Mírové rozhovory mezi Talibanem a afghánskou vládou vede bývalý prezident Burhánuddín Rabbání.

Mírové rozhovory mezi Talibanem a afghánskou vládou vede bývalý prezident Burhánuddín Rabbání. | foto: AP

Vůdci Talibanu zamířili ze skrýší na mírová jednání, chrání je NATO

  • 62
Vysocí velitelé Talibanu opustili své skrýše v Pákistánu a vyrazili do Kábulu k mírovým jednáním s afghánskou vládou. Spojenci se zaručili za jejich bezpečí, na cestě jim dokonce pomáhají jednotky NATO.

O ukončení vleklého konfliktu jedná podle listu The New York Times úzký okruh kolem afgánského prezidenta Hamída Karzáího a členové kvétské šúry, tedy nejvyššího vedení Talibanu. Jednání se účastní i zástupci paštunského velitele Džaláluddína Hakkáního a členové péšávarské šúry.

Šúra v arabštině znamená "porada" a je to stará metoda rozhodování v arabských kmenech.

Velitelé NATO se vyslancům Talibanu výslovně zaručili, že je na cestě k mírovému jednání nenapadnou a ani se je nepokusí zadržet. Někteří z talibů do Kábulu dokonce k jednáním odletěli na palubě vojenského letounu NATO. Další velitelé se k mírovým rozhovorům vydali autem poté, co jim spojenci připravili bezpečný průjezd.

Bílý dům nechce vyslance Talibanu ohrozit

"Pokud talibové uvidí, že mohou přicestovat do země, aniž by je napadli Američané, pochopí, že afghánská vláda je suverénní a že nám mohou věřit," řekl listu The New York Times afghánský diplomat obeznámený s jednáním.

Život na americké základně v Kandaháru

Život na americké základně v Kandaháru

Americký voják zabitý v Afghánistánu se vrací domů

Americký voják zabitý v Afghánistánu se vrací domů

List The New York Times na žádost Bílého domu jména vyslanců Talibanu nezveřejnil, protože se obává pomsty ze strany povstalců, kteří s mírovými rozhovory nesouhlasí. O jednáních není informován ani Pákistán, jehož tajná služba má údajně úzké vazby na povstalce.

Afghánská vláda prý z jednání vyloučila i mullu Muhammada Umara, šéfa Talibanu a vládce Afghánistánu před spojeneckou invazí v roce 2001, který již devět let Američanům úspěšně uniká.

Současné rozhovory navazují na bezvýsledná jednání, která se uskutečnila loni v Saúdské Arábii. Naděje Bílého domu na konec vleklého konfliktu ale nyní zvyšuje účast vysokých velitelů povstalců z různých táborů i poskytnuté bezpečnostní záruky.

Přes milion neplatných hlasů

Afghánská volební komise oznámila, že vyřadila téměř čtvrtinu hlasů odevzdaných v zářijových parlamentních volbách. "Neplatných bylo 1,3 milionu hlasovacích lístků. Hlasů bylo odevzdáno přes 5,6 milionu," sdělil předseda komise Fajsal Ahmad Manáví. Za neplatné byly vyhlášeny lístky odevzdané zhruba v každé sedmé volební místnosti.

Volby byly 18. září. Komise pro volební stížnosti, kterou zřídila OSN, přijala více než čtyři tisíce formálních stížností. Konečné výsledky voleb, které mají určit 249 poslanců afghánského parlamentu, budou oznámeny nejdříve 30. října.

zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue