokování přístupu ke stránkám, které sázky umožňují
6. zavedení paušálního poplatku z provozovaných hracích automatů ve výši 20 tisíc korun
7. ponechání podpory pro firmy zaměstnávající zaměstnance s tělesným postižením
8. ponechat lhůtu, po kterou nelze prodat akcie, aby byl zisk osvobozen od daně z příjmu, na 6 měsících (ministerstvo financí navrhlo tuto lhůtu prodloužit na 5 let)

Jednání koalice o možných změnách daňové reformy má odstartovat v pátek odpoledne "na domácí půdě" ministra Kalouska, u něj v úřadě. "Daňová reforma byla ve vládě schválena. Je to koaliční návrh, který se může změnit jen po dohodě všech tří koaličních partnerů," reagoval už dříve na snahy VV "překopat" jeho záměry ministr financí a první místopředseda TOP 09. I podle premiéra Petra Nečase jsou změny možné, pokud se na nich shodne celá koalice.

Vrací se návrh, proti němuž vznikla i petice kvůli "cenzuře internetu"

Překvapivý ze série nových návrhů Věcí veřejných je především ten, jímž chce strana zabránit tomu, aby z Česka odtékaly stovky milionů korun na konto zahraničních sázkových firem.

Strana zatím ani náznakem neavizovala, že se o něco podobného pokusí. Když totéž nedávno navrhl poslanec Jan Farský z TOP 09, vznikla proti tomu dokonce na internetu petice, která obvinila autora návrhu z pokusu o cenzuru internetu. Po protestech, ve kterých se silně angažovala hlavně Česká pirátská strana, nakonec poslanci návrh odmítli.

"Musíme se to pokusit prosadit, aby mělo smysl zpřísnění pravidel pro hazard, které přinese daňová reforma," vysvětlil iDNES.cz Bárta smysl pozměňovacího návrhu, pod nímž je podepsán jeho kolega Michal Babák.

Daňová reforma má totiž přinést mimo jiné to, že firmy podnikající v hazardu budou stejně jako jiný byznys muset odvádět daň z příjmu právnických osob, což zatím nemusí. Firmy jako Fortuna, Tipsport, Chance či SynotTip ale mají konkurenční nevýhodu proti zahraničním společnostem, u nichž lidé také zatím sázejí, ale od těchto společností neuvidí český stát ani korunu.

Proto VV přicházejí s tím, že by banky nově nesměly umožnit peněžní převody ve prospěch firem, které nemají v Česku povolení k loteriím a sázkovým hrám a provozovatelé elektronických prostředků by se měli postarat o to, aby se zájemci o hazard v cizině vůbec nedostali ke stránkám, které to umožňují.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video